Този епизод от „Без музика не мога“ е за един от най-живописните, наситени с перипетии, разказвани и преразказвани и до днес моменти от биографията на троянските кръчмарски музиканти – гурбетите из страната и особено в странство. Важна част от музикантската биография и в професионален, и в личен план. Но да чуем автора Стефан Мичев.Т21
ДУХОВНОТО ЛИЦЕ в ония години беше изчезнало от познатата триада. Него като деца си го предавахме един на друг със заклинанието: „Предавам ти попа“. Кой е бил кмет по времето на тази или онази група, малцина си спомнят. Помнят се учителите, диригентите, ръководителите на оркестрите и техните членове. Приносът на музикантите към социално-културния живот е неоспорим, те са хората, повдигали жизнерадостното настроени по годежи, сватби, кръщенета, юбилеи, празненства, банкети, събития най-различни и даже освещаване на ново огнище (пещ) в Кърнаре. Там е поканен калейчанинът Сави Пенков със своя „Велтмайстер“ и неговата група. Там са тромпетистите Тотю и Нанко от Терзийско, Пенко с кларинета и Наньо с тромбона.
![]() |
Ангел Вачев, Манджука, Найден, Ботю, Пищялката |
„МУЗИКАТА е един бездънен океан от песни, сълзи, успехи и падения, загуби и открития“, казва Никола Спиров (Кольо Къдравия). Той е от с. Подем и какво дири сред троянските музиканти, ще се разбере по-нататък. Аз бих добавил – и много сиво зад блясъка, предизвикателства, които трябва да си готов да прегърнеш и да плуваш през силните течения, за да постигнеш успех. Добрият музикант трябва да притежава ресурсите и силата в крайна сметка да се справи с всяка ситуацията весден там, където всеки е отишъл да изпусне парата с различни намерения и различни очаквания.
КОЙТО ПЕЕ, плаши болестите, вика радостта и зло не мисли. Поради тази причина КООП, „Лисичи дупки“, „Стара планина“, „Гетсиманската градина“ – навред, дето има оркестър, винаги е пълно. Доставили лек за душата и тялото на троянци, нашите музиканти като апостоли отиват да помагат на други страни, на други народи.
ПРЕЗ 1965-ТА Ливърпулската четворка пак е на първо място с „Ticket To Ride”. Лили Иванова я грабна и изпя „Тя си купи билет. Утре тръгва на път“ (на малката плоча, издадена от „Балкантон“, кавърът на „Бийтълс“ е втори, след „Венера“ на силистренския композитор Хетко Николов). Билети до гр. Шверин имат Вальо Манджука, Найден Хасъма, Ботю Капото, Митьо Карачора и Пешо Пищялката. Първият кръстоносен поход на „копаджиите“ до ГДР е в столицата на провинция Мекленбург-Предна Померания, сред 11 езера и долу-горе толкова елитни заведения. Избрани са за навяващия вехт буржоазен аристократизъм нощен клуб „Астория“. В луксозния, също толкова стар хотел срещу бара, в една от стаите на втория етаж, отредена за гостите от България, балканджиите старателно се приготвят за премиерното си участие зад граница. Обличат белите костюми, но когато започват да търсят копчетата на специалното място там, където се събират двата крачола на панталоните, всички с ужас устновяват, че такива липсват. Стопили са се при химическото чистене в Троян. Могат да ги придържат някак, докато стигнат до подиума, но хващайки инструментите, ще останат по фантазия. На помощ се притичват две камериерки и посредством изпитаната стара технология, включваща игла с вдянат конец, започват да съшиват положението. Всяка мисъл за преднамереност и желание за нежен допир на женски ръце немски около деликатния ареал са само плод на нечие болно въображение. И празни химери. За културните пратеници, посланици на добрата воля и сливовата ракия от Троян, естетиката и професионализмът винаги са над всичко. Не след дълго конфузното положение е закърпено. Нахъсани и здраво мотивирани, но не от манипулацията, карето валета с кикър поп пика пресича „щрасето“ с тротоари като флангове в основите на къщите и прави първия си тур за овации извън Родината.
![]() |
Минко Стоянов, Милко Попчето, Сави. Иван Недялков (барабани). Минко Дачев |
АКОРДЕОНИСТЪТ САВИ си поръчва комбо орган „Farfisa“ от Италия. Такъв освен Вальо Манджуков, модел „Матадор“, ползват още Джон Ленън, Сам Шам, Кънтри Джо и Фиш, Слай Стоун, Елтън Джон... Ще му прилича и на Сави. Освен това са два пъти по-евтини от Vox Continental. В България да се купи е малко рисковано, а и след като ги произвеждат на „Ботуша“, там трябва да са пò на сметка. Дава предварително парите на Сърбина, представител на „Машстрой“ в Милано. Ярето от стара коза знае много добре – който иска да свири, има един-единствен начин. След близо година напразни надежди най-сетне шофьор от вездесъщия СОМАТ доставя лелеяния клавир. В хладилно ремарке. Но нещо не е наред. Много от най-важните функции ги няма, не могат да се постигнат желаните ефекти. Купеният модел е по-нисък клас. А са го изръсили с 2500 лева, колкото за най-високия. По-нататъшната съдба на инструмента е тъжна и дълга, направо не е за разправяне. Мястото сега няма да стигне, може би в друга глава.
![]() |
Шарж на Кольо Метеора/Къдравия, худ. Стефан Мичев |
ДАЛИ СПИРОВ е карък, или проклятие лежи над мераклиите за квалитетни уредби, но после, докато свирят по морето на „Каваците“, Минко Дачев (Калейшкият) си урежда скъп магнетофон. Ама много скъп, повече от половин „Жигула“ и почти колкото „Москвич“. Отиват с Къдравия в Бургас на уречения ден, в уречения час. Нахаканият гларус ги чака пред указания блок. „Дайте парите и чакайте тук! Не е добре да се качвате и вие горе. Опасно е, аз ще сваля техниката.“ Чакали толкова време, колкото Кольо да се усъмни, че нещо нередно се случва. Влиза да търси посредника и тогава разбира, че отзад има друг вход-изход. Всички блокове са така построени, че да може мошениците да се измъкват свободно и безнаказано, обрали на хората вярата в доброто и в човека. Отнесли със себе си надеждите на трудещите се, нещо много по-важно от някакви си там дълго спестявани левчета.
НА БАЛКАНИТЕ, особено в Румъния и Югославия, е същото. Ха си подал пръст, ха са ти откъснали ръката. Сърбите работеха нашите туристи с модните някога шушлякови якета по изпитаната рецепта. „Желиш ли, братко, шушкавец?“ Влизаш във входа, плащаш, обличаш. Якето, разбира се, не ти е по мярка. Любезният „търговец“ отива за друго. И повече не се връща. Румънските номера със свършилия бензин и пр. са до болка известни на мнозина изгорели, желаещи за евтин моторен трион, златен пръстен и други изкушения. „Не сме достатъчно цивилизовани за социализма“, бързо прозрял самият Ленин. Остап Бендер, героят на Илф и Петров от годините на НЕП (новите икономически отношения в СССР), още през 30-те години на миналия век е открил „четиристотин сравнително честни начина за измъкване на пари“. Толкова много няма кой да учи, 4-5 са напълно достатъчни.
В ГДР НЕ Е така. Може би затова често ще се чуе изразът „глупавите немци“. Шефът на онзи бар, в който „копаджиите“ радват ушите и очите на посетителите, измисля „хитър номер“. Точно по това време като световен хит се налага „Il Silenzio“ („Мълчанието“), инструментална пиеса с лека италианска лирика, забележителна със своята тема за тромпет. Направо изпит за висше майсторство, пиеса за чисто нов духов инструмент. Барът е много стар, отпреди войната (Първата) и много внушителен. Всичко е чисто, подредено по немски и почти скучно. Има втори етаж, с нещо като галерия, скрити или издадени ниши като ложи на театър. Вдясно в тъмнината има стълбище, водещо нагоре до един такъв обособен сектор с маса, която никога не се предлага. Там Найден е изпращан всяка вечер от шефа да изсвири творбата на Нини Росо. И всяка вечер „глупавите немци“ се озъртат навсякъде, чудят се какво става. Мелодия има, тромпетист няма. Босът отдолу, изтърсулил се на стола, същински чувал с баварски картофи, върти в противоположни посоки палците на ръцете си, самодоволно положени върху шкембето. Характерната поза на извънредно доволен човек, позната от водещия на един ТВ канал. За Нанко паричен бонус няма, има мощни овации, „Браво“, „Бис“. И повторение има. И „Допелкорн“, обаче водката отива при другите, хер Хасъмски не пие. Изключение, което потвърждава правилото, че по нашият край яко се черпим.
![]() |
Найден, Боби, Карачора, Ботю, Манджука |
ПРЕЗ СЪЩАТА 1965-А, почти едновременно с италианския инструментал, в световен хит се превръща „Звукът на тишината“, написана още предната година от Пол Саймън. „Здравей, мрак, стари приятелю,/ дойдох отново да пoговоря с теб“. След тишината това, което е най-близо до изразяване на неизразимото, е музиката. И за двете парчета се смята, че имат отношение към темата за смъртта. Което не пречи да се продават в милионни тиражи, нали смъртта е част от живота. И напомняне за някои от тук споменатите музиканти, които от скоро или по-отдавна пеят и свирят в хора на ангелите.
- Без музика не мога (1) Други пътища, други мечти
- Без музика не мога (2) Вино и любов или любов с вино
- Без музика не мога (3) Прошка с мирис на изгоряла гума
- Без музика не мога (4) За тези, които държат половината небе и един месец
- Без музика не мога (5) За първите, хармонирали заедно
- Без музика не мога (6) Рок сирените, бъгнали ни за цял живот
- Без музика не мога (7) Истински истории за стари троянски музиканти
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)