* Празненството започна с традиционния парад на знамената на държавите в Обединена Европа * В музикалната програма – световни парчета на композитори като Пиацола, Гершуин, Владигеров, Армстронг… * Кметът Михайлова обобщи с краткото „Нужни сте на Троян!“
На 9 май в Троян
С ТРАДИЦИОННИЯ парад на знамената на централния площад започна и тазгодишното троянско честване на 9 май – Деня на Европа
(ритуалът с флаговете на страните от Европейския съюз води началото си от 2003 г. и бе инициатива на тукашното сдружение „Комитет за побратимяване“, реализиран по проекта „Партньорство за мирна и солидарна Европа“ с финансовата подкрепа от Европейската комисия – бел. ред.). А феерията със знамената този път бе началото на едно хубаво рожденическо парти – по случай 45-годишнината на троянския Представителен общински младежки духов оркестър с мажоретки (ПОМДОМ), основан през 1980 г. от незабравимия маестро Владимир Парушев, и неговата съставна част, мажоретната трупа, чийто създател и пръв ръководител е Венета Пейнекова.
ЧАС И ПОЛОВИНА продължи празничния концерт, който не разочарова сравнително многобройната публика, обгърнала голямата площадна сцена. Начело на музикантите бе маестро Илиян Тодоров, който е с диригентската палка вече повече от 30 години и има голямата заслуга за оформяне на физиономията на състава; а начело на мажоретките – също дългогодишната им ръководителка, дала нови измерения на трупата, Елеонора Петковска.
РАЗБИРА СЕ, с много музика – в програмата бяха световни парчета на композитори като Пиацола, Гершуин, Владигеров, Армстронг и др., изпълнени на обичайното високо ниво. „Чудесен звук, много добре“, коментира изпълненията на бившите си колеги дългогодишен троянски музикант, сега в публиката. Тук трябва да споменем и поне още двама души със сериозни заслуги за днешното ниво на състава – ловчалията с троянски корени Георги Агатов, джаз музикант с национална известност, който от години работи с троянските си колеги, и младият, но вече именит тромпетист и диригент Станислав Мойнов, избрал след завършването на Музикалната академия в София и по-високите перспективи да се завърне в родния град. Да не пропуснем двете гост певици – Милка Пътова и Илина Рогашка (дъщерята на известния ловешки диригент и наш земляк Тотко Рогашки), чието финално изпълнения на големия ретро хит „Bei mir bist du schön“ в българския му вариант „Прощавай, София (В конски вагон)“ разтанцува публиката.
И КАКТО се полага за такова честване – с награди (грамоти за ветераните, сред тях бе и барабанистът Тони Петров, който е в първата селекция на оркестъра, продължава и ще продължава, както обяви маестро Тодоров, който също получи грамота, както и водачката, сега практикуваща лекарка, на първата формация на мажоретките под ръководството на г-жа Петковска), поздравителни адреси, поздравления на живо на микрофона (едното бе на кмета Донка Михайлова, която обобщи с краткото „Нужни сте на Троян!“ и на свой ред получи грамота от състава в качеството си „както на кмет, така и на гражданин“), много емоции. След концерта на ПОМДОМ на сцената излязоха колегите и приятелите им от „Биг Бенд Русе“, една от най-именитите подобни национални формации. А най-накрая бе 9-майската заря в троянското небе.
СПОРЕД статистиката през тези 45 години през Общинския младежки духов оркестър на Троян са преминали над 1500 млади музиканти. Много са и наградите, а най-големите са завоюваното звание „Представителен“ през 80-те години, победата в музикалния конкурс в Хатщет, Германия, при конкуренцията на 35 състава от цял свят, почетното отличие „Златен герб Трпоян“ на Община Троян и др. Оркестърът е начело на вмсички големи общоградски празненства в Троян, а известно време е бил и церемониален оркестър на военното ни поделение.
Т21
Бел. ред. Впечатление правеше отсъствието в празничния концерт на диригента маестро Марин Цочев, който няколко години (при забежката на друга политическа работа на титуляра) бе начело на състава и му даде немалко?
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)