Христина Маринова: МИГ-ът защитава интересите на местния човек (2)

* „Не е само да кандидатстваш и да се усвоят едни средства, трябва да има устойчивост“ * „В стратегията ни е заложено като индикатор, че през целия период ние трябва да имаме 53 броя одобрени заявления общо по всички мерки. Към момента имаме 64. По ОП „Конкурентоспособност“ имаме 1,9 млн. лв., които са усвоени на 100% – това са все работещи фирми. Значи, има смисъл“

Интервю
Има една много сериозна и здраво работеща организация, която е свършила много за града и района, иначе казано – привлякла е милиони европейски средства и е подкрепила много добри каузи и бизнеси, но като че ли не е достатъчно известна и дори подценявана. Говорим за сдружението „Местна инициативна група – Троян, Априлци, Угърчин“ или накратко МИГ – юридическо лице с нестопанска цел, създадено през 2009 г., чийто председател от началото и до днес е Цанко Спасовски. Дълги години изпълнителен директор бе Веселин Стойков, а от началото на 2025 г. на поста е Христина Маринова, с която направихме това интервю. По взаимно желание. Поводите ги споменахме – МИГ-ът и новият му оперативен шеф.

Г-жа Маринова е в МИГ-а от 2016 г., като преминава през различни нива – технически асистент, експерт и вече изпълнителен директор. Завършила е Великотърновския университет с магистратура по социален мениджмънт и втора специалност административен мениджмънт. Женена, с двама синове. Това е стандартната информация. А иначе – изключително усмихнат, сърцат и бих казал емпатичен човек. Точно обратното на клишираната представа за администратора 
 
  – Знам, че е трудно да проработят всички тези проекти – има подводни камъни, забавени плащания и т. н. Как се справяте?

– Процесът, който не се вижда от хората, трудът, който полага целият екип, е много. Създаването на насоки за кандидатстване, а после – на комисии за оценяване на проектните предложения, е труден процес. Не е само да кандидатстваш и да се усвоят едни средства, трябва да има устойчивост.

– А сега, като в Европа има криза, и в света има криза, и в България винаги има криза – това ще повлияе ли на вашата настояща дейност?
– Не, ако бъде одобрена тази стратегия, с която ще кандидатстваме сега. Ние сме защитили бюджет от почти 10 милиона.

– Но той може да не се изпълни?

– Може, ако не се кандидатства. Но защо да не се вземат тия пари? Така и нашата работа би се обезсмислила. И ние оказваме всякаква помощ на нашите бенефициенти – и да си доизяснят идеята, да си подготвят документите. Имахме няколко бенефициенти, които се отказаха – сключиха договори, първите три години беше трудно, станаха забавяния, промениха се цените. Изгубихме доверието им, макар че бяхме без вина виновни.

– Това е разбираемо. Но има ли го и другото – непризнателност? Както знаем, няма ненаказано добро.
– Не мисля, че трябва да задълбаваме в тази посока. Недоволни винаги ще има. Случвало се е ние да потърсим подкрепа и да не я получим – здраве да е. Животът продължава, работата продължава. Нашата работа е насочена към хора, които работят и искат да се развиват. Ние отдолу, от нашата територия решаваме какви са ни проблемите и как искаме да се справим.

– Различни МИГ-ове – различни проблеми?
– Така е. В община Априлци при Кръста е наш проект, много посещавано място. Младите хора там искаха фитнес – направиха си уличен фитнес. Община Угърчин си купи автомобил за социална помощ. Там територията е много разпокъсана, повечето хора са възрастни, автомобилният парк беше доста изчерпан. За съжаление, малко са ни унифицирали, както всичко става при нас, и „шапката“ отгоре казва какви мерки имаме право да отваряме и да работим по тях.

Искаме да имаме и финансиране по програма „Околна среда“ – направленията са „Биоразнообразие“  и „Отпадъци“. Програмата си има изисквания и мерките, по които можем да се възползваме, са меки мерки – обучителни и т. н. Аз се опитвах да обясня, че и това е полезно. Темата за отпадъците ми е болна: прави ми впечатление как малки деца по площада, ядейки, хвърлят боклук и родителите масово не правят забележка; как млади хора се събират, ядат семки и след тях е засипано с боклук; колко мизерно е по обществените градинки. Мисля си – ако още в детската градина се направят едни обучителни мероприятия, ще има промяна. Колеги ме оборват, че зависи от семейството. Така е, обаче това дете, като расте, може да каже вкъщи какво е научило и че боклуците не се хвърлят навсякъде. Не бива да изпускаме най-малките – те са още любознателни, там е една чиста книга, в която може да се пише.

– Кажи ни повече за екипа на МИГ – Троян, Априлци, Угърчин
– Екипът ни е от четири човека (в момента трима), стикован е, от много години работим заедно. А Общото събрание се състои от 58 членове, включително трите Общини. Има представители на стопанския сектор – фирми, и нестопанския сектор – сдружения и физически лица. Председателят на Управителния съвет (г-н Спасовски) е законно представляващ МИГ-а. Но за работата на терен сме ние, екипът.

– Притеснява ли те това, че отскоро си изпълнителен директор? Твоите планове и амбиции?
– Разбира се, че ме притеснява новата отговорност. Работата ни е такава, че трябва постоянно четене и учене: регламенти, правилници, наредби… Нужни са познания в различни области – икономика, право, дори и психология. Човек не може да разбира от всичко, но се стремим да се допълваме като екип.

Ние правим срещи с много хора. Според една анкета МИГ-ът има нужда от повече такива срещи. Лошото е, че когато ги организираме и каним цялата общност, невинаги хората се отзовават. Ние го правим с цел да разберем посоката на мислене, от какво наистина има нужда. Оттам черпим информацията, за да бъдат заложени проблемите на общността в следващата стратегия. Обичам да разговарям с хората за това, дори и неформално. 
 
Искам МИГ-ът да е още повече в полза на хората. Тази организация трябва да продължи да съществува, защото защитава интересите на местния човек. Да видим доволни от работата с нас хора – по-голяма награда за мен няма. Аз наистина се вълнувам за това. Човек трябва да се чувства полезен.

В стратегията ни е заложено като индикатор, че през целия период ние трябва да имаме 53 броя одобрени заявления общо по всички мерки. Към момента имаме 64. По Оперативна програма „Конкурентоспособност“ имаме 1 900 000 лв., които са усвоени на 100% – това са все работещи фирми. Значи, има смисъл.

м. март 2025 г., Троян
Интервю на Генадий Маринов
Още по темата:

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |