РАДОСЛАВ СТОЙЧЕВ, кореняк троянец, на 77. Добре познат на всички ни с голямото си дело – основаната и ръководена от него десетилетия детска Школа по радиоелектроника, запалила по техниката и насочила към инженерните науки стотици троянски деца, печелила купища награди от национални и други състезания и носила заслужена слава на Троян и троянското образование. Това дело му донесе и наградата „На учителя – с любов!“ (2019 г.). Отделно – Радослав, наричаме го така, защото при него няма официалности и бариери, е колоритна личност, троянски чешит от класа, обичащ, знаещ и помнещ толкова за града ни, колкото малцина; и немаловажното – умеещ да го разкаже. Отдавна го „навивахме“ да стане колумнист на Т21 и да сподели на страниците на вестника ни от своите истории, съгласен бе, но идеята все се отлагаше във времето. И сега й дойде времето, кръстихме колонката му „Троянските истории на Радослав“. Т21
КОГАТО през 1969 г. станах даскал в Пионерския дом (в Троян) и започнах да работя с децата, използвах точно батерии 4,5 волта. Произвеждаха ги в Никопол. На тях пишеше „за осветление“ и „за транзистори“. Нарочно съм ги изследвал, но нямаше разлика. Батериите струваха по 28 стотинки за бройка и бяха в кутия по 12 броя. Стигаха за един месец. Общо 3 лева и 36 стотинки – точно колкото един билет за рейса Троян – София. Тогава един пълнител за химикалка струваше 36 стотинки. В България стойност, себестойност и цена от 80 години нямат нищо общо – благодарение на диктатурата на пролетариата и параграф „кредит“; ние имахме Атанас Буров, най-добрия икономист и банкер, но комунистите го убиха в затвора през 50-те години – горе-долу по време на прословутия Априлски пленум.
НО ДА СЕ ВЪРНЕМ на батериите. Купувам батерии по 12 за месец. Плащат ми парите за тях и всичко е наред… докато идва ревизия. Заплатата ми е 70 лв., като чисто е някъде около 56 лв. Имаше и ергенски данък 7%. Питат ме къде ми са батериите, няма ги! Проблем! Четат ревизионен акт и ме задължават да ги платя. Ха де? И почнах да събирам де що падне употребена батерия. Събрах в найлонов чувал, сипах и малко зеленило от вода и водни акварелни боички, хванах влака и – хайде на Ловеч. Влязох при главния ни счетоводител и ги изсипах на бюрото му. Тоя подскочи, но аз съм доста едър и страшен и просто казах: „Трябва да ги преброиш. Искам точна бройка, защото ще върна всичките, които ме караш да плащам. Като са ти толкова ценни, назначи си милиционер да ти ги пази. Това е малка част. Ще донеса и другите. А сега ми завери командировъчното и ми плати пътя по влака, 68 стотинки и 68 стотинки, общо 1,36 лева. И няма да спориш, защото ще те метна заедно с бюрото от третия етаж, за да си щастлив с полета на орела!“
А ТОЙ си купил 50 пълнителя за химикалки и те – на бюрото му, пред очите ми (нали ви казах, че пълнителят за химикалка бе по-скъп от батерия 4,5 волта). Уплаши се и ми плати пътя. А аз си грабнах десетина пълнителя от бюрото му и си тръгнах. След това увеличих двойно броя на батериите, които купувах – по две кутии на месец. Това подобри работата, защото децата започнаха да показват какво са научили.
КОКОШНИЧАВИЯТ счетоводител реши, че трябва да е приятел с мен, и така и стана. Дори му поправях телевизора. Той никога след случката не е спорил с мен.
1 Коментара:
Велик си Радославе! Велик! На много неща ни научи, само не ни научи как да изкарваме добри пари.
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)