Троян заслужава бюджет, който работи за бъдещето

* „Бюджетът за 2025 г. е едновременно предизвикателство, но и възможност за Троян – за съжаление тя е пропусната. Вместо визионерски и интегриран подход, виждаме документ без посока, без хоризонт и без стремеж към дългосрочна устойчивост“ * „Троян не заслужава това! Троянци заслужават много повече!“
 
Позиция на ПП ГЕРБ Троян 
по повод приетия Общински бюджет 2025

Бюджетът на една община не е обикновен счетоводен документ – той е стратегически пътеводител за бъдещето. Считаме, че в него трябва да бъде отразена визията за развитието на общността, ясни приоритети и измерими цели. За съжаление, приетият бюджет на Община Троян за 2025 г. не отговаря на нито едно от тези изисквания.

Вместо да очертава пътя напред, той изглежда като административен списък от дейности – натоварен с разнородни задачи, но лишен от синергия, посока и стратегическа връзка между основните направления като социална политика, образование, инфраструктура и култура. Това го превръща в механичен сбор от добри намерения, а не в инструмент за трансформация и устойчив напредък.

В документа липсва визионерски подход и не дава отговори на важните въпрос - къде сме тръгнали, кои са нашите приоритети и как ще измерим напредъка си? Настоящият бюджет не формулира дългосрочни цели, не съдържа индикатори за успех и не показва ангажимент към справяне с ключови предизвикателства – климатични промени, дигитализация, демографски спад и нуждата от иновации.

Какво липсва в бюджет 2025 г.? Липсват зелени политики, устойчив транспорт, енергийна независимост. Не се виждат инвестиции в "умни" решения, е-управление, дигитални услуги за гражданите. Липсват целеви политики за младите хора, активното стареене и задържане на работна сила. Няма програми за подкрепа на предприемачество, иновации или връзка с образователни институции.

Очакванията за нарастване на собствените приходи с 6% изглеждат „амбициозни“, особено при неданъчните приходи, които са силно обвързани с икономическата активност (напр. сделки с имоти и туристическа дейност), а икономическият климат е нестабилен. Прогнозираното увеличение на приходите от данък върху недвижими имоти и данък върху МПС е реалистично само ако икономическата среда се запази стабилна. Прогнозата за периода 2024-2027 за постъпления от местни приходи го доказва. Вижда се спад от  21 % (за 2026/2027г.) в събираемостта при данъка за недвижимите имоти и спад от 6 % (за 2026/2027) при данъка върху превозните средства. Липсва активна стратегия за управление на имоти общинска собственост. Наблюдава се понижение на очакваните приходи от отдаване под наем  на общински имоти спрямо предходната година, но без да се предложат компенсаторни мерки или по-ефективна политика по управление на активите ( напр. минералната баня в Шипково).

В прогнозата за 2024/2027 г., се предвижда резерв за непредвидени разходи за 2025 г. в размер на 1 728 000 лв., а за 2026 г. и 2027 г. – 0.00 лв.  Истински шедьовър на дългосрочното бюджетиране!
 
Прави впечатление и фактът, че общият размер на разходите за местни дейности за периода 2024-2027г., в първите две години е малко над 20 милиона лева, а за 2026 и 2027г. рязко спада на 15 милиона лева? Очевидно в Троян очакваме икономическо чудо след 2025 г. – по-малко пари, повече резултати.

В Бюджет 2025 г. парите за културния и спортния календар са увеличени с над 20%., но притеснителното тук е, че няма яснота- коя културна институция или кой клуб, за кое събитие, каква сума ще получи  и това да се утвърди със санкцията на Общинския съвет, а не по преценка на КМЕТА. Нужно е да се анализира дали тези средства постигат желаното въздействие – чрез оценка на събитията по брой участници, приходи и ефекти за местната икономика

Не са малки и рискове в капиталовата програма. Бюджетът показва силна зависимост от европейски фондове, национални програми и механизма за възстановяване и устойчивост. Ако тези източници се забавят или отпаднат, както се случи през последните 4 години, когато ГЕРБ не бе в управлението на държавата, голяма част от инвестиционните дейности ще останат нереализирани и съществува реална опасност от провал на ключови инициативи. Липсва системна оценка на рентабилност или риск за нито един от капиталовите проекти.
 
Бюджетът за 2025 г. е едновременно предизвикателство, но и възможност за Троян – за съжаление тя е пропусната. Вместо визионерски и интегриран подход, виждаме документ без посока, без хоризонт и без стремеж към дългосрочна устойчивост.

Троян заслужава бюджет, който мисли за бъдещето. Бюджет, който не просто изброява разходи, а води общността към едно умно, зелено и свързано бъдеще. Бюджетът за 2025 г. е разочароващ. Вместо да очертава бъдещето на Троян, той изглежда като отчет на администрацията – натоварен с дейности, но лишен от визия.

Троян не може да продължава да се движи без компас. Бюджетът е огледало на управлението, за съжаление -  без идеи, без амбиция, без цел.


Общинските съветници от ПП ГЕРБ направиха конкретни предложения в рамките на законоустановения срок – някои бяха включени в бюджета, други бяха пренебрегнати без аргументи. Въпреки това нашите съветници гласуваха "за" предложения от администрацията бюджет за 2025 г., не защото го припознават като визия за бъдещето, а защото не желаят да блокират дейността на общината. Важно е обаче гражданите да знаят истината – отвъд таблиците и параграфите, настоящото управление действа без посока, без стратегическо мислене и с тревожна липса на адекватни управленски решения. Общината се движи по инерция, а това не може да продължава без последствия.

Троян не заслужава това! Троянци заслужават много повече!

ПП ГЕРБ Троян

0 коментара:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |