Не закъсня отговорът от Община Троян по проблема с т. нар. „разпределяема вода“, поставен на страниците на „Троян 21“ от съгражданина ни и наш читател Стефан Пиронков (виж „Разпределяема вода няма“ в бр. 15 от 14 април и в сайта на вестника от 22 април – бел. ред.). Който твърдеше, че подобна част от питейната вода, която се доставя от общинското водно дружество „ВиК Стенето“ ЕООД и се фактурира в сметките ни, не би трябвало да има, това е нерегламентирано и сумите, които сме платили, трябва да ни се възстановят. От Община Троян обаче казват друго – че т. нар. „разпределяема вода“ е разликата между отчетеното от общия водомер в многофамилните жилища (блоковете) и индивидуалните водомери на собствениците на отделните жилища (апартаментите), може да възникне „поради технически несъответствия между водомерите, течове, неправомерно ползване или други фактори“ и се разпределя между потребителите „предвид техните индивидуални отчети“, а отчитането и заплащането й е регламентирано в чл. 30, ал. 3 на Наредба №4 (издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството, 2004 г.). По-долу – пълният текст на отговора на Община Троян. Т21

В БЪЛГАРИЯ начисляването на т.нар. „разпределяема вода“ в многофамилни жилищни сгради е регламентирано от Наредба № 4 от 14 септември 2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи.
ТОВА е разликата между количеството вода, отчетено от общия водомер на сградата, и сумата от отчетите на индивидуалните водомери на отделните апартаменти. Тази разлика може да възникне поради технически несъответствия между водомерите, течове, неправомерно ползване или други фактори.
СЪГЛАСНО чл. 30, ал. 3 от Наредба № 4: „Отчетеното по ал. 2 количество вода се разпределя между отделните потребители въз основа на отчетите за същия период от време на всички индивидуални водомери след общия водомер при условията и по реда на тази наредба.“ Това означава, че разликата се разпределя между потребителите, като се вземат предвид техните индивидуални отчети.
СПОРЕД чл. 30, ал. 4 от Наредба № 4: „Отчетените данни по ал. 2 и 3 се установяват чрез отбелязване в карнета, заедно с датата на отчитане на общия водомер и на индивидуалните водомери и подписа на потребителя или негов представител, освен в случаите на отчитане по електронен път.“ Това означава, че подписът е необходим при ръчно отчитане, но не и при електронно отчитане.
СЪГЛАСНО Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), доставките на вода са облагаеми с ДДС. Освен това, ако водата е предназначена за битови нужди и се отвежда в канализационната система, се начислява и такса за пречистване.
НАДЯВАМЕ СЕ внесените пояснения да дадат повече яснота по въпроса, който е поставян вече няколко пъти.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)