* Четиричленна троянска делегация гостува в гр. Дзиндъджън, център на китайската керамика – във връзка с провеждащия се там световен керамичен форум * Кметът Михайлова: „Представих Троян на среща на лидерите на китайския район, посланици в Китай, участващите общини от различни държави и творци – общо над 400 участници от целия свят“
Контакти
|
Кметът на Троян Донка Михайлова говори пред световния керамичен форум в Джиндъджън, Китай |
МИНАЛАТА година – м. септември 2023 г. – в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата (НИХЗИ) в Орешак бе открита китайската керамична изложба „От изток до изток – по стъпките на керамичното изкуство“, в която бяха показани 58 творби традиционна и съвременна кетайска керамика от 12 автори. Изложбата бе част от по-мащабен проект за прокарване на културни мостове между източна Азия (конкретно гр. Джиндъджън, провинция Дзянси) и източна Европа (в случая България и в частност Троян, българският керамичен център). За откриването на изложбата в Троян гостува 8-членна китайска делегация от провинция Дзянси; и тогава кметът Донка Михайлова и губернаторът на китайската провинция Йе Дзянчун подписаха писмо за бъдещо сътрудничество
(виж „В едно изречение (25)“ – бел. ред.). |
Донка Михайлова и губернаторът Йе Дзянчун след подписването на писмото за бъдещо сътрудничество, Троян, 19 септември 2023 г. |
СЕРИОЗНА крачка в реализацията на това сътрудничество бе гостуването през в. май 2024 г. на група троянски керамици начело с председателя на Дружеството на троянските художници Цветан Донковски, също е керамик, и представянето на изложба с техни произведения в Центъра за керамични изкуства в Джиндъджън
(виж „Троянски керамици с изложба в Китай“ в бр. 19 на Т21 от 22 май 2024 г. – бел. ред.). Следващата важна крачка бе направена преди броени дни – с гостуването в Джиндъджън (16-20 октомври 2024 г.) на четиричленна троянска делегация, в състава на която бяха кметът Михайлова, председателят на Общинския съвет инж. Петко Пенков, управителката на НИХЗИ Орешак Доротея Иванова и Тереза Георгиева от отдел „Култура“ на общинската администрация. А дали от тази (китайска) трънка ще изскочи (троянски) заек – даваме думата на г-жа Михайлова, деловият й репортаж от Джиндъджън препечатваме от профила й във фейсбук.
Т21
***
|
Стара керамична пещ е интегрирана в съвременен комплекс за продажба на керамика, Джиндъджън |
ПО ПОКАНА на китайския град Джиндъджън делегация от Троян бе на посещение в китайския град - център на китайската керамика. Посещението ни е по повод на провеждащия се най-голям керамичен форум в света и следва практики на троянски керамици в Джиндъджън. Представих Троян на среща на лидерите на китайския район (провинция Дзянси), посланици в Китай, участващите общини от различни държави и творци - общо над 400 участници от целия свят. Произнесох реч за Троян и пред представителния Керамичен Джиндъджън форум. Говорих за Троян и в телевизионно интервю. Троян присъства и в словото на посланика на България в Китай Андрей Техов.
ПРИПОМНЯМ: • Китайска делегация, водена от губернатора Йе Дзянчун на провинция Дзанси през м. септември миналата година беше на посещение в Троян; гостите представиха своя изложба в Националното изложение в Орешак и подписахме писмо за намерение за сътрудничество;
• След посещението 12 троянски керамици твориха 40 дни в Дзиндъджън и представиха творбите си в изложба, с възможност да бъдат продавани;
• Очакваните следващи партньорски стъпки – посещение на наши керамици в следващите пет години за творчески практики и изложби в Дзиндъджън и партньорство в нови посоки.
|
Троянската делегация в Китай |
|
Нашите с интерес разглеждат китайски керамични съдове |
ДНЕС (20 октомври) отлитаме от Китай. Работата ми ме научи да се опитвам от всяка среща и всяко пътуване да взимам доброто с цел да го приложим във възможната степен в общината ни. Изводите от моите научени китайски уроци са следните.
• Добър стил е старините да бъдат интегрирани в съвремието, а не унищожавани. Те могат да бъдат потенциал за развитие. Примерът на Джиндъджън да превърне стара затворена керамична фабрика в огромен производствен, демонстрационен и търговски керамичен център, който привлича хора от целия свят, е заразителен. Ненужни части на старата производствена база придават чар и автентичност на градската среда.
• По примера на Джиндъджън трябва да продължим с още повече мотивация по пътя, по който тръгнахме – включването на троянската керамика в списъка на световното културно нематериално наследство. Това ще отвори нови възможности не само да защитим наследството си, но и да развиваме устойчиво района си.
• Силна икономика като китайската е важна предпоставка за подкрепа на занаятите. Но когато я няма (силната икономика), управленската воля може да бъде двигател.
|
Китайска керамика |
• Добре е по примера на Джиндъджън да организираме пазар за ученически керамични изделия, които да стимулират бъдещите творци.
• Насищането на градското пространство с традиционна троянска керамика (вече имаме добри примери със стомните на Николай Йовков, с керамичното пано зад музея) би придало на града ни повече автентичност, специфика, която привлича туристи и стимулира местните творци. Може би е добре да започнем с конкурс за празника на св. Спиридон – за идеи за малки проекти за освежаване на градското пространство с керамика.
19-20 октомври, Дзиндъджън, Китай
Донка Михайлова,
кмет на община Троян
БЕЛЕЖКА НА РЕДАКЦИЯТА
Един колоритен и речовит бивш троянски общински съветник неведнъж е критикувал общинските ръководства, че единствената файда от служебните им пътувания в чужбина е „да си купят шушляци“, т. е. полза за Троян и троянци от чужбинските командировки – нулева. В този случай обаче си личи, че троянската китайска визита не е „шушлякова“, за което – поздравления.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)