* „Благодарим ти за този поклон, Апостоле“, бяха финалните думи в словото на кмета Михайлова * Адв. Ангелов: „Да се надяваме, че догодина ще почетем паметта на Левски
пред новия му паметник“
147 години
|
Поклон към Апостола, Троян, 19 февруари 2020 г. |
|
Тук е бил ханът на Васил Спасов |
|
Историчката Пенка Маринова бе водеща на празника |
|
Музикантите на маестро Марин Цочев |
|
Рецитала на ученици от ОУ "Васил Левски, с. Борима |
ТРОЯН се поклони на Левски, в деня на неговото бесило и безсмъртие, 19 февруари, по обичайния си начин. С общоградско тържество на мястото, където се е намирал ханът на Васил Спасов, в който Апостола основава троянския революционен комитет и за което сега напомня дървена паметна плоча със сгрешен надпис, а малката уличка носи името на ханджията революционер. С много хора (макар и по-малко от предишни години), десетки венци на признателност и сведени глави в едноминутно мълчание, с младежкия духов оркестър на маестро Марин Цочев, ученическия рецитал (този път подготвен от основното училище в с. Борима, чийто патрон е най-великият българин), слово на кмета Донка Михайлова – непротоколно и търсещо важните послания; обявена бе и традиционната годишна наградата за заслуги към паметта на Левски, връчвана от троянския граждански комитет „Васил Левски“ – новият носител е игуменът на Троянския манастир Велички епископ Сионий. И с едно особено чувство на общностност и национално самочувствие, които са ни толкова нужни, но толкова трудно ги постигаме.
|
Адв. Венелин Ангелов: "Паметникът вече е на път да се случи" |
НО ИМАШЕ и нещо различно и го чухме от председателя на комитета „Васил Левски“ – адв. Венелин Ангелов. „Да се надяваме, че догодина ще почетем паметта на Левски пред новия му паметник в Троян и вече със съвсем ново самочувствие“, заяви г-н Ангелов. Като преди това поясни: „От хана на Васил Спасов и от целия град нищо не остава освен пепел след унищожителния пожар по време на войната 1877/78 г. Сега тук имаме една скромна паметна плоча, свързана с Левски, на която отдаваме почит. В същото време в много градове на страната, стотици градове, имат паметници на Левски, къде по-хубави, къде по-скромни, но на такива места отдават почит към героя. През 1928 г. в Троян под егидата на читалище „Наука“ и с голямото желание и съдействие на великия троянец Димитър Гимиджийски се основава Инициативен комитет за изграждане на паметник на Васил Левски. По различни причини – кризи, войни и т. н., идеята не е осъществена. В днешните дни се стигна до едно ново успешно единение на всички задружни сили и тези задружни сили поеха инициативата да се изгради един достоен паметник на Левски, който да бъде поставен не къде да е, а пред читалището в центъра на Троян; мястото не е случайно, както троянци знаят, Левски и Матей Преображенски-Миткалото през 1868 г. при едно от посещенията си в Троян подтикват идеята за създаване на читалище, което е основано през 1870 г. и сега чества своя 150-годишен юбилей. Така че паметникът вече е на път да се случи, авторът е проф. Георги Чапкънов, нужната сума е около 70 хил. лв. и очакваме с даренията на троянци, на малки и големи, идеята да се реализира. От името на настоящия Инициативен комитет обявявам кампанията за набиране на средства за открита и призовавам всички да се включат“
(по-късно вечерта представители на Инициативния комитет дадоха пресконференция, подробностите в отделен материал – бел. ред.).
|
Донка Михайлова: "Ние се покланяме пред миналото си, но и пред днешния ден и към бъдещото" |
ЕТО ОТ ДУМИТЕ на г-жа Михайлова: „Всяка година на 19 февруари ханът на Васил Спасов ни събира в общ поклон пред паметта на Апостола и пред паметта на нашите деди, които създадоха тук троянския революционен комитет. Трудно се говори за Левски, за него е казано всичко, а и винаги изпитваме тревога да не кажем непремерена дума, която отнесена към неговия светъл образ би стояла неуместно. И в същото време за Левски се говори лесно, защото само като споменем името му, децата притихват, а отегчените от много думи възрастни стаяват дъх. Знаем много за живота му и може би целият му живот се събира в едно изречение: „Аз съм първият, но след мен са хиляди“ (...) Стана традиция всяка година на този ден да припомням негови думи, които като че ли са казани днес, думи с особен смисъл в съвремието, ще го направя и сега. Днес, когато България търси своя съюзник сред Великите сили, ще припомня казаното от Левски, силно и вярно: „От никоя страна на нищо не се надяваме и никому за нищо не се молим, всичко се състои според нас в нашите задружни усилия – против тях не може противостоя и най силната стихия!“. Казал е също: „Освобождението ни трябва да бъде плод само на нашите задружни усилия“.
|
Традиционният венец за Левски от троянския фен клуб на ФК "Левски" |
„ПОКЛАНЯЙКИ се пред паметта на Апостола всяка година, ние се покланяме пред миналото си, но се покланяме и пред днешния ден и към бъдещото, в което, вярваме, ще има следа от неговия живот и неговите идеали. В днешния ден България е в поклон, в поклон е Троян и троянци, и този поклон ни прави повече българи и повече човеци, благодарим ти за този поклон, Апостоле!“, завърши кметското слово.
Т21
Още по темата:
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)