Хубава работа, ама троянска

* Съветникът Свилен Андреев попита риторично колко са загубите от общинския вестник „Троянски глас“ за миналата година: „Ако не се лъжа – 50 хил. лв.?“ * Зам.-кметът Ангел Ангелов отговори: „Горе-долу са толкова. Като със сигурност те няма да намалеят“
В Общинския съвет
Свилен Андреев, Ангел Ангелов
СЕСИЯТА на Общинския съвет в Троян, 30 януари. Точка 10: „Приемане на изменение и допълнение на Тарифа за определяне на цени за някои видове сделки по управление и разпореждане с общински имоти“. Докладчик/вносител е съветникът инж. Николай Стойков (ВМРО). Смисълът, който бе дообяснен в изказване от трибуната на вносителя – да се облекчи арендната цена за земи от общинския поземлен фонд, която се определя на база минималната работна заплата в страната, която пък от 1 януари 2025 г. нарасна от 933 лв. на 1077 лв., а формулата на определянето й (на троянската арендна цена) не е променяна от 2001 г.

В ПИСМЕНИТЕ мотиви към предложението бе посочено, че имоти остават без кандидати да ги арендуват и за отказали се арендатори по споменатите причини. Инж. Стойков подчерта, че има нормативна база, по която арендните цени да се „откачат“ от минималната работна заплата и че това не би ощетило кой знае колко общинския бюджет – приблизително с около 20-30 хил. лв. В същата посока бе изказването на колегата на вносителя от войводската група инж. Румен Райков – той отиде дори по-далеч, като обясни, че по-ниската начална цена би привлякла повече кандидат-арендатори, което в крайна сметка би довело до по-висока окончателна цена и ползи за бюджета.

ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ на групата съветници от БСП инж. Владимир Хаджийски обаче бе на противоположното становище – според него 30 хил. лв. по-малко в бюджета не са нещо незначително и облекчението за земеделските арендатори би довело до „ефекта на доминото“, който трудно ще се спре. Интересен поглед към предлаганото намаление (промяна на формулата) даде друг съветник от левицата – Владислав Кардашимов, той напомни, че подобен ход би ощетил общинското дружество „Общински пазари“ ЕООД и то ще загуби около 50 хил. лв. от отдаваните под наем имоти на дружеството; а пък тези 50 хил. лв. не са никак малко, тъй като „Общински пазари“ ЕООД изплаща голям заем, използван за реконструкцията на Големия пазар (кооперативния пазар).

Момент от дебата по т. 10, на микрофона е Свилен Андреев, ОбС Троян, 30 януари 2025 г.
И ТУК се появи един неочакван „страничен“ поглед по темата – на съветника и бивш депутат Свилен Андреев (ПП-ДБ). Вероятно провокиран от числото, което г-н Кардашимов обяви като много важно за бюджета на общинското дружество „Общински пазари“ ЕООД и изобщо за общинския бюджет – 50 хил. лв., г-н Андреев попита колко са загубите за миналата година от в-к „Троянски глас“, който е на издръжка на същото „Общински пазари“ ЕООД. „Ако не се лъжа – 50 хил. лв.?“, бе до голяма степен риторичният му въпрос към ресорния зам.-кмет Ангел Ангелов. Питането бе репликирано неофициално от кмета Донка Михайлова, че темата в случая не е „Троянски глас“, но г-н Андреев поясни: „Искам да се информирам, за да знам как стоят нещата финансово и как да гласувам, понеже г-н Хаджийски каза, че бюджетът по отношение на „Общински пазари“ трябва да е балансиран?“. „Горе-долу са толкова (50 хил. лв.). Ако не се лъжа, мисля, че толкова бяха, като приходите на дружеството покриват тези загуби на „Троянски глас“, отговори г-н Ангелов, който със сигурност бе наясно, че не се лъже. Зам.-кметът добави и една много важна финална реплика: „Като за жалост те (загубите от „Троянски глас“) няма да намалеят“. „Със сигурност няма да намалеят“, съгласи се съветникът.
***

ТУК му е мястото да припомним, че загубите от общинското издание не са от година или две, а от много години и са нанесли щети на общинския бюджет в размер на стотици хиляди. Преди време председателят на Общинския съвет инж. Петко Пенков не издържа на тази ситуация и предложи закриване на губещото издание, но получи силен отпор от общинската администрация (виж „Председателят на местния парламент иска закриване на „Троянски глас“ в бр. 7 на Т21 от 24 февруари 2021 г. – бел. ред.). Миналата година пък рекордьорът по съветнически стаж в троянския местен парламент Даниел Сираков лансира друг меко казано спорен „спасителен“ вариант – „Троянски глас“ да се извади от активите на „Общински пазари“ ЕООД и да се „теслими“ на най-печелившото общинско дружество „ВиК Стенето“ ЕООД, като така покриването на загубите щяло да е по-лесно; но без да стане дума за оптимизация и търсене на начини за намаляване на „течовете“ на общински средства през общинското издание (виж „Съветникът Сираков кърти мивки – предлага „Тр. глас“ към „ВиК Стенето“ в бр. 9 на Т21 от 6 март 2024 г. – бел. ред.).

Без думи
ВЕРОЯТНО случаят е уникален, за Ловешка област и региона със сигурност, но нищо чудно и в национален план. Необяснимо? Макар че аз имам своето обяснение, но за това някой друг път. И накрая да припомня един наш неотдавнашен разговор със зам.-кмета Ангел Ангелов, човек разбран и консенсусен, когото уважавам. Той ме попита защо една рубрика във вестника ни („Троян 21“), а и други материали имат мото „Хубава работа, ама троянска“, сега използвам повода да му отговоря.

31 януари 2025 г.
Генадий Маринов, гл. ред. на „Троян 21“ 

0 коментара:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |