* Съветникът Свилен Андреев попита риторично колко са загубите от общинския вестник „Троянски глас“ за миналата година: „Ако не се лъжа – 50 хил. лв.?“ * Зам.-кметът Ангел Ангелов отговори: „Горе-долу са толкова. Като със сигурност те няма да намалеят“
В Общинския съвет |
Свилен Андреев, Ангел Ангелов |
СЕСИЯТА на Общинския съвет в Троян, 30 януари. Точка 10: „Приемане на изменение и допълнение на Тарифа за определяне на цени за някои видове сделки по управление и разпореждане с общински имоти“. Докладчик/вносител е съветникът инж. Николай Стойков (ВМРО). Смисълът, който бе дообяснен в изказване от трибуната на вносителя – да се облекчи арендната цена за земи от общинския поземлен фонд, която се определя на база минималната работна заплата в страната, която пък от 1 януари 2025 г. нарасна от 933 лв. на 1077 лв., а формулата на определянето й (на троянската арендна цена) не е променяна от 2001 г.
В ПИСМЕНИТЕ мотиви към предложението бе посочено, че имоти остават без кандидати да ги арендуват и за отказали се арендатори по споменатите причини. Инж. Стойков подчерта, че има нормативна база, по която арендните цени да се „откачат“ от минималната работна заплата и че това не би ощетило кой знае колко общинския бюджет – приблизително с около 20-30 хил. лв. В същата посока бе изказването на колегата на вносителя от войводската група инж. Румен Райков – той отиде дори по-далеч, като обясни, че по-ниската начална цена би привлякла повече кандидат-арендатори, което в крайна сметка би довело до по-висока окончателна цена и ползи за бюджета.
ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ на групата съветници от БСП инж. Владимир Хаджийски обаче бе на противоположното становище – според него 30 хил. лв. по-малко в бюджета не са нещо незначително и облекчението за земеделските арендатори би довело до „ефекта на доминото“, който трудно ще се спре. Интересен поглед към предлаганото намаление (промяна на формулата) даде друг съветник от левицата – Владислав Кардашимов, той напомни, че подобен ход би ощетил общинското дружество „Общински пазари“ ЕООД и то ще загуби около 50 хил. лв. от отдаваните под наем имоти на дружеството; а пък тези 50 хил. лв. не са никак малко, тъй като „Общински пазари“ ЕООД изплаща голям заем, използван за реконструкцията на Големия пазар (кооперативния пазар).
|
Момент от дебата по т. 10, на микрофона е Свилен Андреев, ОбС Троян, 30 януари 2025 г.
|
И ТУК се появи един неочакван „страничен“ поглед по темата – на съветника и бивш депутат Свилен Андреев (ПП-ДБ). Вероятно провокиран от числото, което г-н Кардашимов обяви като много важно за бюджета на общинското дружество „Общински пазари“ ЕООД и изобщо за общинския бюджет – 50 хил. лв., г-н Андреев попита колко са загубите за миналата година от в-к „Троянски глас“, който е на издръжка на същото „Общински пазари“ ЕООД. „Ако не се лъжа – 50 хил. лв.?“, бе до голяма степен риторичният му въпрос към ресорния зам.-кмет Ангел Ангелов. Питането бе репликирано неофициално от кмета Донка Михайлова, че темата в случая не е „Троянски глас“, но г-н Андреев поясни: „Искам да се информирам, за да знам как стоят нещата финансово и как да гласувам, понеже г-н Хаджийски каза, че бюджетът по отношение на „Общински пазари“ трябва да е балансиран?“. „Горе-долу са толкова (50 хил. лв.). Ако не се лъжа, мисля, че толкова бяха, като приходите на дружеството покриват тези загуби на „Троянски глас“, отговори г-н Ангелов, който със сигурност бе наясно, че не се лъже. Зам.-кметът добави и една много важна финална реплика: „Като за жалост те (загубите от „Троянски глас“) няма да намалеят“. „Със сигурност няма да намалеят“, съгласи се съветникът.
***
ТУК му е мястото да припомним, че загубите от общинското издание не са от година или две, а от много години и са нанесли щети на общинския бюджет в размер на стотици хиляди. Преди време председателят на Общинския съвет инж. Петко Пенков не издържа на тази ситуация и предложи закриване на губещото издание, но получи силен отпор от общинската администрация
(виж „Председателят на местния парламент иска закриване на „Троянски глас“ в бр. 7 на Т21 от 24 февруари 2021 г. – бел. ред.). Миналата година пък рекордьорът по съветнически стаж в троянския местен парламент Даниел Сираков лансира друг меко казано спорен „спасителен“ вариант – „Троянски глас“ да се извади от активите на „Общински пазари“ ЕООД и да се „теслими“ на най-печелившото общинско дружество „ВиК Стенето“ ЕООД, като така покриването на загубите щяло да е по-лесно; но без да стане дума за оптимизация и търсене на начини за намаляване на „течовете“ на общински средства през общинското издание
(виж „Съветникът Сираков кърти мивки – предлага „Тр. глас“ към „ВиК Стенето“ в бр. 9 на Т21 от 6 март 2024 г. – бел. ред.).
|
Без думи |
ВЕРОЯТНО случаят е уникален, за Ловешка област и региона със сигурност, но нищо чудно и в национален план. Необяснимо? Макар че аз имам своето обяснение, но за това някой друг път. И накрая да припомня един наш неотдавнашен разговор със зам.-кмета Ангел Ангелов, човек разбран и консенсусен, когото уважавам. Той ме попита защо една рубрика във вестника ни („Троян 21“), а и други материали имат мото „Хубава работа, ама троянска“, сега използвам повода да му отговоря.
31 януари 2025 г.
Генадий Маринов, гл. ред. на „Троян 21“
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)