![]() |
Николай Тодоров представя проекта „Пътят на Левски“, Троян, 18 юли 2025 г. |
И Е ПЪРВИ етап от по-мащабния проект „Пътят на Левски“, който в завършения си вид ще осигури многокилометрова туристическа пътека, свързваща Троян с южните подбалкански градове Сопот и Карлово – маркирано трасе със съответните указателни табели, информационни табла, кътове за отдих. В някаква степен необикновено трасе, тъй като ще следва маршрутите, по които Левски е преминавал през Балкана (Стара планина) при многобройните си посещения в Троян и Троянско, общо 18 по данни на историците, част от обиколките му из България за подготовка на освободителната ни революция. Този първи етап ще включва трасето от Троян до границите на Национален парк „Централен Балкан“, което в някаква степен се покрива с трасетата на добилия популярност троянски планински маратон „TroyanRun (ТроянРън) – по стъпките на Левски“ (следващият етап ще е до границата на община Троян на планинското било и последния трети – на юг от билото до Сопот и Карлово).
НО НЕКА дадем думата на г-н Тодоров, моторът в подготовката и реализацията на проекта, който очерта характеристиките му пред група журналисти, граждани – основно членове на троянския комитет „Васил Левски“, и представители на общинската администрация, сред които ресорният зам.-кмет Вероника Тодорова (Община Троян е партньор по проекта). Мястото на откриващата процедура също не бе случайно – началната точка на бъдещата туристическа пътека в обновената градинка (малкия парк) до Художественото училище, където вече е поставено първото информационно табло за пътеката и табела за параметрите на проекта.
НАЙ-НАПРЕД председателят на „Троян в бъдещето“ посочи „виновниците“ за финансирането на проекта – Местната инициативна група (МИГ Троян, Априлци, Угърчин с председател Цанко Спасовски и оперативен ръководител Христина Маринова) чрез проектната й кампания по Стратегията за водено от общностите местно развитие и европейската Програма за развитие на селските райони 2014-2020. Общата проектна стойност е 49 789 лв., изцяло безвъзмездна европейска субсидия.
![]() |
Хората от троянския граждански комитет „Васил Левски“ – съмишленици и помагачи |
Бележка на редакцията
НАШИТЕ адмирации за проекта за туристическа пътека „Пътят на Левски“. По две основни причини. Първо – връзката на Троян и Троянския край с Левски е много истинска, доказан исторически факт и наш духовен капитал, който трябва да се знае, да се сочи, да се използва, казано по-директно. Второ – живеем в най-красивата част на най-красивата планина, в рая, а туристическите ни пътеки сред този рай са кът, да не кажем, че никакви ги няма или поне не в очаквания мащаб и качество.
ИМАМЕ и едно предупреждение. Преди години, пак по проект с посредничеството на МИГ-а и външно финансиране, бе направена една много живописна и със сериозен културно-исторически потенциал туристическа пътека – от центъра на Троян (Музея на занаятите), покрай галерията, нагоре към църквата, през чудната местност Турлата над града, до мястото, където е имало древно тракийско светилище. За тази пътека още има реклама (всъщност антиреклама) в интернет, но де факто пътеката отдавна не съществува – немалка част от 37-те указателни табели, 6-те големи информационни табла на български и английски език и кътовете за отмора са разнебитени/унищожени, нефункциониращи. Забравена, неработеща, провалила се хубава идея. Дано и с „Пътят на Левски“ не станем свидетели на нещо подобно?!
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)