се открива на 24 януари
ПРЕЗ 1952 Г. Е ЗАПОДОЗРЯН в противодържавна дейност и е осъден на 3 години затвор. За прилично поведение обаче го освобождават предсрочно и го изпращат по разпределение за учител в Кърджали. Там се запознава и по-късно свързва живота си със своята колежка, учителката по литература Тотка Каранейчева от Троян. Но проблемите не свършват - в училището в Кърджали обвиняват Първев, че не се справя добре с програмата, тъй като не преподава достатъчно руско изкуство и социалистически реализъм. Принуден е да стане миньор, но и там не се харесва на партийния секретар и той му нарежда да напусне.
СЛЕД ГОНЕНИЯТА В КЪРДЖАЛИ със съпругата си идва в Троян и чрез конкурс е назначен за художник на киното. Рисува плакати, а успоредно с това прави графики. Първата му графична изложба е във фоайето на троянското читалище. После започва да рисува живопис - портрети, пейзажи, фигурални композиции, натюрморти. Участва в множество регионални и национални изложби, но тъй като е считан за „неблагонадежден” в политическо отношение, не го приемат за член на Съюза на българските художници (СБХ). Наред с рисуването пише и разкази за деца и възрастни, участва и в театрални пиеси. А неговата колоритна личност оставя отпечатък върху всичките му творби - малко мрачни, но с дълбок емоционален заряд.
СЛЕД 1990 Г. художникът Григор Първев е преоткрит от колекционери, галеристи и обикновени зрители. Неговият характерен стил и тематичното разнообразие на творбите му го превръщат в един от най-ценените троянски творци. Бай Григор и до днес продължава да рисува в троянското си ателие, а доста негови платна красят стените на троянската галерия. За много години, маестро!
Мариела Шошкова,
галерист
През 2008 г., по случай 140-годишнината от обявяването на Троян за град, художникът Григор Първев заедно с още четирима заслужили троянци (стопанския деец инж. Андрей Андреев, учителя ветеран Иван Попов, историчката Пенка Петрова-Голийска, дарителката д-р Славянка Дренска) и две значими троянски институции (Музея на художествените занаяти и Троянската болница „Д-р Георги Стоев-Шварц”) бе удостоен с почетното отличие „Златен герб – Троян”. Тогава, на празничната сесия на местния парламент, бай Григор благодари за признанието, но изрази учудването си и припомни, че не е бил посрещнат гостоприемно в Троян, а двама тукашни негови колеги, вероятно от творческа ревност, се опитали да го изгонят от града.
3 коментара:
Не че нещо ама ако роден 1921, не става ли на 91 години?
До №1: Справедлива забележка и не маловажна, благодарим. Допусната е грешка в една справка и оттам е сбъркана годината, поправихме.
За много години ! и поздрави от Австрия !
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)