Преди дни (виж в „В едно изречение“ – бел. ред.) споделихме за успеха на възпитаничката на ПГМЕТ „Акад. Ангел Балевски“, Троян – Наргис Илиева (9. клас), спечелила първо място в ученическия конкурс за есе на тема „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството“, организиран от фондация „Еврика“ под патронажа на първия български космонавт и наш земляк ловчалия Георги Иванов. Новината научихме от научния ръководител на Наргис, преподавателката по физика в ПГМЕТ „Акад. Ангел Балевски“ Теодора Дудева, която ни изпрати и отличеното есе, във фокуса на което е българският принос в овладяването на космоса и припомня за двама българи със заслуги в развитието на космонавтиката в световен мащаб – Иван Ночев и Виден Табаков. По-долу публикуваме „българската“ част от текста на Наргис Илиева. Т21
20 юли 1969 г. – „Аполо 11“ и Нийл Армстронг стъпват на Луната |
ОЩЕ ТОГАВА информационните агенции съобщиха на света и името на българите Джон (Иван) Ночев и Виден Табаков. В откритата страничка на свръхсекретната документация за създаването на спускаемия апарат на Луната е записано участието на Ночев в изобретяването му. Той изпълнил блестящо поставените му задачи от Американската агенция за изследване на Космоса (НАСА). Там той е главен проектант – инженер по космическите изследвания на реактивните двигатели на “Аполо”.
Джон (Иван) Ночев, Виден Табаков |
КАКВА е ролята на Виден Табаков? Основната му задача е да изследва и одобри материал, който издържа на температура от 6000 градуса по Фаренхайт – около 3315 градуса по Целзий, и едновременно с това да служи като съпротивление за отблъскване на огнената струя, идваща от реактивния двигател при излитането на ракетата. Проблемът до тогава е, че ракетите се взривяват малко след излитането, понеже двигателите трудно издържат на високи температури. Виден Табаков създадава такова покритие за лопатките на двигателя, което ги предпазва от високите температури и това слага край на страховете дали екипажът ще се върне на земята.
ТЕХНОЛОГИЧНИ решения в областта на пътуванията със светлинна скорост могат да ни позволят да изследваме междузвездното пространство и да търсим живот извън нашата Слънчева система. С развитието на технологиите можем да очакваме по-добра експлоатация на космическите ресурси, като например минерали и вода на други небесни тела, които могат да бъдат използвани за подпомагане на земната икономика и изследвания. Космосът, който представлява безкрайна и загадъчна пространствена област, продължава да бъде източник на вълнение и вдъхновение за човечеството и бъдещето ни в него е свързано с безкрайни възможности и предизвикателства. И ние, българите, ще сме активни участници в този процес! Вярвам!
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)