* Преданието разказва, че светинята е дар от византийския император Мануил I Комнин през 1173 г. в знак на благодарност
към св. Йоан Рилски
Вяра
|
Ловчанският владика Гавриил и архимандрит Калистрат внасят иконата в троянския храм |
|
Св. Богородица Осеница влиза в троянската църква |
|
Троянският детски църковен хор участва в посрещането |
ТРОЯН бе поредният град в Ловчанската епархия, след Пирдоп, Етрополе, Ботевград и Тетевен, който посрещна една от най-прочутите български икони – на св. Богородица Одигитрия (Покровителка), известна и като св. Богородица Осеновица (Осеняваща), която рядко напуска Рилския манастир, където е домът й. Чудотворната икона е необикновена с това, че около централния образ на Божията майка са разположени реликварии с мощи на 32-ма светци, повечето съвременници на Христос – като възкресеният св. Лазар, св. Мария Магдалина, евангелистите Матей и Лука, пророкът св. Даниил и др. Преданието разказва, че иконата била на византийския император Мануил I Комнин и той винаги я носел със себе си, но през 1173 г. в знак на благодарност към св. Йоан Рилски я дарил на ротондата „Св. Георги“ в София, където тогава се съхранявали мощите на светеца.
|
Десетки християни се поклониха пред светия лик на св. Богородица Осеница |
ДРЕВНАТА реликва бе донесена в Троян от Негово високопреосвещенство Ловчанския владика Гавриил и архимандрит Калистрат от братството на Рилската света обител. Десетки християни се бяха стекли да я посрещнат в петък (27 октомври) на централния градски площад, а малко по-късно бе отслужена тържествена вечерна служба в троянската църква „Св. Петка“. На следващия ден (28 октомври) дядо Гавриил оглави светата божествена Литургия в съслужение с игумена на Троянския манастир Велички епископ Сионий, архиерейския наместник на Троянска духовна околия отец Марин Божков, свещениците отец Станимир Маринков и отец Любомир Казашки, монасите Стефан и Георги от братството на Троянската света обител. По-късно иконата отпътува за Ловеч, където днес (29 октомври) ще бъде изложена в ловешката катедрала „Св. св. Кирил и Методий“.
Т21,
по информация от www.bg-patriarshia.bg
0 коментара:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)