Усмивки от старите ленти
е дългогодишен уредник в
троянския Музей на занаятите,
автор е на множество краеведски
изследвания за Троянско.
НАСКОРО ОТКРИХ В АРХИВА СИ едно интервю, дадено през 1932 г. от тогавашния троянски кмет Васил Цвятков на журналист от в. „Заря” – всекидневник, излизал в София от 18 април 1914 г. до 9 септември 1944 г., с малки прекъсвания. Реших, че ще бъде любопитно да се усети как е изглеждал Троян в очите на външни хора преди 80 години, че информацията е твърде актуална, да не кажа идентична с днешната и е свидетелство за общинските политически практики в миналото.
*****
ВАСИЛ ЦВЯТКОВ ПЕТКОВ е роден през 1884 г., починал през 1959 г., дядо е на Васил Цвятков-Беца, бивш учител по физическо възпитание, чийто дом с паметна плоча е срещу троянската галерия „Серяковата къща”. Васил Цвятков е бил кмет на Втората и Третата троянски комуни. Първият му мандат е от 6 април 1932 г. до 20 декември 1933 г., заместник е бил Власи Власковски. Любопитното е, че за втория си мандат, който продължава едва един месец (от 11 април до 10 май 1934 г.), е избран чрез жребий. Според тогавашния закон кметовете се избирали от Общинския съвет, а по това време броят на десните и левите съветници бил равен – по 7, и имало паритет; затова се наложило да се премине към жребий и така Васил Цвятков станал кмет за втори път. Ето какво казва червеният градоначалник на Троян през 1932 г. – само два месеца след избирането му, пред столичния журналист.
*****
*****
ОТ ДЪЛГОГОДИШНИТЕ ПРОУЧВАНИЯ на нашата община преди 1944 г. безспорно е установено, потвърждава се и от интервюто в Васил Цвятков във в. „Заря”, че характерна черта в дейността на общинските управи е приемствеността в политиката им. Опитвали са се и в много случаи са успявали да поставят общите, гражданските интереси над партийните – за доброто на Троян. Разбира се, имало е и непозволени политически удари, както и множество изхвърляния, че всичко започва от нас, че ние сме първите, видно е и от текста по-горе. Например – широк отзвук чак до столицата получило решението за принудителното „рязане” на къщи при благоустрояването, определено от троянската общественост като разправа с политическите противници. Първата жертва на прословутото „рязане” станал домът на бившия кмет Дамян Ненов Шипковенски.
Пенка Петрова-Голийска
*** Отнася се за Димитър Минков Икономов – кмет на Първата троянска комуна, 1920-1922 г. Братов син (племенник) е на Димитър Икономов-Димитриката, член на щаба на Ботевата чета, чийто внушителен паметник днес краси централния троянски площад „Възраждане”. Димитър М. Икономов е роден през 1883 г., завършил е Казанлъшкото педагогическо училище, специализирал в Германия, личност с висока европейска култура, с големи ораторски дадености, директор и акционер в керамчина фабрика „Атлант”. Избран е за народен представите в 23-тото обикновено Народно събрание (1931-1934 г.). Обвинен от своите съпартийци за десен опортюнист, отричащ болшивизирането на партията и съществуването на революционна ситуация в България. И защото напуснал позициите на непримиримата класова борба и искал сътрудничество с буржоазията, той и други стари дейци на БКП като Власи Власковски били изключени от организацията. Димитър Икономов бил изключен и от парламентарната група на БКП.
Из „Социализмът в Троян” (1944 г.): „Ето картината на първата първомайска манифестация (в Троян): Най-напред вървял кундурджийският работник Петко Корабов и носел червено знаме. След него Власи Власковски и Павли Пеновски носели портрета на Карла Маркса, увит с венец от живи цветя. След портрета е бил носен известният ни вече плакат: „Богати, дайте път на бедните!”. След това пъстро начало на манифестацията вървял многобройният народ от … Димитър Икономов и Димитър Немски. За да се запази пълната историческа истина, трябва да се отбележи, че докато другите вървели посред пътя, Димитър Немски вървял по тротоара, следвайки една еснафска диалектика за единство на противоположностите: хем да бъде с манифестацията, хем еснафите да смятат, че той случайно върви след другите…”
8 коментара:
А защо няма дупки по улиците на снимки 3и4?
А защо няма дупки по улиците на снимки 3и4?
А ти къде виде асфалт, бре говедо?
Чи той стария Троян по убав от днешния!
Идиот номер 3,кои ти е споменал думата ,асфалт,?
Нещо извън темата:
на 24ти май ще има манифистация от всички училища...........много ми напомня за близкото минало(25г)
И като ти напомня какво? Намекваш, че се връщаме в комунизма ли? Хайде стига глупости вече :)
За разлика от сегашните кметове този говори с факти, а не с обещания както Дона Ловчанлийска.
Очаквам продължението :)
Кой е този, който говори с факти?И кои са тези факти?И какво общо имат към четиринайсетия ден от петия месец, в година дванайсета,две хилядолетия след Христа?
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)