* Възстановката по случай 140-годишнината от битката за Троянски проход бе дело на НД „Традиция“ с подкрепата на Музея на занаятите и Община Троян * Троянският театрал Хъша бе в главната роля –
на ген. Карцов
7 януари
|
Командирът, щабът му и знаменосецът по улиците на Троян |
|
Свиреп казак (Христо Йовчевски) преди щурма |
НЕКА припомним, че на 3 януари 1878 г. ген. Павел П. Карцов пристига в Троян и се установява в сградата на бившия турски конак. На военно заседание същата вечер се решава отрядът под негово командване да премине към настъпление и превземане на Троянския проход. Щурмът започва на 4 януари. Български доброволци и един руски батальон проправят пъртина в снежната планина. Билото е достигнато едва към 9 часа вечерта. Решава се турските укрепления да бъдат превзети чрез внезапна нощна атака. Цяла нощ се правят неуспешни опити за овладяване на противниковите позиции. Студът е -22 градуса, а виелицата – непроницаема и ледена. Рано сутринта на 7 януари руските войски започват настъпление в две колони, до 2 часа след обяд всички турски сили са прогонени от техните укрепления и започва преследването им по южния скат към с. Кърнаре. Към 8 часа вечерта ген. Карцов се завръща в Троян, тържествено посрещнат от гражданите и поздравен за голямата победа.
ПО ВРЕМЕ на възстановката бяха представени срещи в квартирата на ген. Карцов (в изпълнение на актьора от троянската читалищна трупа Венелин Йорданов-Хъша) между руското командване и представители на тукашното население. Припомниха се достойните имена на тогавашния троянски кмет Бочо Попов, игумена на Троянския манастир архимандрит Макарий – изключително деен помагач, Христо Исикийски, загинал като водач на руския отряд в Балкана и др. Разказа се за опожаряването на Троян – „хубаво застроения, чист и красив град“, от който не е останало и следа, за възстановяването и израстването му.
|
След възстановката – снимка за спомен пред паметника на ген. Карцов |
СЛЕД историческото „театро“ бяха поднесени венци пред паметника на ген. Карцов на троянския площад, в с. Балканец в подножието на Троянския проход, където има паметник на загиналите, и на Карцовия бук под билото. С това по-тържествено от обикновено януарско събитие се сложи началото на честванията на 150-годишнината от обявяването на Троян за град, под знака на която ще премине цялата 2018 г.
Т21
3 коментара:
Браво за възстановката.
Много добре се получи
Гена, ти си от Троян, Балканджия, ква мъгла при минус 22 градуса. Снежна виелица да, ма чак мъгла без "глобално затопляне".
До №2: Правилно, поправям!
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)