* ВОДАТА, КОЯТО ПОЛУЧАВАМЕ и би трябвало да отговаря на НАРЕДБА № 9 на МОСВ от 16.03.2001 г. (за качеството на водата, предназначена за питейно-битови нужди), е мръсна, кална и при наливане в съдове те „зеленясват”, а в тях се утаява тиня. Водата не става не само за пиене, но и за миене на съдове, готвене, както и за лична хигиена. Повечето жители ползват за тези нужди вода от извори, закупена минерална вода и дори вода от реката, която понякога е доста по-чиста ?! (Прилагаме цветна снимка на водата, направена на 3 август 2012 г. в една от къщите в селото, водата е налята току-що в детски басейн);
* В МНОГО ЧАСТИ ОТ СЕЛОТО, най-вече през лятно-есенния сезон, вода изобщо не достига или достига на случаен принцип в необявени часове. В някои къщи вода има по един-два часа, и то основно през нощта, когато хората би трябвало да спят.
ПРЕЗ 2011 Г. ПОВЕЧЕТО собственици на къщи, в съответствие с изискванията на ВиК доставчика, заплатиха такса и си откриха собствени партиди. В момента дружеството („ВиК – Стенето” ЕООД) е поело инициатива да задължава „устно” чрез своя служител в селото всички хора да си поставят водомери за собствена сметка, съгласно Наредба №4 на МРРБ за реда и условията за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи.
Възникват въпросите:
1. СЪГЛАСНО същата Наредба № 4 ВиК доставчикът се задължава да доставя до потребителите вода за питейно-битови нужди, което на практика не се случва, тъй като водата е мръсна и в повечето време изобщо не достига до голяма част от къщите. В Наредба №9, раздел II, чл. 3 (1) пише: „Водоснабдителните организации са длъжни да предприемат всички необходими мерки, за да осигурят снабдяването на населението с безопасна и чиста питейна вода”. Защо това не се изпълнява?
2. ЗАЩО ЖИТЕЛИТЕ на селото, които и в момента заплащат вода (съгласно чл. 39, ал. 5, т. 1) по 5 куб. м на всеки обитател, са длъжни да спазват изискванията на наредбите, а не могат да имат правата по тях? За какво всъщност плащаме – за водата, която не можем да използваме поради лошото й качество или за въздуха по тръбите във времето, в което я няма?!
ПРЕДЛАГАМЕ на ръководството на Община Троян спешно да набележи и предприеме мерки по разрешаването на горепосочените проблеми. Напомняме, че вече живеем в 21. век и България е член на Европейския съюз, а в нашето село, което е на броени километри от общинския център Троян, не получаваме едно от жизненоважните неща за нормален живот - вода за питейно-битови нужди! Предлагаме също, докато не бъдат разрешени тези проблеми, общинското ВиК дружество да не упражнява едностранен натиск върху жителите, а да даде предложения, които да влязат в бюджета на Община Троян за реконструкции и мерки за решаване на проблемите с водоснабдяването.
ОЧАКВАМЕ ОТГОВОРИ на нашите въпроси на адрес:
с. Горно Трапе, обл. Ловеч, ул. „Мишо Райковски” 5, Теодора Пенчева Куцарова
17 август 2012 г., с. Горно Трапе
Писмото изготвиха:
Теодора Куцарова и Мариела Шошкова,
тел. за контакти 0886/275959, 0887/231250
14 коментара:
Ами, нали М.А. е трапчанин. Да ви е прекарал или ви прекара???
Проблема е друг при вас, Куцарова. Накараха ви да си сложите водомери и се разплакахте.
И други населени места в общината нямат вода или имат на 2-3 дни, но го дават по-кротка.
А пък вие трапчани,се сърдете на съселянина си Минчо Акимов.
До всички ЕЛПРОМЦИ - привети от ба'т ви Колю на адрес: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1522425
Аз ще си премахна водомера, защото ще плащам само по 5 куб.м. вода на месец, а ще оставя крана отворен.
Това разбира се е шега от моя страна, няма да го направя, но искам да обърна внимание на ръководството на града и на ВиК, че тази система на заплащане е дискриминационна, по отношение на хората който добронамерено или не, са си монтирали водомери.
България може да е член на ЕС, както е истина, че живеем в 21 век, обаче думата "село" и местоположението му би трябвало да ви дадат отговора.
Какво значение има дали е село или град? Водата е право на всеки жител. И е много странно защо когато хора тръгнат да си търсят правата, все биват оплювани?
Проблемът на Трапето го има и в други места, безхаберието на кметовете и Гечев обаче е това, което е за оплюване, не хората.
Мълчи и ще си спасиш душата!И не се опитвайте да ни разваляте отпуската,че .....Току-що Медиапул съобщи за закриването на 16 села от правителството в Троянско,та си мисля,да не станат 17!!!!Да живеят виладжиите - това е нашето бъдеще,нали,Мариела!
Напишете си направо, че не можете да преживеете поставянето на водомери. Без заобиколки, моля!
На колко човека бяха поставени водомери или своите пак минаха метър.Всички в селото знаят че Минко Акимов също е без водомер.Като дружеството и инж. Гечев са толкова стриктни питам ги защо слагат водомери избирателно???
Водомери са сложени само на 10 човека и то на тия дето са се подписали под подписката, като преди това са им резнали водопроводите,без всякакво предупреждение и без писмена заповед
Правителството прие решение за присъединяването на 16 населени места към други, на територията на община Троян, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.
Селата Баба Стана и Радоевското се присъединяват към сeло Орешак. Село Габърска преминава към сeло Балабанско, а село Долна Маргатина - към село Белиш.
Селата Дрянска, Калчевска и Райковска стават част от Троян, Лакарево и Селце минават към село Гумощник, Жеравица, Жидов дол, Иваншница, Лешко пресои, Миленча, Стойновското и Стругът към село Черни Осъм.
Тези населени места до 1995 година са били махали, но съгласно Закона за административно-териториалното устройство на България са придобили статут на села. Те обаче нямат самостоятелно обособени землища и съгласно националната база данни „Население" в тях няма регистрирани лица по постоянен или настоящ адрес.
Предложението за административно-териториалната промяна е направено от кмета на община Троян и е подкрепено от общинския съвет.
http://spodelide.com/viewimage.php?image=2503
5, има когато селото е в обхвата на община пред фалит, намира се на гъза на географията без поминък или е в нечий списък за закриване.
Уважаема, г-жа М.Ш., трябва вече да сте разбрали, че времето за безплатен обяд свърши и както в цялата община и Вие трябва да заплащате за услугата, която ползвате.Безплатното поливно земеделие в с.Горно Трапе приключи и коректно би било да уточните, че само тази година режим на водоподаване няма в селото, и че вие като изряден потребител следваше да дадете личен пример, като си монтирате водомер, а не да търсите изява и популярност с непопулярни действия.
Не съм М.Ш. и съм съгласна,че трябва да се сложат водомери но ви питам 13 защо слагат водомерите избирателно,сложиха ли на всички или се наказаха някои хора от подписката а наште продължават да поливат в сушата без водомери.Питам още за качеството на водата вижте на снимката каква тиня тече от чешмите,а нали когато плащаш една стока тя трябва да е качествена.
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)