* Най-младото троянско училище СУ „Св. Климент Охридски“, ласкаво наричано „Климента“, след броени дни ще отпразнува своя юбилей * Директорката Иванка Цекова: „Явно много я обичам тази работа и това училище, за да продължавам“
Предстоящо Юбилейно
Поглед към СУ „Св. Климент Охридски“ с паметника на патрона отпред, дело на именития троянски скулптор Веселин Шошков |
НАЙ-МЛАДОТО троянско училище – СУ „Св. Климент Охридски“, ласкаво наричано от възпитаници и приятели „Климента“, на 25 ноември, деня на просветителя св. Климент Охридски и патронен празник на училището, ще отбележи своята 40-годишнина (тържеството е на 22 ноември – с церемония в двора на училището, празничен концерт вечерта в читалището и коктейл в „Троян Плаза“). Четири десетилетия не са много, но не са и малко – и за човека, а и за една институция в сфера с вековни традиции, и би трябвало да съчетават младежката дързост с натрупания опит, амбицията и динамиката със спокойствието и увереността, новаторството и традиция. Вярваме, че в „Климента“ е точно така, въпреки всичко – вечните наши/нашенски образователни реформи, нечетящите „електронн“ ученици, несекващите кризи в родния обществено-политически контекст, демографията, финансирането и т. н.
Иванка Цекова |
ПОТЪРСИХМЕ за кратък коментар преди юбилея директорката Иванка Цекова, която е начело на голямото троянско училище вече 10 години (от 2014 г.), а преди това също доста години е педагогически съветник. „Явно много я обичам тази работа и това училище, за да продължавам. Хубаво ни е училището, много хубаво!“, бяха първите й думи. На въпроса ни как вижда „Климента“ в контекста на националната училищна система отговорът бе със самочувствие, но без надценяване: „Без колебание – в златната среда, едно прилично средно българско училище“. Разбира се, проблемите са много, а най-сериозният е демографският, преди двайсетина години учениците в СУ „Св. Климент Охридски“ приближавали бройката 900, сега са 550. Стана дума и за предстоящата мащабна реконструкция на училищната сграда, финансирана с европейски средства, 4,5 млн. лв. по националния План за възстановяване и устойчивост, както и съпътстващия проект за разширяване и обновяване на училищната кухня и трансформирането й в кухня майка, която ще осигурява храната за столовото хранене във всички училища в общината. „От една страна ме плаши, от друга, разбира се, радва. Притесненията идват от това как ще съвместим ремонтните дейности без да накърним учебния процес“, бе пояснението. Завършихме с въпроса как би искала да види своето училище в бъдеще, каква е мечтата й за него. Отговорът на г-жа Цекова: „Хубаво, подредено с позитивна и мотивираща среда“.
ЕТО НЯКОИ факти от биографията на „Климента“.
• Училището отваря врати през м. септември 1984 г. и тогава носи името ЕСПУ „Георги Димитров” – тук се преместват всички ученици от 8. до 11. клас на „старата троянска гимназия” ПГ„Васил Левски”, премества се и почти целият учителски колектив. В тогавашните 26 паралелки се обучават ученици от 1. до 10. клас и 11-класници в УПК.Т21
• През 1985 г. е построен училищният спортен комплекс, включващ нещо уникално и до днес за цялата Ловешка област – закрит училищен плувен басейн. През същата година се открива и първата компютърна зала в училището.
• За учебната 1988/89 г. се осъществява първият прием в паралелки с математика и информатика (профил, който става водещ за училището), химико-биологична насоченост и музика. Същата учебна година се открива училищната художествена галерия с творби на известни майстори, местни и национални (основната заслуга е на тогавашния директор Цочо Зюмбилски); през годините галерията се обогатява и се превръща в голяма училищна гордост.
• От м. февруари 1991 г. училището носи името на св. Климент Охридски. През 1992 г. е построено допълнително крило към училищната сграда с актова зала и 9 нови кабинети. От 1993 г. започва обучението на ученици в начален етап (1.-4. клас).
• Всеки един от петте досегашни училищни директори е оставил своя принос и следа в развитието на институцията. „Исках да внасям нови неща в училище. Исках да гоним национално ниво”, казва г-н Зюмбюлски, първият училищен директор. А Минко Христов, най-дълго управлявал, прибавя: „Ние дефинирахме съвременните параметри на средното общообразователно училище – обучение по информатика и информационни технологии и професионално образование, без да забравяме духовното и спорта”.
• Всяка година по повод патронния празник на училището се провеждат т. нар. Климентови дни – състезания по математика, информатика, природни науки, обществени науки, английски език, спорт, общуване на роден език, които събират ученици от цялата област. Началото е от състезанията по математика, а инициатор е емблематичният учител по математика Стоян Борджуков.
- Че работата е сериозна (2011 г.)
- "Климента" изпрати Випуск 27
- "Две шепи вода" - уникалното събитие (2012 г.)
- Цветна олимпиада за Климентовите дни (2013 г.)
- Минко Христов освободи поста
- Дни на отворените врати в "Климента"
- Четирима от "Климента" в Клуб 2013
- Действайте, съдействайте, въздействайте (2014 г.)
- Иванка Цекова е новият директор на "Климента"
- „Празник в СОУ „Васил Левски”, в „Климента” – не съвсем”
- Еленко Начев: Считам казаното от вас за некоректно
- Марин Радевски дари над 20 хиляди на "Климента"
- Климентовите дни - от добрата идея до училищната традиция
- Стойчо Младенов спечели конкурса "Петя Дубарова"
- Стефания и Ива от "Климента" заминават за Брюксел
- Втори места за дебатьорите от "Климента" (2015 г.)
- Лиценз за родители - да или не?
- Благотворителният концерт на "Климента"
- Делегация от Елванген посети "Климента"
- Гостите от Германия: Заслужава си да се видят много неща (2016 г.)
- Випуск 2016 получи дипломите си
- Първото голямо състезание по дебати в Троян
- До Вилнюс и назад
- Свети Климент бе почетен подобаващо
- Отец Станимир изнесе Великденска беседа в "Климента" (2017 г.)
- Дали бъдещето е на малките градове?
- Доц. д-р Ана Кочева: "Моля, аплодисменти за българския език"
- Благотворителни инициативи в "Климента" (2018 г.)
- Катарина Вингърт: Най-добрата екскурзия с училище, която съм имала
- Дали не е дошло време да направим така
- С грамофонна изложба и евъргрийни на живо отбелязаха празника си
- Троянка стана посланик (2019 г.)
- Еленко (Начев) срещу Климент Охридски?!
- Искам оставката на Еленко Начев!
- Речта на Мария
- Изпълнихме къщичката за книги с душа
- Победихме! МОН разреши хуманитарната паралелка
- Троянец бе избран за държавен глава
- СУ „Св. Климент Охридски“ – иновативно училище
- Иванка Цекова: Прави се с обич, това е различното при нас
- Иванка Цекова: Имаме доверието на троянската общественост (2020 г.)
- „Започни да плуваш“ в басейна на „Климента“ (2022 г.)
- „Климента“ празнува (2023 г.)
- Спечелихме мащабен проект за реконструкция на „Климента“
- В едно изречение (30)
- Поредно гостуване в Троян на ученици от Елванген (2024 г.)
- Еника и Йордана – първенците на випуска
- Пътуващото училище на „Климента“ – за 10-ти път
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)