13 ноември 2024

Втората дискусия за ул. „Каравелов“

* Въпросът на въпросите – пълна или частична подмяна на дърветата, остана нерешен; експертните оценки натежават към първото, преобладаващата обществена нагласа към второто * Топката е в кметското поле
Тема с продължение
Момент от втората обществена дискусия, 5 ноември
КАКВО се случи на втората обществена дискусия за предстоящата цялостна реконструкция на троянската ул. „Любен Каравелов“ на 5 ноември, също толкова неформална, динамична и може да се каже и конструктивна, както и първата, провела се преди три месеца, 25 юни (виж „Сбогом на липите? Не съвсем“  – бел. ред.)?

ДОСЕГА

НАЙ-НАПРЕД да кажем, че във фокуса и на двете дискусии бе съдбата на дърветата по ул. „Любен Каравелов“ (троянската Унтер ден Линден) и най-вече липите, имащи основната заслуга улицата да е смятана за най-уютната и сред най-красивите троянски улици. И че организаторът Община Троян, в лицето на кмета Донка Михайлова и зам.-кмета инж. Николай Райковски, удържа обещанието си за втора дискусия и изпълни ангажиментите си за допълнителни проучвания. Да припомним: през юни бяха очертани параметрите на проекта за реконструкция на ул. „Любен Каравелов“, подготвен от общинската администрация и одобрен за държавно финансиране (с подписан договор за финансиране в размер на 1,3 млн. лв.) – работа по цялата дължина на улицата (от пресечката с ул. „Симеон Велики“ до пресечката с ул. „Васил Левски“), общо около 820 метра, цялостна подмяна на пътната настилка, бордюрите и тротоарната настилка и подмяна на дърветата с нови, не по-малко на брой.

Есенни гледки, ул. „Любен Каравелов“, 2 ноември 2024 г.
КАТО възприетият подход бе новият дървесен вид да е полски клен и подмяната да е цялостна, т. е. всичките 142 дървета (това е окончателната им бройка – бел. ред.) да се подменят, аргументите – повечето от сегашните дървета са пределно амортизирани и липите (преобладаващи като бройка) не са най-подходящият дървесен вид, още повече за такава тясна улица. Преобладаващото становище в залата обаче бе, че част от дърветата, вкл. липи, са в добро състояние и най-адекватен би бил един по-гъвкав подход – да се подменят само доказано негодните дървета, а здравите да се запазят; основанието – така улицата ще запази чара си, ще се запази прохладата, сянката и изобщо зеления ефект. В крайна сметка общинарите в някаква степен ревизираха становището си, приеха основанията за по-гъвкав подход и обещаха допълнителна експертна оценка и нова обществена дискусия (и както казахме, изпълниха обещанието си).

НОВОТО

СЕГА към актуалната ноемврийска втора обществена дискусия. В началото й кметът Михайлова очерта направеното досега: първата дискусия, последвалата подписка в интернет с 1200 подписали се в подкрепа на по-гъвкавия подход (запазване на част от дърветата), паспортизация от трима експерти на всичките 142 дървета по цялото протежение на улицата, среща на експертно ниво (15 души), дали становище за пълна подмяна на дърветата, разговор с общински съветници – подкрепили експертното становище, представяне на казуса пред Консултативния съвет на бизнеса към кмета – който също застанал зад радикалния вариант. Кметът обобщи трите възможни крайни решения – пълна подмяна на дърветата, частична подмяна и отказ от проекта (т. е. отказ от осигуреното държавно финансиране). Инж. Райковски даде и конкретни данни от паспортизацията: здравите дървета са 26 (18,3%), в задоволително състояние – 59 (41,5%), в незадоволително състояние – 43 (33,3%), в лошо състояние – 10 (7,0%).

Есенни гледки, ул. „Любен Каравелов“, 13 ноември 2024 г.
СТАНОВИЩЕТО за пълна подмяна на дърветата по ул. „Любен Каравелов“ обаче се натъкна на сериозен граждански отпор, макар и не толкова отчетлив и силен като на първата обществена дискусия. И в общи линии двата подхода останаха като вариант – радикалният с цялостната подмяна и по-гъвкавия с частична подмяна и запазване на здравите дървета. Появи се обаче и един любопитен нюанс – защо при подмяната вместо един да не се използват няколко дървесни вида, така би било по-красиво и интересно. Г-жа Михайлова изказа одобрението си и пое ангажимент това предложение да бъде проучено на експертно ниво.

ПРЕДСТОЯЩОТО

КАКВО следва оттук нататък? Най-общо – вземане на управленското решение и топката, както се казва, е в кметското поле.

Т21
 
Още по темата:

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)