20 септември 2019

Концесия за Шипковски минерални бани?

* Ако на сесията си в края на м. септември Общинският съвет подкрепи предложението на администрацията, се тръгва към откриване на процедурата за определяне на концесионер * Предложените параметри – за 32 години, стойност 20 млн. лв. * Кметът Михайлова обясни защо се е провалил опитът сами да развиваме курорта
Оптимистично
ОБЩИНА ТРОЯН тръгва към откриване на строителна концесия за Шипковски минерални бани, стана ясно на редовната месечна пресконференция на кмета Донка Михайлова на 10 септември, в която участва и директорът на дирекция „Общинска собственост и икономика“ в общинската администрация Борис Бояджиев. Концесионното предложение е внесено в Общинския съвет и ако на предстоящата на 27 септември сесия на местния парламент съветниците кажат „да“, се тръгва към откриването на процедура за определяне на концесионера. Същината на концесионното предложение е изграждането на Център за рекреация и отдих, като се използва базата на минералната баня (сградите и инфраструктурата) и минералния басейн в с. Шипково, община Троян.

„НИЕ ЗАПОЧНАХМЕ предконцесионната процедура преди две години, но имаше известна спънка, тъй като междувременно бе променен Законът за публично-частното партньорство и той на практика обезсмисли свършеното по концесионната подготовка до този момент – наложи се цялостна преработка на предконцесионните проучвания, след което стигнахме до края със забавено темпо; както се казва – малшанс“, сподели г-жа Михайлова. Като уточни и защо Община Троян, която успя да си върне собствеността и контрола на Шипковски минерални бани през 2014 г., е избрала този вариант за развитие на курорта: „Знаете, че в самото начало имахме намерение сами да управляваме част от имота. За съжаление се оказа, че не може да намерим европейско финансиране, а е непосилно общинският бюджет да инвестира необходимите средства за създаването на един модерен център. И затова, след множество консултации, тръгнахме в посока на подготовка за концесия, която вече е в напреднала фаза. Съгласно изискванията на Закона за концесиите обосновката за това ни концесионно намерение беше съгласувана с Министерството на отбраната, МВР, Министерството на културата, Министерството на околната среда и водите и Държавната агенция по национална сигурност; съгласувано бе и със специализираната администрация към Министерския съвет, каквото е разпореждането на закона“.

На пресконференцията – Донка Михайлова и Борис Бояджиев, 10 септември 2019 г.
Г-Н БОЯДЖИЕВ доизясни предложението за концесия: „След като през 2014 г. с решение на Министерския съвет Община Троян получи безвъзмездно собствността върху минералната баня и минералния басейн в с. Шипково, очакванията на хората за бързото им превръщане в годни за експлоатация не се оправдаха. Причината бе, че Общината нямаше нужните средства и бе невъзможно да се привлече европейско финансиране за тази цел. Басейнът се отдаваше под наем след козметични ремонти само за летния сезон, а минералнята баня така и не проработи. При редица обсъждания на експертно ниво и в Консултативния съвет по икономика към кмета в крайна сметка се избистри формулата за публично-частното партньорство – концесия за строителство с предмет изграждане на Център за рекреация и отдих. Със свое решение Общинският съвет прие план за действие за подготовка на концесията през 2019 г. И със заповед на кмета от м. април т. г. бе инициирано възлагането на концесията и започнаха подготвителните действия – изработка на технически, икономически и правен анализ, проект за решение за откриване на процедурата, обявление и документация за самата процедура с проект за концесионен договор“.

ДА ПРИПОМНИМ. Битката да си върнем контрола и собствеността над т. нар. Шипковски минерални бани – добилия още през първата половина на 20. век национална известност минерален курортен комплекс в троянското с. Шипково – вървеше от години, но безуспешно. Комплексът, включващ сградния фонд (курортната поликлиника, балнеолечебница, помощни сгради, плувен басейн и съблекални) и терен от 9,5 дка, се експлоатираше от една изкуствено създадена по времето на соца държавна структура – „Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс“ ЕАД, чието седалище бе в гр. Баня, Карловско. И цялата печалба отиваше там, в Баня, Карловско, а както е лесно да се досетим, пък и то бе очевадно, инвестициите в Шипковски минерални бани никакви ги нямаше. С други думи – нашият курорт не беше наш и не само не носеше ползи за община Троян, но западаше, съсипваше се, губеше туристическо значение и икономически потенциал. За да се стигне до решението на МС от 18 юни 2014 г., с което Шипковски минерални бани бяха върнати на Троян. Основната заслуга за което бе на две дами – кметът Донка Михайлова и тогавашния министър на здравеопазването д-р Таня Адреева, в чийто ресор бе споменатото ЕАД със седалище в Баня, Карловско; заслуга, разбира се, имат и предишните общински ръководства на Троян, както и лично ангажираният с каузата общински съветник Даниел Сираков.

Обичайната ситуация в Шипковски минерални бани, 2013 г.
Чудесната сграда на балнеолечебницата от години пустее и се руши
В МАТЕРИАЛА си тогава (виж „Баните в Шипково вече са наши“  – бел. ред.) небезоснователно попитахме: „Ще успее ли новият собственик, Община Троян, да намери верния път към възраждането на курортния комплекс (в Шипково)?“; и до скоро този въпрос имаше по-скоро отрицателен, отколкото положителен отговор. Но с решението за концесия се надяваме Шипковски минерални бани наистина да тръгнат нагоре и дяа си върнат някогашната слава. Ще си позволим и още един автоцитат (виж „Шипково – кучета го яли“ – бел. ред.): „Шипково (Шипковски минерални бани) е стар курорт. Още в началото на миналия век тук са идвали летовници от цялата страна. Неслучайно – шипковската минерална вода, като състав и температура, е уникална, и с доказани целебни качества. Тази даденост – уникалната минерална вода – я има и днес. Има го и другото – невероятната красота на Троянския Балкан, в който се е сгушило селото. Логиката сочи, че днес Шипково би трябвало да е процъфтяващ национален курорт, прочут, богат, модерен, с много екстри, пращящ (целогодишно) от летовници и туристи откъде ли не. Да, ама не! Шипково – въпреки предприемчивостта и пословичния патриотизъм на местните хора – е застинал в някаква отколешна овехтялост и неактуалност. И макар че се опитва да се прави на нещо друго (истинско и модерно), никак не успява. Ако не вярвате, погледнете „големия” шипковски минерален басейн – очукан, стар, изпразнен откъм екстри, плитък, смехотворен; жалко за вълшебната вода, с която е напълнен. Защо е така?“.

И СЕГА – основанията за концесионното предложение на Община Троян, за които говори г-н Бояджиев:
     • Концесионното строителство (ремонт, премахване на част от сградите, ново строителство) трябва да е съобразено с параметрите на действащия подробен план за регулация и застрояване;
     • Управлението на комплекса – изразява се в поддръжка и експлоатация на базата чрез предоставяне на услуги за рекреация, отдих и други курортни услуги;• Срокът на концесията – 32 години с възможност за удължаване за още 10 години;
     • Прогнозната стойност на концесията за строителството на Център за рекреация и отдих в с. Шипково е 20 млн. лв.; което надхвърля прага от 5,548 млн. евро съгласно делегирания регламент на Европейския съюз (ЕС) и концесията се определя като трансгранична и трябва да се обяви в официалния вестник на ЕС;
     • През първите три години на концесията концесионерът трябва да инвестира минимум 2,256 млн. лв.

Генадий Маринов

Още по темата: 

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)