* „Най-вероятно в момента в САЩ има политици, които смятат, че може да си велик американски политик, без да ти ръкопляскат в Европа. Не мога да повярвам, че това се случва. Защото аз вярвам, че европейският свят е Европа и двете Америки. Това е европейският свят, това е европейската култура“
Позиция
Един ясен и категоричен глас – на троянеца Мирослав (Миро) Севлиевски – по войната в Украйна и меко казано странните и трудно разбираеми ходове на американския президент Доналд Тръмп в полза на агресора Путин и Русия и срещу борещата се за свободата и живота си Украйна, загърбвайки най-естествения си и доказан съюзник в свободния свят Европа. Ясен и категоричен глас в ефира на една от трите най-големи български телевизии – Нова телевизия (сутрешния блок „Здравей, България“, 19 март), ден след дългоочаквания телефонен разговор на Тръмп с Путин, дозатвърдил усещането, че американският президент отстъпва и сервилничи пред агресора. Глас, който отчетливо напомни нещо особено важно, и още по-важно за нас европейците и българите – че Европа е голяма сила, че тук хилядолетия се е ляло кръв и ние сме писали книгите за войната, т. е. никой не бива да ни подценява; и че хубавото в лошото (политиката на Тръмп) е европейското осъзнаване и възраждането на европейската военна мощ, гаранция срещу злото.
Миро Севлиевски е роден в Троян (1965 г.), завършил е Троянската гимназия (СУ „Васил Левски“) и география и туризъм в Софийския университет; дядо му, на когото е кръстен – Минко Севлиевски, е бил кмет на Троян в периода 1952/54 г. Едно от знаковите лица на демократичния преход у нас – съучредител на Федерацията на независимите студентски дружества и на СДС, политическата формация на промяната, изпълнителен секретар на Сдружението за честни избори и граждански права, ръководител на предизборния щаб на Желю Желев за президентските избори през 1996 г. По-късно депутат от НДСВ и за кратко, 2005 г., министър на енергетиката в правителството на Симеон Сакскобургготски. Специалист по политически маркетинг, сега бизнесмен и търсен политически анализатор. Напоследък със засилен интерес към родното троянско и особено към троянската керамика.Т21
ВЧЕРАШНИЯТ разговор на Путин с Тръмп (18 март) е крачка напред светът да стане по-спокоен. Разбира се, всички сме разочаровани, че не чухме чудото: от днес Русия спира войната, изтегля се от окупираните територии, връща Крим обратно, руският парламент гласува, че окупираните територии вече не са част от Рукия. За съжаление това не се случи. Но голямата новина тук е следната – Путин разговаря, преди три години му се искаше да води разговора от Киев, но сега го води от Москва.
ЗА СЪЖАЛЕНИЕ тези, които нямат време, са децата (от двете страни на барикадата – бел. ред.) в Украйна, за тях няма време. Иначе Европа има нужда от време, за да се реорганизира. И както виждате, вчерашното събитие, голямото събитие, е не този разговор (Путин - Тръмп), а гласуваното в немския парламент. С което се променят правилата, така че Германия да може да харчи и инвестира пари в отбраната си и за инфраструктура. Ръкоплясканията в немския парламент доведоха до ръкопляскания и в Париж и Лондон. А в последните хиляда години когато в Германия харчат за оръжие, да ръкопляскат в Париж и Лондон не се е чувало. Сега цяла Европа е щастлива, че това се случи. Това е, да го наречем, големият шамар, който Путин получи. Това е огромната новина! И е много хубава новина за нас, българите, че Европейският съюз (ЕС) се въоръжава и реорганизира най-накрая. Миналата седмица Норвегия, която е извън ЕС, каза: от нашия суверенен фонд от 1 трилион ние ще харчим за оръжие, с което да помагаме на Украйна. Това (също) е голяма новина! Вчера балтийските държави (Литва, Латвия и Естония) заявиха, че излизат от споразумението за противопехотните мини – т. е. ще се въоръжаваме, ще слагаме мини по нашите граници, за да не ни нападнат руснаците. След всички тези новини Тръмп влезе в разговора с Путин – и по-скоро Путин е в губещата позиция, а не в печелившата. Най-губещи са обаче, както казах, децата от двете страни на фронта.

В КРАЙНА СМЕТКА – САЩ свършиха голяма работа. Поведението им от последните няколко седмици е странно за нас европейците, ние не сме очаквали американски политици да се държат по този начин. Но поне има промяна. Например вицепремиерът Ванс, той е един млад човек и очевидно не знае онова, което са преживели нашите родители – когато президентът Кенеди идва в Берлин и казва „Аз съм берлинчанин“ (тези исторически думи на американския президент са произнесени при посещението му през юни 1963 г. в Западен Берлин, блокиран по суша и вода от Съветския съюз и разчитащ за оцеляването си на продоволствените доставки по въздуха от САЩ, посещението на Кенеди съвпада с 15-годишнината от началото на „въздушния мост“ – бел. ред.). Най-вероятно в момента в САЩ има политици, които смятат, че може да си велик американски политик, без да ти ръкопляскат в Европа. Не мога да повярвам, че това се случва. Защото аз вярвам, че европейският свят е Европа и двете Америки. Това е европейският свят, това е европейската култура.
АМЕРИКАНЦИТЕ обаче успяха, включително споменатият Ванс и подобните, да ни променят. Успяха да накарат Германия да харчи 1 трилион за оръжие и военна инфраструктура. Това е епохално събитие. Някои хора говорят за Европа леко с насмешка, защото не сме воювали от 80 години, и слава богу. Но нека да си дадем ясната сметка, че европейските държави в последните 1500 години непрекъснато воюват с пришълци от изток. Това първо – затова има малки раздробени държави в Европа. Второто нещо – в Европа военната мисъл е на много високо ниво. Европейците, за голямо съжаление, в последните няколко века сме се били помежду си, всеки знае за тези войни, ние, европейците, сме писали, за съжаление, книгите за войната. Няма страшно, тези приказки, че Европа е на джендъри, зелени, разпасана, не са верни. Това не е вярно! Аз не виждам такова нещо, виждам водачество в Париж, виждам водачество в Лондон, виждам водачество в Берлин. И виждам добър водач в София в лицето на премиера Росен Желязков, не мога да си изкривя душата и трябва да го кажа.
ТОВА, КОЕТО трябва да направи българският парламент, е да задели малко повече пари за въоръжаване. За да бъдем адекватни на това, което се случва в Европа. Сега вървят разговорите за бюджета и това трябва да се направи, за да докажем, че разбираме какво се случва в света. ЕС каза – няколко трилиона ще бъдат похарчени срещу Русия, ако продължи да стреля по украинците. Мисля, че го чуха.

ТОВА, КОЕТО трябва да направи българският парламент, е да задели малко повече пари за въоръжаване. За да бъдем адекватни на това, което се случва в Европа. Сега вървят разговорите за бюджета и това трябва да се направи, за да докажем, че разбираме какво се случва в света. ЕС каза – няколко трилиона ще бъдат похарчени срещу Русия, ако продължи да стреля по украинците. Мисля, че го чуха.
19 март 2025 г.
Мирослав Севлиевски,
в предаването „Здравей, България“, Нова телевизия
Още за автора:
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)