* „Не бива да надценяваме собствения си град за участието му в националните движения и борби“ * „Защо херма? Херма, защото това е най-събраната, стилна и въздействаща форма на почитане на античните републикански държавници. А Левски е именно такъв държавник, най-последователният…“
Позиция
![]() |
Павлин Стойнов |
Едно любопитно мнение по актуалната и набираща скорост тема – паметник на Левски в Троян. Пристрастно и експертно едновременно. Авторът Павлин Стойнов е роден през 1948 г. в с. Велчево (сега община Априлци), живее в Троян от 1969 г. „Техник, нумизмат, топонимист и краевед“, го определят приятели историци. Ще добавим – автор с изящен стил и ерудиция на учен,
и с немалко публикации. Т21
ВИНАГИ, когато се повдигне въпросът за някой паметник в Троян, изведнъж настъпва смут. Нещо се дъни в нашия град, в това паметно направление. Видимо ни липсва здрава концепция. А пространството на площада ни е ограничено. Макар и прилично оформено, поради природните дадености е ограничено в обем и площ. Не върви за грандомански идеи, нито пък за много неща. Значи трябва да се мисли много преди да се прави нещо. И да се поставят малко, но общозначими и винаги актуални паметници, и от общонационално, и от регионално значение. То е така и по друга причина. Конюнктурните решения са временни и излизат скъпи и във финансово, и най-вече в идеологическо отношение. Паметниците се правят, за да удовлетворяват широк кръг от обществото за „вечни времена”, т. е. поне докато отпадне от само себе си интересът към идеята, вложена в тях. Но нека кажем за паметника на Левски.
НЕ БИВА да надценяваме собствения си град за участието му в националните движения и борби. Макар че тук са отеквали неведнъж стъпките на Левски, Троян не е бил възел в историята на национално-освободителната борба. Във феномена национално освободително движение и в структурата, която създава Левски в България, мястото на Троян е на една удобна и слава богу сигурна спирка по пътя между родното Карлово и центъра Ловеч. Не че няма какво да отбележим! Тук има два комитета, създадени от Левски – тоя в Троян и другият на манастирското братство, ала не върви да направим паметник, по-голям и по-помпозен от в Карлово, Ловеч или София например. Най ще ни прилича един със сърце сътворен, семпъл и не непременно в цял ръст паметник на Левски. Например следната идея.
![]() |
Изображение на Хермес върху съд,
намерен в с. Пъстрово |
ЗАЩО херма? Херма, защото това е най-събраната, стилна и въздействаща форма на почитане на античните републикански държавници. А Левски е именно такъв държавник, най-последователният, себеотрицателен, неуморим и честен патриот и радетел за републиката. Като такъв го възприемаме и днес, такъв ще изглежда и утре. И защо в униформа? Защото Левски е организатор на българското общество за решаване на националните си проблеми със собствени сили и средства. Той е първообразът на българския офицер, лидер и политик едновременно, при това политик в действие. Херма, защото Левски най добре се символизира чрез Хермес, оня бог, от който извеждали произхода си и в който се кълнели тракийските аристократи. Хермес, защото този бог е майстор на тайно организираното действие, на съзаклятието, на промяната чрез саможертва. Ако някому не се харесва терминът херма и сравненията с античността, нека си припомним, че със съвсем подобни каменни стълбове върху могили, с човешки изображения от кръста нагоре, прабългарите почитали своите герои. Така ще свържем нишката на историята със съвременността, която отвежда в бъдещето. Проблеми днес колкото щеш и те със сигурност отиват в бъдещето ни, нека не си правим излишни проблеми и от миналото!
С цялото ми уважение към автора, но карикатурата,която илюстрира идеята за паметник внушава за човек потънал до шия в тесен съд с някаква течност а куката за венеца отпред силно прилича на тази част от тялото, която е напълнила съда и сега се използва за закачалка на опърпано руло тоалетна хартия!
ОтговорИзтриванеЗапочна се!
ОтговорИзтриванеАман от знайни и незнайни ...
ОтговорИзтриване