* Средствата са по ОП „Региони в растеж“ – 425 хил. лв.,
договорът бе подписан на 27 октомври, започва процедурата по
избор на изпълнител
договорът бе подписан на 27 октомври, започва процедурата по
избор на изпълнител
Социално
ПРОЕКТНОТО предложение на Община Троян за изграждане на Дневен център за деца с увреждания и техните семейства в Троян е било одобрено и ще получи 100% безвъзмездно европейско финансиране по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. (процедура „Подкрепа за деинституционализация на грижите за деца“). Това станало ясно от полученото на 23 октомври в общинската администрация уведомително писмо от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), научихме от PR-ката на Община Троян Станислава Вачева. Бюджетът на проекта възлиза на 425 хил. лв. и, както казахме, ще бъде осигурен изцяло с европейски средства. На 27 октомври кметът Донка Михайлова е подписала договора и предстои да стартират дейностите по избор на изпълнител, срокът за изпълнение е 22 месеца.
ПРЕЗ ПЪРВАТА половина на 2017 г. Общината организира процедура за избор на проектант, която бе спечелена от проектантското ателие „Троянарх“ (Троян) на арх. Пенко Терзиев. По-рано с решение на Общинския съвет бе осигурен подходящ терен – свободната площадка в централната градска част, намираща се до ДГ „8 март“ срещу училищата СУ „Васил Левски“ и ПГМЕТ. Кметът г-жа Михайлова организира и две срещи с родители на деца с увреждания, на едната от които арх. Терзиев представи конкретните параметри на архитектурния проект – достъп, оформление на дворното пространство, разположение на зали и кабинети. Предвиденият капацитет е до 30 лица, ще бъде изграден и паркинг за 10 автомобила, а основната цел е създаване на подходяща и ефективна инфраструктура за предоставянето на социалната услуга.
ПРИПОМНЯМЕ, че идеята за изграждане на Дневен център за деца и младежи с увреждания има над 10-годишна история и бе лансирана в края на миналия мандат (2015 г.) от тогавашния общински съветник от коалиция „Избор за Троян“, а сега председател на Общинския съвет Николай Тодоров – след серия срещи с родители на деца с увреждания. Тогава обаче местният парламент отхвърли предложението, стигна се и до известно противопоставяне на вносителите с експертите от общинската администрация, а от името на родителите адв. Кремена Добрева огласи подписка в подкрепа на центъра. Впоследствие позициите бяха уеднаквени и изграждането на троянски Дневен център за деца и младежи с увреждания залегна в управленската програма за новия мандат. В края на 2016 г. националната Междуведомствена работна група за управление на процеса по деинституализация на грижата за деца включи община Троян в Картата на услугите за подкрепа на общността в семейна среда, което отвари пътя за изграждане на Дневния център с финансиране по ОП „Региони в растеж“ и по-нататъшно държавно финансиране на дейностите.
![]() |
Поглед към архитектурния проект на бъдещия Дневен център |
Т21
Още по темата:
- Сигнал на троянец промени дискриминационна практика
- Как не им се дава шанс да бъдат полезни
- Ще се създаде ли Дневен център за лица с увреждания в Троян?
- Тема с продължение: Има ли кой изобщо да ви чуе, г-н Хитров?
- Без дом, без пари, без крака
- А ако вече съм на небето, все тая
- Общинският съвет гласува "против" децата
- Перспективи за дневен център за деца и младежи с увреждания
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)