12 ноември 2024

ПРОЕКТЪТ ЗА ДИГИТАЛИЗИРАНЕ НА СЕЛСКИТЕ НИ РАЙОНИ Е КЪМ КРАЯ СИ

ПРОЕКТЪТ ЗА ДИГИТАЛИЗИРАНЕ НА СЕЛСКИТЕ НИ РАЙОНИ Е КЪМ СВОЯ КРАЙ, НО ПАРТНЬОРСКАТА ИНИЦИАТИВА ПРОДЪЛЖАВА ДА ПРОМОТИРА ХАРАКТЕРНИ ЗА МЕСТНИТЕ ТЕРИТОРИИ И ОБЩНОСТИ РЕСУРСИ

    Селските райони в нашата страна са известни със своята природна красота, богато културно и историческо наследство и разнообразен набор от традиционни занаяти. Въпреки това, тези уникални характеристики често остават неизвестни или недооценени поради липса на осведоменост и достъп до широката публика. В опит да преодолеем тази празнина, екипите на 4 ентусиазирани местни инициативни групи:

стартираха преди 1 година новаторски проект, наречен „Дигитална местна общност - иновация за живи селски райони! Това е твоя Live! Дигитален хъб и мобилно приложение за промотиране на характерни за местните територии и общности ресурси”. Партньорите по проекта сме си поставили изключително високи цели – с реализацията на проектната идея да се подпомогне постигането на по-устойчиво местно развитие на селата и тяхното възстановяване, посредством създаване на условия за популяризиране и промотиране на селския живот, бит, култура посетителски и инвестиционни ресурси по иновативен начин в съвременна дигитална среда. Екипът се стреми да свърже жителите на селските райони, туристическите предприятия и заинтересованите страни в областта на туризма, като същевременно повишава осведомеността за местните продукти и услуги.

    Проектът „Дигитална местна общност...“ е финансиран от Европейския съюз чрез ПРСР 2014 - 2020 г., по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие”.

    Един от ключовите компоненти на този проект е разработването на интерактивен дигитален хъб - smartruraldigital.eu, който служи като централизирана точка за достъп до информация за местните ресурси. Виртуалното пространство включва подробни профили на занаятчийски изделия, местни производители, исторически забележителности, събития и туристически атракции. Потребителите могат лесно да търсят и филтрират съдържание въз основа на техните интереси, местоположение и предпочитания, което го прави ценен инструмент както за местните жители, така и за туристите.


    Друг важен аспект на проекта е създаването на мобилно приложение - srdcommunity.eu, специално проектирано за туристи, посещаващи селски райони. Приложението осигурява удобен за потребителя интерфейс, позволяващ на потребителите да планират пътуванията си, да получават актуализации в реално време за събития и промоции и дори да резервират настаняване и дейности директно през приложението. Освен това приложението включва функции за геолокация, които позволя на потребителите да откриват близки интересни места и услуги, като допълнително улесняват изследването на селските райони.


    В рамките на проекта, през последните месеци са разработени и четирите социални мрежи, в които се публикува информация:
    Всички физически и дигитални продукти, изготвени по проекта, са брандирани с първата по рода си запазена Европейска дигитална марка "Smart Rural Digital", издадена от СЛУЖБА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЗА ИНТЕЛЕКТУАЛНА СОБСТВЕНОСТ EUIPO.

    В допълнение към технологичните разработки, проектът „Дигитална местна общност…“ предостави обучения и подкрепа на местните предприемачи, за да им помогне да използват ефективно цифровите инструменти и да подобрят своите онлайн присъствия. Това включва семинари, уебинари и индивидуални консултации, покриващи теми като оптимизация за търсачки, маркетинг в социалните медии и електронна търговия. Чрез овластяване на местните фирми с цифрови умения, проектът има за цел да стимулира икономическия растеж и да насърчи предприемачеството в селските райони.

    Като цяло, проектът „Дигитална местна общност…“ представлява вълнуващо начинание, което има потенциала да трансформира начина, по който възприемаме и взаимодействаме с нашите селски райони. Като свързва хората, бизнеса и общностите чрез силата на цифровите технологии, този проект не само ще популяризира уникалните местни ресурси, но и ще допринесе за по-приобщаващо и устойчиво бъдеще за селските райони в цяла Европа.

    Проектът осигурява БЕЗПЛАТНА ВЪЗМОЖНОСТ за местните общности от над 100 населени места ЗА УЧАСТИЕ И ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ посредством Дигиталния хъб, мобилното приложение и четирите социални мрежи.

    Първите резултати от проекта вече са факт в рамките на последните месеци и ние с нетърпение очакваме да видим как тази иновативна инициатива ще вдъхне нов живот на нашите живописни села и ще ги превърне в желани дестинации както за местните жители, така и за посетителите.

    Екипът на МИГ – Троян, Априлци, Угърчин изказва своята най-сърдечна и искрена благодарност към всички, които с готовност и всеотдайност съдействаха за реализация на проектните дейности.

БЪДЕТЕ ЗДРАВИ И ВСЕ ТАКА АКТИВНИ И ВСЕОТДАЙНИ НА БЪЛГАРСКИЯ БИТ И КУЛТУРА! БЛАГОДАРИМ ВИ ОТ ВСЕ СЪРЦЕ!
 
 
 
Още по темата:

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)