13 септември 2018

Марковския мост

* Строителството му започва през 1896 г., завършен е през 1899 г., има четири свода, дълъг е около 70 м, широк 6 м, и висок 8-9 м
 * Най-големият, най-красивият, най-централният,
 най-важният троянски мост
От старите (музейни) ленти
Марковския мост по време на строителството, 1896-1899 г.
Материал и транспорт за новия мост
ОТНОВО нещо любопитно, респектиращо и много троянско от фейсбук страница на Музея на занаятите „150 години Троян – събития“; която заедно със сродницата си „150 години Троян – личности“ насочва вниманието към най-важните неща, познати и недотам, от вече 150-годишната троянска градска история. В свой скорошен пост (от 5 септември) музейните хора ни разказват за една от емблемите на Троян, която освен естетическа, инженерно-техническа, културна, историческа значимост има своята сериозна инфраструктурна (пътно-транспортна) роля и днес. Става дума за вековния и горница Марковски мост – най-големия, най-красивия, най-централния, най-важния троянски мост, свързващ не само двата бряга на река Бели Осъм, но и двете основни градски части, мост с мисия. Който заедно с накацалите над реката в съседство т. нар. Марковски къщи оформя най-забележителния архитектурен ансамбъл в нашия град – радващ и наши, и гости, разглеждан, сниман, рисуван, обичан.

ЕТО музейният разказ: „Строителството на моста, познат като Марковския мост, започва през 1896 г. и след три усилни години на изграждане и борба срещу съпротивата на водната стихия (стълбовете са отвличани на два пъти) през 1899 г. е завършен. Първият му майстор е Дочо Андъков, а впоследствие и до края по него работи майстор Филип Арнаудов от мах. Янковци, Габровско. Разходите за изграждането възлизат на 22 000 лв. тогавашни пари, според троянския историк Власи Илиев. В начинанието средства и труд влагат основно жителите на Марковската махала. Главните инициатори са братята Марко и Иван Колеви, Иван Казанджиев, Цвятко Таслаков и Найден поп Николов. Мостът се построява с три каменни стълба (гьоза), с четири свода, дълъг е около 70 м, широк 6 м, и висок 8-9 м. От началния момент на функционирането му до днес е поддържан и нееднократно ремонтиран под ръководството и със средствата на Троянската община. След 1920 г. за ремонтно-възстановителни работи по моста Общината използва временната трудова повинност. Основното разширение и реконструкция на съоръжението се извършва през 70-те години на 20. век, когато от двете му страни се правят пешеходни тротоари; част от средствата идват от самооблагането на жителите на общината“.

Марковския мост днес, 10 септември 2018 г.
МАРКОВСКИЯ МОСТ претърпява ремонти и някои добавки и в по-ново време. Преди двайсетина години бе поставен нов метален парапет – здрав и функционален, но доста спорен като естетика и в някаква степен контрастиращ на каменната същност на моста. Бе ремонтирана пътната и тротоарната му настилка, сдоби се и с ефектни нощни светлини. Но цялото великолепие на Марковския мост ще се усети, когато, някога, бъде оправен/цивилизован десният бряг на реката в този градски участък.

Т21

3 коментара:

Коментар от FIREFOX не успях да пусна! Използвайте Chrome!Моля, пишете на кирилица и използвайте големи и малки букви! Препинателните знаци също са желателни. Коментарите са разрешени само за потребители с профили в Google от 02.05.2018! Всеки има профил в Гугъл на телефона си - използвайте ги.
(Т21 - Вашият сайт и Вашият форум - мястото, където се чува Вашето мнение!)