Спокойни, усмихнати, здрави – с йога!

* Световноизвестният преподавател по йога Монлам Гятсо от Хималаите гостува в Троян – неделя, 4 март, ИКЦ, 15:00 ч., вход свободен

Монлам  Гятсо
 Предстоящо

ЗДРАВЕЙТЕ, приятели, търсачи на непознатото, интересното, алтернативното! На 4 март тази година, неделя, в Троян за броени часове ще пребивава един наистина интересен човек от далечните Хималаи, познаващ до съвършенство древните източни учения и практики, свързани с Йога като начин на живот. Името му е Монлам  Гятсо, международно известен преподавател по Йога. Заедно с него в града ни идва Юлия  Савова, един от най-реномираните учители по Йога в България.

ИНДИЙСКИЯТ ни гост ще ни поднесе познавателна лекция за възникването, развитието и приложението на тази древна наука, която добива все по-голямо значение в нашия забързан, стресиран и твърде болен съвременен свят.

АКО СИ от хората, които търсят най-верния път към спокойствие, здраве и живот, изпълнен с радост, ела на тази лекция, надникни в прекрасния свят на Йога и със сигурност ще се впечатлиш и замислиш! Защото тази стара източна наука ще става все по-актуална. Тя наистина обхваща всички основни аспекти, свързани със здравето и може да те научи как най-правилно, здравословно и приятно да правиш следните жизнено важни неща: да дишаш; да се храниш; да се отпускаш от стрес и напрежение и да почиваш; да се движиш; да мислиш и да успокояваш своя хаотично мислещ ум; да бъдеш позитивен и да се усмихваш.

КОГА И КЪДЕ? В неделя, 4 март от 15:00 до 17:00 ч., мястото е Културно-информационният център (ИКЦ) на Община Троян. Вход свободен. Благодаря сърдечно от името на практикуващите и преподаващите Йога в нашия град!
         
Герда, преподавател по Йога

Още по темата:

На 3 март в Троян – програма

На 3 март в Музея на занаятите – изложба на накити

* Артефактите са от археологически находки в района на селата Лешница, Орешак, Голяма Желязна и Дебнево

Предстоящо

НА 3 МАРТ в централната сграда на Музея на занаятите ще се открие изложба на  археологически ценности от нашия край. Сред тях са бронзови и сребърни накити от с. Лешница, копие на златен нагръдник и гривни от с. Голяма Желязна, сребърен луноподобен накит от с. Орешак, бронзови накити от колекцията на читалището в с. Дебнево.

* Бронзови и сребърни накити
от с. Лешница

НАХОДКАТА се състои от: цялостно запазен нагръден накит от 18 листовидни висулки с врязана геометрична украса, сребърни обеци, бронзова игла за коса,  коланна апликация и 12 бронзови гривни. В нея се включват и шест медни монети от ІV век и железен връх от стрела. Находката се отнася към втора половина на ІV в. и начало на V в.

* Сребърен луноподобен накит
 от с. Орешак

ПРЕЗ 1985/1986 Г. специалисти от Музеят на занаятите извършват археологически разкопки на 23 надгробни могили в землището на с. Орешак – мах. Коевци. Могилите образуват некропол, издигнат по билата на склоновете, които се спускат  към десния бряга на р. Осъм. В могила номер 2 са открити пет лунули от тънка сребърна тенекия – вероятно част от огърлица. На едната от лунулите е запазена уховидна халка за закачане. Могилата се отнася към IV-V в. пр. Хр.

* Копия на златни накити
 от с. Голяма Желязна

ПРЕЗ 1940 Г. в с. Голяма Желязна – в долината на р. Топля, при копаене на основи за къща е разрушена надгробна могила. В гроба са открити златни накити – нагръдник и две гривни. Гривните са отворен тип, изработени от усукана четириръба златна тел с конусовидни топчета в краищата. Нагръдникът е с ромбоидна форма, изработен от тънка златна пластинка с пластична украса от точки по краищата и в средата. Могилата е датирана в V-IV в. пр. Хр.

На 3 март Музеят на занаятите ще работи безплатно. Посетителите ще получат текста „3 март – фейсбук напътствия по родолюбие”. Заповядайте!

Музей на занаятите, Троян

В четвъртък и петък – дървена ваканция в цялата община

* Заповедта е разписана днес от кмета Донка Михайлова след съгласуване с началника на РУО - Ловеч Еленко Начев; причините – очакваното по-нататъшно застудяване
 
Снимка: Иво Грийн
Мраз

1 И 2 МАРТ (четвъртък и петък ) ще бъдат неучебни за учениците от всички училища на територията на община Троян, съобщиха от общинската администрация. Заповедта е разписана днес от кмета Донка Михайлова след обсъждане на обстановката и съгласуване с началника на Регионалното управление „Образование“ (РУО) Еленко Начев. А причините за „дървената ваканция“ са ясни – очакваното по-нататъшно застудяване и затрудненията от тежката зимна обстановка. Подобна мярка е предприета и в съседната община Ловеч. И така на школарите, също на учителите им, се осигурява една извънредна 5-дневна зимна ваканция – двата неучебни дни плюс съботата и неделята и понеделник, който е празничен (неработен и неучебен) ден.

УЛИЦИТЕ и пътищата на територията на община са проходими при зимни условия. През изминалата нощ е извършено опесъчаване на рисковите участъци в града, а в предстоящата нощ, която се очаква да е особено студена, е създадена организация за обработка на улиците в града с химикали (калциев хлорид).

Т21, по информация на Община Троян

Светското му име е Минко Мошеков

* Захарий в „Записките…“: „В Търновския затвор беше игуменът на Троянския манастир хаджи Макарий – истински Христов служител. Като ме видя в такова окаяно положение, скъсан, бос и с изранени крака, даде ми своите калцуни за път, като ме благославяше да ме пази Спасителят, където и да ме водят”
Нашите герои
Архимандрит Макарий

ТРОЯН не получава свободата си даром. Въпреки че тук въстанието не избухва, че Захарий в „Записките..“ си говори за многото предателства в Троянско, въпреки тукашните еснафски народопсихологически особености, неразбиращи онези, дето не спазват правилото „наведена главица сабя не я сече“. Защото има своите дейни помагачи на отряда на ген. Карцов, щурмувал и превзел при невъзможни условия Троянския проход, има комитетските си хора, има опълченците си, а за следосвобожденските герои във войните за национално обединение е излишно да говорим – достатъчно е да споменем Дойран и стоманения 34-ти пехотен Троянски полк…

ЗА ЕДИН от големите ни герои в освобожденската епоха, може би най-големия, разказва Музеят на занаятите (във фейсбук групата „150 години Троян – събтия“, посветена на юбилейната градска 150-годишнина на Троян, която отбелязваме през 2018-та). Разказва ни за един величав поп, духовник, бунтовник и водач, един необикновен троянец, заслужаващ най-дълбок поклон – игуменът архимандрит Макарий.  
Т21

СВЕТСКОТО му име е Минко Иванов Мошеков. Роден е през 1831 г. в мах. Усойна на с. Колибето (днес с. Черни Осъм). Постъпва в манастира като послушник и завършва килийното училище. И още тогава, буен и любознателен, спечелва вниманието, обичта и уважението на братята монаси. В годините на революционния подем, вече е в зряла възраст, с интерес следи съдбата на българските емигранти в Румъния, решенията на Букурещкия революционен централен комитет за освобождението на България. През есента на 1871 г. Левски основава революционен комитет в Троян. Макарий е избран за подпредседател и активно се включва в революционната борба – често е в Троян, участва в събранията на съзаклятниците, събира пари за оръжие, барут и дрехи за всеобщото народно въстание. В една нощ на януари 1872 г. Левски основава в игуменарницата на манастира революционен комитет – първият в България монашески революционен комитет. Макарий с достойнство заема председателското място. Общото дело сближава двамата и от сега насетне Апостола е чест гост на манастира; а след гибелта му тук продължават да намират сигурно убежище Стефан Стамболов, Панайот Волов, Стефан Пешев, Тома Хитров, Петър Факиров.

ЗА КРАТКО време Макарий купува оръжие за комитета, а в близката мах. Миленча прави скривалище за барут и оръжие, от което снабдява и другите комитети: Ловешкия, Севлиевския, Новоселския, та чак и този в Панагюрище. По време на Априлското въстание (1876 г.) и боевете при Ново село Макарий със 70-80 въоръжени членове на комитета (монаси и миряни) отблъсква няколко нападения на башибозуци и черкези срещу манастира. Същата година, след разкриването на Троянския и на революционния комитет в манастира, Макарий е арестуван и откаран в ловешкия, а после в търновския затвор, където е подложен на жестоки изтезания. Захари Стоянов пише в своите „Записки…”: „В Търновския затвор беше игуменът на Троянския манастир хаджи Макарий – истински Христов служител. Като ме видя в такова окаяно положение, скъсан, бос и с изранени крака, даде ми своите калцуни за път, като ме благославяше да ме пази Спасителят, където и да ме водят…”. Макарий е осъден на смърт, но после – помилван. Връщайки се в манастира, продължава да работи за освобождението на България. По време на Руско-турската война взема дейно участие и е незаменим помощник на Троянския отряд на ген. Карцов. Още през лятото на 1877 г. архимандрит Макарий се среща с организатора на българските доброволчески чети и ръководител на руското разузнаване Никола Кабакчиев и дава своята помощ като издирва сведения за турските войски и укрепления. Макарий изгражда мрежа от 14 сътрудници, повечето манастирски хора, които постоянно кръстосват Балкана и проявяват изключителна находчивост при събирането на данните.

Ген. Карцов обсъжда с архимандрит Макарий и троянски първенци предстоящия щурм на Троянския проход, картината е озаглавена "Военен съвет", худ. Анастасия Панайотова
В КРАЯ НА 1877 Г. руското командване решава да се премине Балкана от сформирания през август Ловешко-Севлиевски отряд, който е преименуван на Троянски и начело застава ген. Карцов. Още с появата му в Троян в края на декември негов верен помощник става отец Макарий, който присъства на всички важни съвещания. Под негово ръководство манастирът набавя товарни коне, биволи и мулета и съставя керваните. Макарий организира женска хлебопекарна, която денонощно работи в манастира, както и ежедневното транспортиране на храна до войските, като често керваните са предвождани от самия игумен. Той поема изхранването и подпомага въоръжаването на четите на воеводите Цеко Петков и Георги Пулевски. Под личното му ръководство се организира и лазарет за ранени в светата обител.

ЗА НЕУМОРНИТЕ действия на игумена в своите спомени ген. Карцов пише: „Сутрин той изпращаше ешелони в планината, ръководеше разчистването на пътя при изкачването, вечер се явяваше при мен за указания, нощем се грижеше за приготовляването на хляб и вино, изпращаше всичко това в денкове за войските, а на разсъмване, яхнал балканското си конче, беше пак на прохода”. Казашкият полковник Митрофан Греков с признателност си спомня: „Колко симпатичен и достоен човек! Ние сме му задължени много. На пустинните височини, разбира се, нищо не ще доставиш за каквито и да било пари, а той ни докара тук в манастирски чували хляб, печено и варено месо, вино и ракия. Не само аз от участниците в преминаването на Троянския проход ще го спомням с топла и сърдечна благодарност.” 

Манастирското гробище с ливанския кедър над него, тук е погребан архимандрит Макарий
Гробът на архимандрит Макарий, големият мраморен кръст
 бе поставен неотдавна от сегашния игумен Сионий
СЛЕД ОСВОБОЖДЕНИЕТО на България архимандрит Макарий се посвещава изцяло на стопанската и строителна дейност в манастира, в резултат на което са построени голяма трапезария, жилищни помещения за поклонници, тепавица, дъскорезница. През 1885 г. той свиква монашески събор и отпуска за младата българска армия „40 говеда, 40 овце и частно събрано от братята за Червения кръст 3000 гроша”. С широка обща култура, по природа интелигентен човек и духовник, архимандрит Макарий, достойно изживял годините на своя живот, умира на 6 февруари 1906 г. (погребан е в гробището в двора на светата Троянска обител, над което днес се извисява грамаден ливански кедър, донесен от Божи гроб и засаден още преди Освобождението именно от архимандрит Макарий; запуснатото доскоро манастирско гробище бе подредено от сегашния игумен дядо Сионий, а на гроба на Макарий бе поставен масивен мраморен кръст – бел. ред.).

Музей на занаятите, Троян

"Елпром Троян" честити 3 март

Тодоровденска кушия в зала „Чавдар“

* Загубихме домакинския си мач срещу претендента за златните медали „Буба Баскет“ (55:72), поставяйки рекорд по неуспеваемост
 * Остават още четири мача, четвъртото място ни е сигурно, третото е илюзорна мечта
Баскетбол, „А“ група, Първа шестица 

Стефан Генков
Рубриката се води от 
треньора по баскетбол Стефан Генков

ПРЕДИ баскетболната среща „Чавдар“ (Троян) – „Буба Баскет“ (София), на шега запитах няколко редовни зрители дали нашите ще спечелят кушията срещу лидера в първенството. Както можеше и да се предположи, малко бяха оптимистите. Резервиран, макар и оптимист, беше и треньорът на гостите Мануел Марков, който сподели: „В Троян трудно се играе, но се надявам да спечелим“. Каза още, че по-голяма част от отбора му е основата на юношеския национален отбор на България за предстоящото  Европейско първенство до 19 години в дивизия В (на негово място бих обърнал внимание и на нашия Николай Маринов). Настроението в троянския лагер не бе  оптимистично главно поради отсъствието на четирима легионери, сред тях и основните фигури Тодор Колев и Кирил Райков. Повечето от тях не пътуваха и до Варна за предишния ни мач с ИУ, загубен лошо с 56:99.

Най-верният фен – инж. Пенка Стоева от години не пропуска домакински мач на „Чавдар“
ЩЕ ОСТАВЯ за накрая коментара си за тоя двубой, защото паралелно искам да разгледам още два мача, които проследих с професионален интерес. Става дума за представителния отбор на БК „Чавдар“ до 14 години, играещ в Северозападната „А“ група, факт, сам по себе си твърде показателен за възможностите на тези деца, към които винаги съм проявявал симпатии. Мачът на „Чавдар“ с ЦСКА (София) се предаваше пряко по Basketball TV live и възниква въпросът защо не бяха информирани родителите да наблюдават изявите на отрочетата си. Това беше и последният мач в групата, завършил 52:38 за ЦСКА. Отборът ни спечели 2 мача, загуби 10 и в крайното класиране зае последното място, което не е най-тревожното; най-тревожното е, че отборът бележи регрес по всички показатели и най-вече в реализацията на точките. Най-добрият ни играч застана 10 пъти на наказателната линия и оттам, където никой му не пречи, той реализира числом и словом 0 точки. Казвам само: „Колеги треньори, научете ги да си подават и най-важното – да стрелят правилно в коша и да вкарват. Тактики, мактики, чертане на схеми по дъските е бошлаф работа. Научете ги на основните баскетболни умения! Но за това трябва много по обем и по качество работа, индивидуални занимания – с 3-4 тренировки седмично по час, час и половина работа няма да се получи. Жалко, ако и тези деца си останат само перспективни?!

ЩЕ СИ ПОЗВОЛЯ да отделя няколко изречения и за мъжкия ни национален отбор, който загуби поредния си мач в квалификациите за Световно първенство, група „Ф“, срещу Финландия с 70:75. Пореден провал за родния баскетбол, и ни Везенков, ни Господ е в състояние да спре това стремглаво хлъзгане към дъното на европейския баскетбол, впрочем ние отдавна сме там и няма изглед за спасение. Казах и на колегата от „Буба Баскет“: „Горко Ви, на предстоящите европейски първенства за подрастващи ще бъдат същите резултати като на олимпийците ни в Корея“. Няма държавна политика за спорта, няма организация, няма контрол и „резултатите“ са налице.

Филип Каменов направи дабъл-дабъл срещу „Буба“
СЕГА отново към зала „Чавдар“. Надявах се, всички присъстващи се надявахме да наблюдаваме открит и атрактивен баскетбол, най-вече от прехваления отбор на гостите, непознаващ горчивия вкус на загубата вече 14-ти кръг. Уви, мачът от първата до последната минута беше една Тодоровденска кушия с наистина много желание, борба, нерви, но с малко баскетболни достойнства. Отсъствието на титулярите Райков и Колев в състава на „Чавдар“ даде възможност на Леонид Бажанов и Николай Маринов да започнат като основни играчи в стартовата петица и трябва да отбележим, че се справиха повече от добре. Противно на очакванията частта бе спечелена от нашите с 22:18. През втората четвъртина макар и трудно „Буба“ постави нещата по местата им, като доминираше най-вече в борбата под кошовете и стрелбата от далечно разстояние и затвори частта с 17:4 в своя полза. Тук отново ще наблегна на онова, което засегнах и по-горе – основната слабост на нашите момчета е стрелбата и подаването на топката , в другите компоненти имат значителен напредък. Към края на полувремето неприятна контузия претърпя лидерът на отбора ни Любомир Лилов, което на практика предопредели и изхода на мача. Но макар и без капитана си, в един момент от третата четвъртина момчетата от Троян вдигнаха на крака публиката след поредица от кошове и дадоха надежда, че мачът може да бъде спечелен. Тогава обаче лидерът на гостите Александър Милов (с дабал-дабъл, 16 точки и 14 борби), носещ прозвището „Злото“, даде да се разбере откъде идва това му име, развихри се и ни показа как стоят нещата – 19:16 за „Буба“. В последната четвъртина гостите видимо доиграваха мача, пазейки силите си и пазейки се от контузии за следващия  решителен мач с „Атлетик“ (София), който до голяма степен ще реши въпроса за първото място и златните медали. Последна четвъртина 18:13 за „Буба“, краен резултат 72:55 за гостите.

И ТУК НЕЩО любопитно – никога „Чавдар“ не е отбелязвал толкова малко точки в своите мачове, а това е и рекорд по неуспеваемост в групата до този момент. Но както се изказа един зрител: „Любо няма ли ден - губим!“. А днес той нямаше ден (3 т., 7 б.), а се и контузи. Другите реализатори от нашите: Филип Каменов (дабъл-дабъл, 15 т. и 10 б.), Леонид Бажанов (11 т., 5 б.), Ценко Наков (11 т., 4 б.), Николай Маринов (7 т., 4 б.), Габриел Йонков (5 т.), Цветомир Яков (2 т.), Мирослав Славков (1 т.).

ДО КРАЯ на първенството остават четири кръга – имаме два домакински мача и две гостувания. По моему от четвъртото място нито „Шумен“, нито „Берое 2“ може да ни измести с оглед на големите разлики, с които ги победихме като домакини. Но и мечтата за третото място е твърде илюзорна. Така че препоръчвам да не се харчат повече пари за играчи от рода на Драгомир Енчев и Георги Христов, които досега не са допринесли с нищо за отбора, а да се дава повече шанс на нашите троянски момчета.  

Стефан Генков, треньор по баскетбол

Още по темата:

За седми път в НУПИ – „Пейзаж от моята България“

* Изложбата с творби от конкурса се открива на 3 март от 15:00 ч.
 в галерията на училището
Предстоящо
Худ. Симона Берчева, 12 г., Мизия, първо място
НА 3 МАРТ, от 15:00 ч., в галерията на НУПИ „Проф. Венко Колев” ще се открие изложба с над 450 рисунки от традиционния (седми) национален ученически конкурс за рисунка на тема „Пейзаж от моята България“, организиран от троянското художествено училище в чест на националния ни празник. „Каним всички патриоти и любители на изобразителното изкуство на това красиво събитие!“, заявиха организаторите.

Худ. Виктория Иванова, 13 г., Плевен, второ място
Худ. Мартина Бояджиева, 14 г., Ловеч, трето място
„ТРИ РИСУНКИ направиха най-силно впечатление на журито със своя колорит и рисунък. Това са пейзажите на Симона Берчева (12 г.) от Мизия, на Виктория Иванова (13 г.) от Плевен и Мартина Бояджиева (14 г.) от Ловеч. Симона е развила композицията си по хоризонтала с пастелни цветове и с професионално усещане за пространство – едно прекрасно решение с много свежест и непосредственост на изказа. При Виктория цветовете са ограничени в зелено, но то е изпълнено в достатъчно голямо разнообразие на нюанси и наистина внушава усещане за ранна пролет в Боженци. Силно живописно решение е композицията на Мартина – редуват се дървета и къщи, които заедно с цветята на преден план създават интересен и артистичен композиционен порядък, следващ архитектурния ритъм на ловешкия квартал Вароша“, коментира председателят на журито и преподавател по живопис в НУПИ Владо Киров.

СПОМЕНАТИТЕ трима лауреати ще получат парична награда, осигурена от Ротари клуб - Троян и грамота от директора на училището. Те добиват и право на участие в пленера „Пролетни багри” в НУПИ „Проф. Венко Колев”, който ще се състои през м. април.

Т21
по информация на НУПИ „Проф. Венко Колев“

Още по темата:

Трима нови професори в ИПЖЗ

* Удостоверенията за новите академични длъжности на Цветослав Миховски, Боряна Чуркова и Димитър Митев бяха
 връчени на „Агра 2018“
Кариера
Новите професори в ИПЖЗ: Миховски, Чуркова и Митев
ТРИМА дългогодишни служители в Института по планинско животновъдство и земеделие (ИПЖЗ) в Троян получиха новите си академични длъжности – професор (22 февруари). Удостоверенията бяха връчени от председателя на Селскостопанската академия (ССА) проф. д-р Васил Николов на тържествена церемония, състояла се в рамките на Международното селскостопанско изложение „Агра 2018“ в Пловдив. Тримата нови троянски професори са от отдел „Фуражно производство“: ръководителят на отдела проф. д-р Цветослав Миховски – специалист по селекция и агротехника на бобови ливадни треви; проф. д-р Боряна Чуркова – занимаваща се с технологиите за създаване и отглеждане на бобови и житни ливадни треви; проф. д-р Димитър Митев – с научни интереси в селекцията на житни ливадни треви.

ИПЖЗ - ТРОЯН е създаден през 1978 г. с решение на Министерския съвет, като голямата заслуга е на съгражданина ни и дългогодишен ръководител на института Петър Дончев. ИПЖЗ е пряк наследник на основания още през 1910 г. Държавен овощен разсадник, преобразуван по-късно в Опитна станция по сливовата култура (1953 г), Опитна станция по овощарство и планинско земеделие (1959 г.) и Комплексна опитна станция (1962 г.). Най-сериозните му научноприложни достижения през годините са: в животновъдството – създаването на новите породи „Бяла българска млечна коза“ и овцата „Старопланински цигай“; в овощарството – селекцията на няколко нови сорта сливи. Директор на ИПЖЗ - Троян от 2012 г. е доц. д-р Диян Георгиев.

Т21 

Още по темата:

Троянци за Троян

* Троянската земляческа организация в София е създадена през 1925 г., обединява живеещите в столицата троянци и троянски зетьове и снахи; сред целите й – да се грижи за културното и икономическо повдигане на Троян * „Хемус“: „Само принципът на взаимопомощта може да ни спаси“
Троянски личности
Гледка от Троян, 20-те години
Рубриката ни „Троянски личности“ този път разказва за троянците извън Троян, земляците ни, живеещи другаде, но не скъсали троянската си връзка, останали троянци и милеещи за родния град и край. По-конкретно – за основаната през 20-ге години на миналия век троянска земляческа организация в София и последвалата я няколко години по-късно, в началото на 30-те, подобна троянска задруга в Пловдив. И за деятелността на софийските и пловдивските троянци в полза на родния град.

Идеята просъществува и в по-късни години. Разбира се, по времето на соца земляческите организации, доколкото ги има, са пределно казионни и политически оцветени, нещо като изнесени партийни организации; подобна е и троянската земляческа организация в София, където открай време има много троянци. В най-новото време, след началото на демократичните промени през 1989 г., в столицата се бяха оформили две троянски землячески организации – синя и червена, разделени и враждуващи по политически причини. През 2010 г. по идея на тогавашното  ръководство на община Троян в столичната зала „Св. София“ се проведе мащабна земляческа среща под мотото „Троян винаги в сърцата ни!“, сред присъстващите имаше знакови нашенци и се казаха хубави приказки, но реални резултати като че ли не последваха. Днес? Нямаме информация дали в София, Пловдив или другаде по света и у нас съществува троянска задруга, по вероятно не, а не би било лошо. И за тях там (другаде), и за нас тук (в Троян). Случилото се през 20-те и 30-те години в София и Пловдив е доказателство.

Идеята за рубриката „Троянски личности“ е на директорката на Музея на занаятите Елеонора Авджиева и ще представяме основно музейни проучвания за наши земляци – известни, забравени, но при всички случаи оставили следа. Да не пропуснем – рубриката е посветена на 150-годишнината от обявяването на Троян за град, която отбелязваме през 2018-та. Т21

В АРХИВА на Музея на занаятите е запазен уставът на една важна за града ни организация – троянската земляческа задруга (дружба) в София. В годината на юбилейната градска 150-годишнина на Троян решихме да потърсим информация с какво тя е допринесла за нашия град.

ТРОЯНСКАТА задруга в София е създадена през 1925 г. и обединява живеещите в София троянци и троянски зетьове и снахи. Целите й са: да се грижи и подпомага за изучаване град Троян в „историческо, етнографическо и езиково отношение”; да поддържа връзки с родния град; да се грижи за културното и икономическо повдигане на Троян; да подпомага бедни троянски деца в учебните заведения, по решение на настоятелството; да развива и закрепва между членовете си „сближение и  гражданска добродетел”. За постигане на тези си цели задругата си служи с различни средства. Събира в удобни случаи членовете си на срещи, сказки, концерти и други забавления, урежда излети и разходки.

ЗАДРУГАТА се състои от редовни и почетни членове. Редовните внасят при записването си 6 лв. и по 2 лв. месечна вноска. За почетни членове се провъзгласяват ония лица, които са принесли особени заслуги за град Троян или пък „са внесли наведнъж 1000 лв. в касата на дружбата”. Почетните членове се провъзгласяват от общото събрание. Организацията се ръководи от комитет от 7 члена, избран от общото събрание: председател, подпредседател, секретар, касиер и трима съветници.

ПРИХОДИТЕ на задругата се събират от вноските на почетните членове, месечните вноски и записвания на редовните членове, от доброволни пожертвувания и завещания, а също приходи от срещи, сказки, концерти, излети, лотарии и други, от лихвите на капитала, от случайни постъпления. Събраните суми касиерът внася в спестовната каса или в кредитно учреждение на името и за сметка на организация. Тези суми се изразходват само след решения на настоятелството, записани в протокол. Заедно с настоятелството се избира и комисия, която в края на годината проверява сметките на касата на задругата и докладва на общото събрание за състоянието им.

ЗАДРУГАТА има печат с надпис „Троянска задруга – София 1924 г.”. Той се пази от председателя или от упълномощен от него член на настоятелството. В случай, че задругата преустанови своето съществуване – когато останат по-малко от 10 члена, всички имоти и наличности трябва да се предадат на Народо-образователното дружество „Наука” (читалището) в Троян. Първият Управителен съвет на Троянската задруга е в състав: Ангел Гечев (председател), д-р Минко Шипковенски (подпредседател; той е първият български генерален консул в Милано, назначен през 1923 г.), Иван В. Марковски (секретар), Георги Гадев (касиер) и членове Кольо Вълев, Данчо Шейтанов, Спас Думанов. Контролният съвет се състои от Асен Клисурски (редактор на вестник „Троянски глас”, излизал през 1919 г.)., Цочо Факиров и Христо Балевски.

ОЩЕ В ПЪРВИТЕ години от своето съществуване Троянската задруга в София започва да организира благотворителни събития, да събира средства и ги предоставя на институции и организации в родния град. Хрониката на троянския вестник „Хемус” (издаван от Димитър Гимиджийски) ни информира, че през 1927 г. Данчо Шейтанов е подарил 2000 лв., а  председателят на Светия синод Негово Високо Преосвещенство митрополит Максим – 200 лв.  Те заедно с Константин х. Калчев са провъзгласени за благодетелни членове на троянската земляческата организация. През декември на същата година е направена традиционната вечеринка в София, като приходите от нея са предоставени на троянското читалище.

В НАЧАЛОТО на 30-те години обаче вестникът не спестява и критиките си към троянците в София: „Докато другите градски дружби развиват една трескава дейност, нашето Троянско дружество не проявява и признаци на живот от дълго време. А нека не се забравя, че нашата дружба в София няма за цел само да сбира троянци за опознаване и сближаване, а и да подпомогне усилията на местната интелигенция за културния преуспех на града и нашия забравен от всички край”. Авторът на статията, може би самият Димитър Гимиджийски, дава примери за безразличието на троянската общност в София към успехите на родния град: „Строи се читалище – никой от вън не помогна; построи се електрическа централа за 5 милиона – не се сетиха дори да изкажат поне едно чувство на доволство и радост”.

Книгата на Власи Илиев, финансирана от задругата в София
ДАЛИ ЗАРАДИ критиката или заради привързаността към родния край, но през 1932 г. Троянската задруга в София дарява средствата от организираната вечеринка, както следва: 2000 лв. на читалището, 2000 лв. за безплатната ученическа трапезария и 2000 лв. за детската градина. Оценката на в. „Хемус“ вече е положителна: „Примерът на нашите съграждани, живущи в София, им прави чест и насърчава добрите и полезни инициативи и културните дружества в града”. Пак от местната преса научаване, че вечеринката се състояла в салона на известното столично читалище „Славянска беседа”. Освен танцовите и музикални изпълнения тя включвала и томбола, като предметите, събрани за нея, са както от софийски троянци, така и от троянци от самия Троян. Призивът на организаторите е те да представят местното производство и така да се и рекламира Троянския край.

ОРГАНИЗИРАНИТЕ вечеринки са основната форма за събиране на средства и в тях участват именити личности като журналистът Райко Алексиев, който е троянски зет и артистът Константин Кисимов. През 1933 г. от събраните 18 000 лв. брутен приход от Троянската задруга в София остават чисто 6000 лв., които са разпределени по следния начин: 2000 лв. за читалището, 1500 лв. за детската градина и 1000 лв. за забавачницата в Троян. През същата 1933 г. задругата финансира книгата на Власи Илиев „Град Троян през 19 век” (том 1), която е първата цялостна история на града ни. На следващата 1934 г. организира екскурзия до Панчарево и до Рилския манастир, като целта на инициативата е софийските троянци да се сближат и опознаят и така дейността им да стане по-продуктивна. Във вечеринката през тази година отново се включват известни имена като Константин Кисимов, Иван Димов, съгражданката ни Невена Дочева.

ПРЕЗ 1938 Г. вечеринката вече се провежда в салоните на Градското казино в София. Събитието е открито от прочутия столичен хор „Родна песен”. Константин Кисимов рецитира стихове, които „възбудиха всеобщ възторг”. Известната танцова трупа „Цонев” изпълнява ръченици и народни хора. Запомняща се е речта на Константин х. Калчев, в която дипломатът земляк (син е на големия предприемач и богаташ хаджи Калчо Дренски, родом от мах. Баба Стана на троянското с. Орешак – бел. ред.) призовава за една „по-тясна връзка между всички троянци и родния град”; през същата година на общото си събрание задругата го провъзгласява за почетен член и му връчва и специален адрес. Вечеринките, организирани от съгражданите ни в София, освен че имат  благотворителна  цел са и изискани светски събития. Особено се отличава тази от 1939 г.: „На вечеринката присъстваше и г-н Константин х. Калчев с дъщеря си – световно известната пианистка Теофана Калчева-Данева и две техни гостенки професорки от Роберт колеж. Последните изразиха своя възторг от хубавите троянски хора и ръченици, а също така от оригиналните грънчарски и пирографирани предмети”.

В ПЛОВДИВ през 1933 г. също се създава организация на троянците, живеещи там. Троянската дружба е с културно-просветна и благотворителна цел. В настоятелството са избрани: Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Максим (родом от с. Орешак, почетен председател), Васил Вълчев (председател) и членове Пенко Стоев, Бочо Пъдевски, Стоян Попов. „Посрещаме с радост основаването на тая дружба в големия южнобългарски град, защото там живеят много троянци, техни близки и новата им организация ще спомогне да се опознаят и сближат и по тоя начин в днешна нужда ще подпомагат родния си град морално и материално”, пише „Хемус“.

Модерната сграда на Кооперация "Троянска популярна банка", 30-те години
ТРАДИЦИОННИТЕ троянски срещи в Пловдив се провеждат в салона на бирария „Здраве” и се разиграват богати томболи с предмети от Троянския край. През 1940 г. Троянската задруга в Пловдив дарява на кмета на Троян сумата от 5650 лв., събрани от членовете й; по-голямата част е внесена от троянеца Дочо Ангелов, търговец на тютюн в град Пловдив. Сумата е предвидена за помощ на пострадалите троянци от пожара във фабриката на Петър К. Балевски. Пак по това време Троянската задруга в София разглежда писмото на Културно-стопанския комитет при Общината в Троян, който моли за финансова подкрепа на инициативата му за издаване на пропаганден албум за Троян. Взето е решение да се отпусне сумата от 2000 лв. и се приканват всички троянци да подкрепят начинанието, за да може да се осъществи то по-скоро.

РАЗНОСТРАННАТА дейност на троянските задруги в София и Пловдив, макар и кампанийна, е отговор на призива на общността в самия град, изразен отново на страниците на вестник „Хемус”: „Обръщаме се към нашите съграждани, които живеят вън от Троян. Нека те никога не забравят, че са рожби на все пак хубавия ни градец и че му дължат всичко. Не може да се разчита само с усилията на местните деятели да се изнесе борбата за културния и стопански напредък на Троян. Живеем в тежки времена, в които само принципът на взаимопомощта може да ни спаси. А кой освен нашите съграждани ще ни подпомогнат? Всеки съгражданин трябва да отдели от времето и средствата си за своя роден край“.

Право на отговор: Дървото бе болно

* Всяко дърво, което е премахнато, има разрешително за отсичане, издадено след оценка и преглед на състоянието; на мястото на отсеченото дърво ще бъде засаден обикновен смърч (Picea abies)
* Община Троян предвижда пълно картотекиране на дълготрайната декоративна дървесна растителност в града

Таня Рогачева
Тема с продължение

След острата ни, но според нас – основателна, статия за убитото дърво, едно от величествената зелена редица край паметника на ген. Карцов в центъра на Троян, и зададените въпроси към еколожката в общинската администрация Таня Рогачева получихме отговор. Не на всичките въпроси, но все пак е нещо. И дано тази ни епистоларна кореспонденция през вестника е крачка напред в предотвратяването на подобни рецидиви. Т21 

ОБЩИНА ТРОЯН продължава да подменя зелената растителност в града с нова, там където тези действия са наложителни. Няколко болни дървета, които бяха наблюдавани в последните години, са премахнати или предстои това да се случи, като на тяхно място ще бъде засадена нова зелена растителност.

На мястото на отрязаното дърво ще бъде засадено ново, обеща г-жа Рогачева
ВСЯКО дърво, което е премахнато (от ОП „Комунални услуги - Троян“), има разрешително за отсичане, издадено след оценка и преглед на състоянието. Конкретното дърво, цитирано в статията „За едно предизвестено убийство в центъра на Троян“ в бр. 6(775) от 14 февруари 2018 г. на вестник „Троян 21“, е с издадено разрешително с №77/14.07.2015 г. Основание за издаване на разрешителното е „дървото е заболяло, със сух връх, изсъхнали клони и застрашава пешеходното движение и съседните сгради“.

НА МЯСТОТО на отсеченото дърво през настоящата година ще бъде засаден обикновен смърч (Picea abies). С цел превенция на новата растителност и изказаните предположения, че намиращото се в близост детско съоръжение може да има ефект върху растителността (без това да е установено категорично), ще се прецизира бъдещото място на подобно съоръжение, съобразно растителността. През предстоящите месеци, както вече информирахме, ще бъде засадено и ново орехово дърво пред сградата на бившия конак.

Друг поглед към мястото, тепърва ще се прецизира
дали "надуваемият замък" отново ще се монтира тук
С ОГЛЕД информираността на жителите на общината, в случаи, касаещи се за растителност на ключови места в града, администрацията неколкократно провокира дебати или срещи – за подмяната на растителността на участък от ул. „Ген. Карцов“, за ореховото дърво пред малката сграда на Музея (конака). Темата за декоративната растителност в общината се разглежда сериозно. В последните години преустановихме практиката да се украсяват с коледни светлини смърчът и секвоята пред НЧ „Наука - 1870 г.“, с оглед предпазването им.

ОБЩИНА ТРОЯН предвижда пълно картотекиране на дълготрайната декоративна дървесна растителност в Троян, което ще събере на едно място информация за местоположението, състоянието и евентуалните намеси за подобрението на растителността, разположена в имоти и терени общинска собственост.

Таня Рогачева
главен експерт „Екология“, Община Троян

 Още по темата:

Евродепутатът Андрей Новаков представя програмата „А.L.E.C.O“

* Първата българска програма на ЕС е насочена към млади предприемачи и им осигурява обмен на опит в чужбина (САЩ, Израел, Сингапур) *Презентацията – в Ловеч, 23 февруари 
Предстоящо
Андрей Новаков
В ПЕТЪК, 23 ФЕВРУАРИ, българският евродепутат Андрей Новаков ще представи в Ловеч (Ловчанско читалище "Наука", 17:00 ч. ) европейската програма „Алеко“, подкрепяща млади предприемачи. Срещата е по инициатива на народния представител от Троян Иван Миховски.

ПРОГРАМАТА „АЛЕКО“ (А.L.E.C.O) е разработена от самия г-н Новаков, кръстена е на големия български писател Алеко Константинови и е първата българска програма на Европейския съюз. Проектният й бюджет е 1 млн. евро, като ще бъдат подкрепени минимум 120 млади европейски предприемачи. За да бъдат избрани, кандидатите трябва да са основали наскоро своя компания и да имат изпълнима бизнес идея, която след това да реализират в своята страна (в случая България). По програмата те ще прекарат от 1 до 3 месеца в страни извън ЕС (САЩ, Израел, Сингапур), където ще трупат опит, контакти и нови идеи за бизнеса си. Всеки от одобрените млади предприемачи по време на престоя си в чужбина ще получи по 1000 евро месечно плюс 800 евро за билет. Кандидатстващите по "Алеко" трябва да изпратят автобиография, да подпишат бизнес план и да си изберат посредническа организация.

29-ГОДИШНИЯТ Андрей Новаков е един от най-младите членове в историята на Европейския парламент. Родом е от Пазарджик, завършил е право в Югозападния университет в Благоевград и е представител на партия ГЕРБ. Включен е класацията на списание „Форбс“ „30 под 30“ за най-успешни млади хора в Европа, категория „Политика“. Създател на първата българска програма на ЕС - споменатата програма „Алеко“ (A.L.E.C.O.).

Т21

Мартеници с кауза в НУ „Св. св. Кирил и Методий“

* Целта е със собственоръчно изработени и продадени мартенички да се съберат средства за закупуване на инхалатори за детското отделение на троянската болница
Баба Марта бързала…
"Работилницата" за мартенички в НУ "Св. св. Кирил и Методий", Троян, 2018 г.
УЧЕНИЦИ и учители от троянското НУ „Св. св. Кирил и Методий“ се трудят усилено по реализацията на училищния проект „Мартенички с кауза“, научи Т21. Целта на инициативата е със собственоръчно изработени и продадени мартенички да се съберат средства в подкрепа на детското отделение на троянската общинска болница (МБАЛ - Троян) и конкретно за закупуване на инхалатори. Голямата част от планираното количество мартенички вече е готова и започва следващият етап – продажбата на червено-бялата училищна „продукция“ в подкрепа на дарителската кауза. И от нас – успех!

„МАРТЕНИЦИ с кауза“ е инициатива, имаща няколкогодишна история. През 2012 г. 10 известни български дизайнери в модата и бижутата изработиха авторски мартенички, като цялата сума от продажбата им бе за подкрепа лечението на болно дете. Дарителска кампания „Мартеници с кауза“ организира и популярният сайт „БГ мама“, както и националното сдружението на майките на деца с увреждания.

Т21

Цветанов в Къкрина: „Всеки от нас носи в сърцето си Левски“

* В традиционната историческа възстановка в Къкринското ханче участва троянска група от регионалния клон на „Традиция“
19 февруари
Цветан Цветанов и Иван Миховски поднасят цветя, с. Къкрина, 19 февруари 2018 г.
Паветникът на Левски в Къкринското ханче
С ИСТОРИЧЕСКА възстановка на залавянето на Васил Левски в Къкринското ханче бе отбелязана 145-годишнината от гибелта на великия българин (19 февруари). Възстановките в ловешкото село Къкрина, прочуло се с този трагичен и белязан с предателство епизод от българската история, изпратил водача на българската революция на неговата Голгота „там нейде край град София“, имат половинвековна история; сегашната бе дело на членове на НД „Традиция“, сред тях и троянска група от регионалния клон на дружеството.

Момент от историческата възстановка на залавянето на Левски
СРЕД СТОТИЦИТЕ гости от близо и далеч, дошли за паметното събитие в Къкрина, бяха кметът на Ловеч Корнелия Маринова и колегата й от Велико Търново Даниел Панов, областният управител Георги Терзийски, председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов и колегите му депутати от нашия район Иван Миховски (Троян) и Калин Василев (Луковит). Всички те поднесоха цветя пред паметника на Апостола, цветя бяха поднесени и от името на министъра на регионалното развитие и координатор на ГЕРБ за област Ловеч Николай Нанков. „Преди да бъдем политици, ние сме хора и всеки един от нас носи в сърцето си Левски и допринася по свой начин заветът на Апостола да се пренася от поколение на поколение“, заяви пред множеството Цветанов. 

По информация на ГЕРБ - Троян

Поклонихме се на Апостола

* „И цял живот търсим лидера, лидер като него, който има качествата да поведе цял един народ“ * Четири училища и седем улици в общината носят името на Левски
19 февруари
19 февруари 2018 г., Троян
ДЪЖДЪТ не попречи, дори обратното – тазгодишното троянско поклонение пред паметта на Апостола (19 февруари) събра повече хора. А шареното чадърено множество правеше събитието някак по-красиво и оптимистично. Мястото бе същото – при паметната плоча, където се е намирал ханът на комитетския човек и сподвижник на Левски Василчо Спасов, на улицата, носеща днес неговото име. Празненството започна с поетичен рецитал на ученици от едноименното троянско училище (СУ „Васил Левски“) и завърши с поднасяне на венци – десетки, от организации, училища, партии, граждани; на живо свиреше младежкият духов оркестър, дирижиран от маестро Марин Цочев. 

Донка Михайлова: "И цял живот търсим лидера, лидер като него"
Адв. Ангелов връчи наградата на поетесата Лина Борджиева
НО НЕСЛУЧАЙНО във фокуса бе словото на кмета Донка Михайлова – неформално и търсещо актуални послания. В него се чу следното: „Нарекоха го най-светлия образ в историята ни заради готовността му за саможертва, заради волята му за свобода, заради умението му да води българите към своята мечта. Но и заради такива като членовете на Троянския революционен комитет, които бяха готови да тръгнат след него… Идваме на местата, свързани с неговия живот, като пред олтар. И цял живот търсим лидера, лидер като него, който има качествата да поведе цял един народ. Защото умееше да задава точните въпроси, като оня „Народе????“ с четири въпросителни. Този въпрос толкова години поражда нови и нови въпроси, на които все не можем да намерим отговор. Като националните цели, които умееше да формулира много просто, например най-простата формулировка на европейската ни кауза: „Да бъдем равни с другите европейски народи зависи от нашите собствени задружни усилия“. Но най-много търсим личната почтеност на лидера, образец за което е неговото тефтерче, в което четем: „Пих една боза“. Г-жа Михайлова напомни и за един конкретен знак на троянската почит към Левски – четири троянски училища, най-голямото в града и в селата Орешак, Черни Осъм и Борима, и седем улици, включително Главната в Троян, носят неговото име. 

Поклон пред Апостола
ПО ТРАДИЦИЯ на честването на 19 февруари председателят на общинския комитет „Васил Левски“ адв. Венелин Ангелов връчва годишната награда на комитета за заслуги към паметта и делото на Апостола. Тазгодишният 10-ти лауреат стана поетесата Лина Борджиева – автор на стихове и химн за Левски, деен член на комитета, преподавател по български език и литература в Художественото училище (НУПИ „Проф. Венко Колев“).

Т21

Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |