* Андрей Гочев иска да му върнат двата коня, заловени да вършеят из чужди имоти в землището на с. Терзийско, оспорва наложената глоба
* Конете без чип или хем насран, хем голям
В съда
 |
Друга партида арестувани коне, настанени в базата на ИПЖЗ - Троян |
ЕДНО СТРАННО дело тръгна миналата седмица в Районен съд – Троян (19 ноември), гледаше го зам.-председателят на съда съдия Петя Гатева. Казвам „странно”, тъй като много ми напомня за онази цветиста народна мъдрост „Хем насран, хем голям”. Сега конкретно.
„СОБСТВЕНИКЪТ” на коне Андрей Гочев (защо пиша „собственик” в кавички, ще стане ясно по-нататък) съди Община Троян. Заради - според него и защитника му адв. Емил Цветанов - неправомерното и в разрез с чл. 35, ал. 1 и чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за опазване на селскостопанското имущество и чл. 52, ал. 4 от Закона за административните нарушения задържане на два негови коня от служители на общинската администрация в Троян. Задържането, както се разбра и както е лесно да се досетим, бе станало след подаден сигнал, че въпросните четириноги са оставени безстопанствени, вършеят из чуждите имоти в землището на с. Терзийско (местността Зли дол) и нанасят щети на собствениците на тези имоти.
 |
Подготовка за транспортиране на безпризорно животно |
НА ПРЪВ ПОГЛЕД ищецът и защитникът му бяха в губеща позиция. Още повече че проблемът с безстопанствените животни (основно коне, използвани при дърводобив в района, какъвто е и конкретният случай), пуснати на самотек из чуждите имоти, за да не се правят разходи за изхранването им, е до болка познат. И немалко собственици на селскостопански имоти в община Троян, особено по селата, са пропищели от конските набези и от наглостта на стопаните им. Но в хода на делото се разбра, че при „арестуването” на въпросните два коня са направени няколко формални пропуска, най-същественият от които е, че наказателният акт не е написан след изтичането на 3-дневния срок (което наистина е сериозно нарушение, но от Общината ни обясниха, че процедурата е ускорена по взаимно съгласие - с цел г-н Гочев да си прибере по-скоро конете и да му се спестят още средства, тъй като за всеки храноден се начисляват по 10 лв. на животно).
ТУК МУ Е МЯСТОТО да припомним, че троянската процедура по задържането на безпризорните животни е отработена, опира се на съответните нормативни документи (законови и подзаконови – Наредба №1 за обществения ред на територията на община Троян и др.) и вече са стиковани действията на контрольорите от общинската администрация (които залавят животните), полицията, служителите от общинския Приют за животни, Ветеринарната служба и ИПЖЗ – Троян (чиято база се използва за настаняване и временно гледане на задържаните животни). И че благодарение на твърдата позиция и упоритост на общинската администрация контролът бе затегнат и решението на проблема, който на моменти в някои села бе на път да доведе до гражданско неподчинение и опити за саморазправа, започна да изглежда постижимо (Т21 неведнъж е писал по този въпрос – бел. Г.М.).
СРЕД АРГУМЕНТИТЕ на адв. Цветанов бе и това, че служителите, прибрали двата коня, не са доказали, че добичетата са в чужд имот. Но несъстоятелността на въпросното твърдение лесно бе доказана с аргумента, че Андрей Гочев няма свои имоти в района на Зли дол и изобщо в землището на с. Терзийско, което той не оспори. Защитникът наблегна и на друго – че с тези коне неговият довереник си вади хляба и съдът трябва да се съобрази с това обстоятелство и да разпореди връщането им. Апелира също да се отменят наказанията (глобите), тъй като са наложени незаконосъобразно. „Не трябва да се правят нарушения, но наказанията трябва да са според изискванията на закона”, заяви адв. Цветанов.

РАЗБИРА СЕ, юридическият представител на ответника – Десислава Чолакова, юрисконсулт от правния отдел на общинската администрация, поиска съдът да отхвърли жалбата и пледира, че наложеният акт е законосъобразен. Г-жа Чолакова се позова и на показанията на тримата свидетели – контрольорите Петър Стоев и Христо Дочев и кметът на с. Терзийско Димитрина Станчевска, ясно сочещи, че подобни конски набези са постоянно явление и заплахата за имотите и селскостопанската продукция на хората е реална.
СТРУВА МИ СЕ обаче, че представителят на Община Троян пропусна един особено значим аргумент – заловените два коня в землището на с. Терзийско не са чипирани (животинският чип е задължителен, представлява своеобразен паспорт на коня и е единственият законов начин да се докаже собственост; ако е без чип, четириногото трябва да се конфискува и продаде на търг в полза на общината/държавата – бел. Г.М.) и г-н Гочев няма правно основание да се обявява за техен собственик. Или има толкова „основания”, колкото и всеки друг. Затова казахме в началото – хем насран, хем голям.
ОТ РЕСОРНИЯ зам.-кмет Кольо Кацаров научихме, че ако загуби делото на първа инстанция в Районния съд, Община Троян ще обжалва на по-горна инстанция. „Правдата трябва да възтържествува и ние няма да се откажем да се борим за нея, убеден съм, че хората ще ни подкрепят”, категоричен бе г-н Кацаров.
Генадий Маринов
Още по темата: