Кръстиха на дядо Максим и площада в Орешак

* Гласуването – с почти пълно единодушие * По наша информация на новоименувания селски мегдан ще се постави бюст на Негово светейшество
Тема с продължение
Патриарх Максим, авт. Иван Янев
АБСОЛЮТНО безмълвно и с почти пълно единодушие (21 „за”, 1 „въздържал се”) общинските съветници в Троян гласуваха предложението на кмета Донка Михайлова площадът в с. Орешак да носи името на видния орешачанин патриарх Максим (28 ноември). 

ПРИПОМНЯМЕ, че по повод годишнината от смъртта (дядо Максим се спомина на 6 ноември миналата година) на Негово светейшество бе кръстена една улица в родното му село - по съвместното предложение на кметовете на Троян и Орешак (Христо Терзиев), с благословията на Ловчанския владика Гавриил и с решение на Общинския съвет на миналата му сесия (31 октомври). Жест хубав и безспорен, но само на пръв поглед. Защото последваха недоволни реакции на граждани, смятащи, че въпросната уличка е твърде малка и незначителна и кръщаването й на името на патриарх Максим обижда паметта на големия духовник; най-активен изразител на тази позиция бе бившият общински съветник Мичо Генковски, който от години живее в Орешак. Чуха се и остри упреци към троянската управа (администрацията и Общинския съвет), а решението бе „възнаградено” с определения като „срам за орешачани”, „явна подигравка”, „решение на богохулници” и тем подобни. Чуха се и контрапредложения – решението да се отмени и на името на патриарх Максим да се кръсти част от главната улица в селото (ул. „Иван Павлов”), друга по-важна улица, селският площад, и дори с. Орешак да се прекръсти на с. Максимово.

ЯВНО ТОЗИ граждански отпор доведе до новото кметско предложение и споменатото единодушно решение на местния парламент. По наша информация на новоименувания селски мегдан ще се постави бюст на патриарх Максим, като се има предвид готовият проект на скулптора Иван Янев; бюстът е предлаган вече на Троянския манастир, но манастирската управа не проявила интерес.

Т21

*****
Бележка на редакцията

* Защо подминаваме митрополит Максим Пловдивски
 * Ул. „9 септември” – докога?! * Дядо Григорий трябва да даде изявление по гей скандала
 
Максим Пловдивски
ПО НАШЕ МНЕНИЕ в случилото се няма нищо лошо – улица и площад в манастирското село Орешак да носят името на прославен духовник, свързан със селото и с обителта (Троянския манастир). Напротив, хубаво е - като заявена връзка с храма, духовен знак, усет за истинските стойности. Но като разсъждаваме в тази посока, изникват няколко въпроса, които вече сме поставяли и ще поставим пак.

ПЪРВО. Защо подминаваме друг един изключителен духовник, също родом от с. Орешак и също бил наместник на Светия синод на Българската православна църква, че и съименник на патриарха – митрополит Максим, епископ Пловдивски и Скопски (Марин Пенчов Пелов, 1850-1938; негов вуйчо е бунтовният възрожденски поп архимандрит Макарий, съратник на Левски и деен помагач на отряда на ген. Карцов при щурма на Троянския проход). „Той спада към първата генерация български архиереи и с право може да бъде наречен един от строителите Българската Екзархия и на съвременна България”, четем за митрополит Максим Пловдивски в официалния сайт на Богословския факултет на Софийския университет (виж „Възгледите на митрополит Максим Пловдивски за религиозното възпитание” – бел. Т21). В същия материал се припомня, че за духовните си заслуги митрополит Максим е получил ордените „Св. Ана” (I ст.) на руския император, „Меджидие” (I ст.) на турския султан, „Румънска корона” от румънския крал, а през 1913 г. е избран за почетен член на Парижката международна академия по история; че е „изключително деен проповедник” и изключителен оратор, а като дългогодишен преподавател по богословие е „с големи заслуги за развитие на религиозното чувство у децата”. А в дисертацията си, посветена на митрополит Максим Пловдивски, Адриан Александров (Богословски факултет, СУ) го е определил като „един от най-големите проповедници в новата ни история”. Казваме го, защото и той заслужава знак за нашата почит.

ВТОРО. Именуването на улица и площад в Орешак ни кара да напомним и за едни наложителни улични преименувания. В няколко троянски села все още има улици, които са с неадекватни имена – примерно ул. „9 септември” (в Борима, Врабево, а може би и на други места), явно кръстена така във възхвала на комунистическия преврат през 1944 г. Има и други подобни и други улични недомислия и атавизми из селищата на община Троян. И май е навремило да се извърши проветряване и прочистване.

ТРЕТО. И да искаме - тъй като говорим за духовници, тясно свързани с Троянския манастир (патриарх Максим, митрополит Максим Пловдивски) – няма как да се отстраним от гръмналия тия дни грозен скандал, свързан с обителта. Говорим за гей изцепките на йеромонах от манастирското братство, орезилил всичките си колеги. Орезилил и манастира. Според нас - за да не останем разколебани в отношението си към манастирските хора и към светата Троянска обител – редно би било игуменът Браницки епископ Григорий да излезе с някакво обяснение/обръщение към миряните от района. Обратното би означавало гузност и нечистотия. И допълнителен срам за всички ни. 

Още по темата:

Беклемето отворено, засега

* Но на всички е ясно, че при следващия по-обилен снеговалеж проходът ще бъде затворен

ЗАСЕГА на Беклемето (Троянския проход) пътната ситуация е нормална и проходът е отворен. Но в сряда (27 ноември) от АПИ разпоредиха леките моторни превозни средства да се движат през прохода с вериги и забраниха преминаването на товарни автомобили с ремаркета и полуремаркета. Забраната обаче бе кратка и още на следващия ден (28 ноември) всички ограничения на движението през Троянския проход отпаднаха.

РАЗБИРА СЕ, на всички е ясно, че при следващия по-обилен снеговалеж Беклемето ще бъде затворено и както всяка зима тази най-пряка връзка на Троян, Ловеч и Плевен с Южна България ще бъде отрязана за няколко месеца.

Т21

*****
Бележка на редактора

Беклемето отворено - а дано, ама надали…

* Инж. Чайков категоричен: Няма възможност! * Донка Михайлова: Транспортната (не)свързаност - основен проблем на област Ловеч и респективно на Троян

инж. Стефан Чайков
ПРИ СКОРОШНАТА си инспекция в Ловеч (15 октомври) шефът на държавната Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) инж. Стефан Чайков бе категоричен – възможност Троянският проход да бъде отворен целогодишно няма (няма, защото няма как, няма, защото не искаме или няма, защото толкова можем, не стана ясно; не стана ясно също защо тогава инж. Чайков не дойде в Троян, както бе обещал – бел. Г.М.).
Въпросът за проходимостта на Троянския проход през зимата бе тема и на разговорите при посещението на председателя на Народното събрание Михаил Миков ден по-рано в Троян (14 октомври), когато парламентарният шеф обеща да проучи въпроса и да даде рамо.

Донка Михайлова

КМЕТЪТ на Троян Донка Михайлова остро постави въпроса за целогодишното отваряне на Беклемето като част от републиканския път II-35 и по време дискусията на тема „Интегрирани териториални инвестиции за развитие на Северозападен район“, състояла се в Ловеч миналата седмица (28 ноември); г-жа Михайлова определи транспортната (не)свързаност на Централна Северна България и Южна България като основен проблем на област Ловеч и респективно на Троян.

Генадий Маринов

Още по темата:

Коняр съди Община Троян

* Андрей Гочев иска да му върнат двата коня, заловени да вършеят из чужди имоти в землището на с. Терзийско, оспорва наложената глоба
 * Конете без чип или хем насран, хем голям
В съда
Друга партида арестувани коне, настанени в базата на ИПЖЗ - Троян
ЕДНО СТРАННО дело тръгна миналата седмица в Районен съд – Троян (19 ноември), гледаше го зам.-председателят на съда съдия Петя Гатева. Казвам „странно”, тъй като много ми напомня за онази цветиста народна мъдрост „Хем насран, хем голям”. Сега конкретно.

„СОБСТВЕНИКЪТ” на коне Андрей Гочев (защо пиша „собственик” в кавички, ще стане ясно по-нататък) съди Община Троян. Заради - според него и защитника му адв. Емил Цветанов - неправомерното и в разрез с чл. 35, ал. 1 и чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за опазване на селскостопанското имущество и чл. 52, ал. 4 от Закона за административните нарушения задържане на два негови коня от служители на общинската администрация в Троян. Задържането, както се разбра и както е лесно да се досетим, бе станало след подаден сигнал, че въпросните четириноги са оставени безстопанствени, вършеят из чуждите имоти в землището на с. Терзийско (местността Зли дол) и нанасят щети на собствениците на тези имоти.

Подготовка за транспортиране на безпризорно животно
НА ПРЪВ ПОГЛЕД ищецът и защитникът му бяха в губеща позиция. Още повече че проблемът с безстопанствените животни (основно коне, използвани при дърводобив в района, какъвто е и конкретният случай), пуснати на самотек из чуждите имоти, за да не се правят разходи за изхранването им, е до болка познат. И немалко собственици на селскостопански имоти в община Троян, особено по селата, са пропищели от конските набези и от наглостта на стопаните им. Но в хода на делото се разбра, че при „арестуването” на въпросните два коня са направени няколко формални пропуска, най-същественият от които е, че наказателният акт не е написан след изтичането на 3-дневния срок (което наистина е сериозно нарушение, но от Общината ни обясниха, че процедурата е ускорена по взаимно съгласие - с цел г-н Гочев да си прибере по-скоро конете и да му се спестят още средства, тъй като за всеки храноден се начисляват по 10 лв. на животно).

ТУК МУ Е МЯСТОТО да припомним, че троянската процедура по задържането на безпризорните животни е отработена, опира се на съответните нормативни документи (законови и подзаконови – Наредба №1 за обществения ред на територията на община Троян и др.) и вече са стиковани действията на контрольорите от общинската администрация (които залавят животните), полицията, служителите от общинския Приют за животни, Ветеринарната служба и ИПЖЗ – Троян (чиято база се използва за настаняване и временно гледане на задържаните животни). И че благодарение на твърдата позиция и упоритост на общинската администрация контролът бе затегнат и решението на проблема, който на моменти в някои села бе на път да доведе до гражданско неподчинение и опити за саморазправа, започна да изглежда постижимо (Т21 неведнъж е писал по този въпрос – бел. Г.М.).

СРЕД АРГУМЕНТИТЕ на адв. Цветанов бе и това, че служителите, прибрали двата коня, не са доказали, че добичетата са в чужд имот. Но несъстоятелността на въпросното твърдение лесно бе доказана с аргумента, че Андрей Гочев няма свои имоти в района на Зли дол и изобщо в землището на с. Терзийско, което той не оспори. Защитникът наблегна и на друго – че с тези коне неговият довереник си вади хляба и съдът трябва да се съобрази с това обстоятелство и да разпореди връщането им. Апелира също да се отменят наказанията (глобите), тъй като са наложени незаконосъобразно. „Не трябва да се правят нарушения, но наказанията трябва да са според изискванията на закона”, заяви адв. Цветанов.

РАЗБИРА СЕ, юридическият представител на ответника – Десислава Чолакова, юрисконсулт от правния отдел на общинската администрация, поиска съдът да отхвърли жалбата и пледира, че наложеният акт е законосъобразен. Г-жа Чолакова се позова и на показанията на тримата свидетели – контрольорите Петър Стоев и Христо Дочев и кметът на с. Терзийско Димитрина Станчевска, ясно сочещи, че подобни конски набези са постоянно явление и заплахата за имотите и селскостопанската продукция на хората е реална.

СТРУВА МИ СЕ обаче, че представителят на Община Троян пропусна един особено значим аргумент – заловените два коня в землището на с. Терзийско не са чипирани (животинският чип е задължителен, представлява своеобразен паспорт на коня и е единственият законов начин да се докаже собственост; ако е без чип, четириногото трябва да се конфискува и продаде на търг в полза на общината/държавата – бел. Г.М.) и г-н Гочев няма правно основание да се обявява за техен собственик. Или има толкова „основания”, колкото и всеки друг. Затова казахме в началото – хем насран, хем голям.

ОТ РЕСОРНИЯ зам.-кмет Кольо Кацаров научихме, че ако загуби делото на първа инстанция в Районния съд, Община Троян ще обжалва на по-горна инстанция. „Правдата трябва да възтържествува и ние няма да се откажем да се борим за нея, убеден съм, че хората ще ни подкрепят”, категоричен бе г-н Кацаров.

Генадий Маринов 

Още по темата:

Крокодил - глупак

Крокодилът и маймуната много се мразели. Един ден крокодилът, както си плува, вижда как маймуната виси от клона по-натам по реката. И започва да крои тежки планове - ще я питам дали се е омъжила. Тя ще каже не, защото знам, че не е, и аз ще кажа - ми, то кой ще те вземе толкова грозна. Тя пък ще ми каже "гледай си работата", аз ще отвърна - ми, гледам си я, ти като си толкова глупава, че си нямаш... И така много дълъг план за унижение. Доплувал крокодилът до маймуната и я попитал дали се е омъжила, а тя му казала:
- Плувай бе, боклук зелен!

Христо – компютърният гений

* 7-мокласникът от троянското ОУ „Иван Хаджийски” – призьор по проекта „1000 стипендии”, един от тримата от Ловешка област и единственият в IT сектора
Отличници
Христо Баковски
ЕДНО ТРОЯНСКО момче е един от тримата ученици от Ловешка област и единственият в областта на информационните технологии и компютрите, получил тази година национална стипендия по проекта „1000 стипендии” (партньори по проекта са БНТ, БНР, в. „Култура” фондация „Отворено общество”, National Geographic  и др.). 13-годишният Христо Баковски, 7-мокласник в ОУ „Иван Хаджийски”.

ХРИСТО буквално разбил журито – но не само със задължителното есе, неговото било с провокативното заглавие „Компютрите са безполезни. Могат единствено да  дават отговори (Пабло Пикасо)”, и представените авторски разработки. При проведения разговор по телефона след номинацията от другата страна на слушалката се убедили, че става дума за нещо много голямо. Затова без никакво колебание троянският тийнейджър, един от най-малките във финалната класация, получил стипендията.

И ЗА ДА НЕ СМЕ голословни – Христо, който иначе е много скромно и дори „незабележимо” момче, е усвоил 6 (шест!) компютърни езика, програмира на тях и вече е създал авторски компютърни игри, няколко сайта и други разработки. Учил е компютърните езици сам, през интернет, така е усвоил на отлично ниво и английски език. По думите на директора на училището Стефан Мичев подобен талант се среща много рядко, а специалисти от IT сектора предричат на младока изключително бъдеще. А за досегашното му развитие голяма заслуга има неговата преподавателка Богдана Христова, която е и своеобразен мениджър на талантливия си ученик, тласка го към изяви от различен мащаб, помага му, насърчава го.

СТИПЕНДИЯТА, която ще получи Христо, не е голяма – 500 лв. плюс още 200 лв. целево за закупуване на книги – но има своята сериозна морална стойност. И тук е мястото да споделим нещо, което натъжава – оказа се, че компютърният гений няма добър компютър (според него прилична машина може да се закупи за около 1500 лв., но семейството му няма тази възможност) и работи главно в училище, извън часовете, всеки ден поне до 18:00 ч., вкъщи ползва един малък таблет с ограничени възможности.

„МЕЧТАТА МИ е да имам бърз компютър, на който да работя спокойно, вече съм си подготвил няколко възможни компютърни конфигурации и събирам пари. 500-те лева от стипендията също ще вложа за това”, сподели ни Христо, който дойде в редакцията да ни покаже грамотата си от „1000 стипендии”. Затова (без да имаме неговото съгласие, за което го молим за извинение) използваме случая да призовем хората с възможности и сърце, които могат да помогнат, да подадат ръка на Христо Баковски. Защото го заслужава. И защото си заслужава.

Т21

****

Компютрите са безполезни. Могат единствено да  дават отговори (Пабло Пикасо)
Пабло Пикасо, Джон Атанасов
Да се твърди подобно нещо днес – в 21. век, века на високите технологии, е най-малкото смешно. При цялото ми уважение към таланта и гениалността на Пикасо не мога да се съглася с него. Но да не забравяме, че този велик човек е художник, работник в областта на изкуството и едва ли са го вълнували чак толкова техническите достижения на съвремието му. Геният на платното е роден през 1881 г. – време, което служи за начало на бързи технологични промени и научни открития. Все пак няма как творецът да не е свързан поне малко със своята модерна и бързоразвиваща се епоха, не може да е безразличен към науката и нейното развитие.
    
През март 1939 г. (когато Пикасо е на 58 години) щатският колеж в Айова, в който Джон Атанасов е доцент по математика и физика, му отпуска 650 долара, за да може да работи заедно с Клифърд Бери (един от най-добрите студенти в научното заведение) върху създаването и усъвършенстването на  прототип на изчислителна машина, по-късно наречена „компютър на Атанасов-Бери” или ABC (на английски: Atanasoff-Berry Computer). Атанасов планира да запише в паметта на машината си и автоматично да подава поредица от команди в процеса на изчисление, т.е. да използва софтуер. Тази машина се смята за „баща” на съвременния компютър. Интерес представлява за мен едно странно съвпадение: през 1973 г. умира Пабло Пикасо и именно тогава е разрешен съдебният спор за откритието на компютъра.

Христо Баковски
из есето, представено по проекта „1000 стипандии”

Митко изпълни заръката, викна „Оставка!”

* За което има голямото ми и напълно искрено „Браво!”
 
Отговор на отговора
Митко Павлов чете отговора ни, виж след мин. 15:06, "Комисията Павлов", 27 ноември
КАКТО НИ бе обещал, Димитър Павлов от „Комисията Павлов” по ТВ7 (с извинение) изчете сърдития ми отговор на неговата шегичка с „Троян 21”, направена в предаването на 19 ноември. Тогава Митко ни тури (Т21, Троян и троянци ан блок) в кюпа на „онези с анцузите”, дето ги водят с рейсовете в София, и ни размаха пръст, че се подмазваме на полицията, същата, дето бие студентите; абе, един вид, дегенерати някакви провинциални, пфу! (виж тук, след минута 16:35 - бел. Г.М.)

Е, Г-Н ПАВЛОВ не изчете целия ни отговор – спести нещицата, казани за чорбаджиите му в ТВ7 (Д. Пеевски и Цв. Василев) и за един нов политик, пръкнал се от недрата на въпросното тиви (Н. Бареков), но нищо от това. Спести и друго, по-важно – апострофът ни, че в провинцията, разбирай и Троян, не са само „ония с анцузите”, дето ги товарят в автобусите и ги пускат като добичета из София да мучат, зацапват градския пейзаж и пречат на прогреса; но нищо и от това. Все пак отговорът ни бе изчетен в национален ефир и му бяха отделени цели 6 минути, което си е сериозна работа. Нещо повече, водещият изпълни заръката ми и викна „Оставка!”, даже не веднъж, а два пъти викна, мощно, отчетливо и с апломб; а както го усетих, надявам се съм прав, и с неприкрито удоволствие. За което има голямото ми и напълно искрено „Браво!”.

ОБЪРНАТО бе специално внимание и лично на моя милост (Г.М.), даже ликът ми бе изтипосан на цял екран. Г-н Павлов попита защо съм се снимал с пура, после се усъмни това пура ли е или… кебапче и прибави някакви фройдистки намеци за мъжете с пури, които не разбрах напълно. И за да не бъда невъзпитан, отговарям – с пура съм, защото в тоз момент имах пура (а не винаги имам) и защото много ги обичам (пурите). Обичам и кебапчета, биричка също – но това е друга тема.

ДЛЪЖЕН СЪМ да направя и едно уточнение – г-н Павлов бе разузнал, че една от „голите каки” в постоянната рубрика на Т21 „Само за отличници” – Любимка Пехливанска, всъщност не била от Пловдив, както ние пишем, а от Монреал. Тук, Митко, никак не си прав, да знаеш –
Димитър Павлов
хубавицата си е от Пловдив, но известно време е работила в Канада (под псевдоним, в един много доходен и древен бранш), сега пак си е тук и ти праща много здраве. 

НО МАЙ се отплеснахме. Важното е, че в ТВ7 се чу „Оставка!”. За което – отново браво, Митко! И дано зад вашата/твоята „Оставка!” да не се крие друг един възглас: „Да живей (България без цензура)!”. А дано. И накрая - няма как да не ти стисна ръката за признанието „Обичам Троян, наздраве!”; като се видим, ще почерпя, с троянска сливова, разбира се. Оставка!

Поздрав най-сърдечен:  
Генадий Маринов, гл. ред. на „Троян 21”

Линк към предаването от 27 ноември, гледай след мин. 15:06 - виж ТУК

Още по темата:

Петър Петров с отличие от „Пазители на традициите” 2013

* Троянецът спечели фотографския конкурс в конкуренцията на 300 фотографи с над 800 снимки
Който си го може, го може
Петър Петров (вляво) получава наградата, София, 14 ноември
ИЗВЕСТНИЯТ троянски фотограф Петър Петров спечели фотографския конкурс на Четвъртите годишни награди „Пазители на традициите” 2013, а отличието му бе връчено на официалната церемония в аула „Максима” на Университета по архитектура и строителство в столицата (14 ноември). Събитието се организира от Асоциацията за развитие на занаятите и изкуствата АРИЗ-7, основана през 2008 г., а сред основните му цели е да работи за популяризиране и развитие на традиционните български изкуства и занаяти, фолкорни традиции, бит и обичаи и да подпомага таланти в сферата на изкуствата и занаятите.

ПРИЗЪТ „Пазители на традициите” се дава в 7 категории - „Фолклор”, „Занаяти”, „Изкуство”, „Кулинария”, „Личност”, „Организация” и „Селище - пазител на традициите”; като тази година сред отличените бяха имена като Янка Рупкина, Ути Бъчваров, проф. Йордан Детев, Николина Чакърдъкова и др. Община Разлог стана победител в новата категория за селище, пазещо и развиващо българските традиции, а сред наградените медии и организации са Дарик радио и Сдружение „Родопски хайдути”. Церемонията пък бе украсена с изпълнения на космическата Валя Балканска и нейния гайдар Петър Янев и трупата на Нешка Робева.

Отличената снимка на Кристина, авт. Петър Петров
ПЕТЪР ПЕТРОВ спечели жури и публика с ефектна фотография на малката си дъщеричка Кристина, пременена в народна носия; и надделя в конкуренцията на 300 фотографи с над 800 снимки. „Заредено с много патриотизъм и дух събитие. Смятам, че Троян също би имал сили да организира нещо подобно”, сподели пред Т21 лауреатът.

Т21

Още по темата:

След първия сняг – без проблеми

* Инж. Грозданов от ОПУ – Ловеч гарантира: техниката е в готовност, хората са по опорните пунктове, Беклемето и Шипково – Рибарица вече се обработват * Губернаторът Милко Недялко инспектира на място
Зима е...
Днес на Беклемето, при х-л "Сима", 26 ноември, 10:49 ч.
Днес на Беклемето, пистата, 26 ноември, 10:52 ч.
ВЕДНАГА след първия сняг миналата нощ (25 срещу 26 ноември) е започнала обработката на двата най-тежки пътни участъка в Ловешка област – Троянския проход (Беклемето) и прохода Шипково – Рибарица. Това заяви директорът на Областно пътно управление (ОПУ) – Ловеч инж. Георги Грозданов (ОПУ е подразделение на Агенция „Пътна инфраструктура” /АПИ/ към Министерството на регионалното развитие, отговаряща за републиканската пътна мрежа – бел. Т21). „Техниката е в готовност, хората са по опорните пунктове, към момента няма данни за аварийни и проблемни райони”, допълни инж. Грозданов.

ДНЕС (26 ноември) областният управител Милко Недялков е направил инспекция на място как започва снегопочистването и каква е готовността на техниката и опорните пунктове и състоянието на пътната мрежа, научихме от PR-а на областната администрация Ганчо Чурков. От проверката станало ясно, че почистваща техника е позиционирана и на невралгичния участък от път II-35 след – височините след с. Славяни (след Ловеч в посока Плевен), където опасността от снегонавявания е много висока. Засега на Беклемето пътната ситуация е нормална и проходът е отворен.

Т21

Още по темата:

Горя сградата на Общината

* Пожарът тръгнал от кабинет №1 на втория етаж, жертви няма
Екшън
ЧЕ СГРАДАТА на Община Троян бе в пламъци и последва евакуация и масирана спасителна акция на частите на Единната спасителна система (ЕСС), е факт (20 ноември). Но всичко това бе на ужким, тренировъчна симулация в рамките на планираното годишно общинско учение, чиито основни цели бяха следните - проиграване на плана за защита при бедствия и аварии на Община Троян, усъвършенстване на взаимодействието между частите на ЕСС (пожарна, доброволчески отряд, полиция, спешна помощ и др.), тренировка на екипите.

ПРОТИВОДЕЙСТВИЕТО на стихията започна с оповестяване и събиране на кризисния щаб, ръководен от кмета Донка Михайлова, който направи оценка на обстановката и взе решение за действие (за пръв път бе тествана системата за ранно предупреждение и оповестяване на органите на изпълнителната власт и частите на ЕСС). В заседанието на щаба участваха представители на всички ангажирани институции и служби, а оперативното ръководство пое началникът на РСПБЗН – Троян гл. инсп. инж. Иван Шайлеков.

СПОРЕД подадените данни пожарът бе тръгнал от кабинет №1 на втория етаж, гори офис оборудване, дървени ламперии и т.н., образувал се е гъст дим, заплашващ да блокира изхода, което е довело до спешната евакуацията. Все пак се наложи да се издига стълба, за да се спаси живота на „заклещен” служител. След потушаването на стихията бе направен разбор на акцията и отбелязани слабостите.

Т21

П.П. Сред „евакуираните” пък тръгна шегата, че две служителки от общинската администрация категорично отказали да напуснат трудовия си пост, защото имали много работа.

Още по темата:
  
Още снимки от събитието:

Пета поредна победа!

* Гостуващият „Чавдар” подчини и „Видабаскет” – 60:75 * Най-добър от нашите – Данаил Христов, резервите в игра * В седващия кръг у дома срещаме прекия си конкурент „Академик” (Пловдив)
Баскетбол, „А” РБГ
"Чавдар" (Троян), вляво - треньорът Лъчезар Диков, вдясно - президентът на клуба Петър Лалев
„ЧАВДАР” продължи неудържимата си серия и записа пета поредна победа в първенството на мъжката ни баскетболна „А” група. В шестия кръг при гостуването си във Видин (24 ноември) нашите не дадоха никакъв шанс на домакините от „Видабаскет” и ги подчиниха с 60:75. С актива си от 11 точки „Чавдар” дели 2-3 мястото с „Академик” (Пловдив) във временното класиране и смело гледа към челото.

ТРОЯНЦИ започнаха много силно мача и поведоха, но видинчани упорито се съпротивляваха и не допускаха сериозно откъсване в резултата, а в края на първата част дори успяха да излязат напред – 22:18 за „Видабаскет”. Но във втората четвъртина нещата си дойдоха по местата – „Чавдар” спечели с 14:24 и дръпна в резултата, а със силната си игра в последната част узакони крайната си победа. Трябва да отбележим, че в този мач треньорът ни Лъчезар Диков пусна в игра и всички от резервната скамейка, което освен ход за обиграване на състава издава и самочувствие. Най-силно от нашите в този мач се представи Данаил Христов, който бе на крачка от поредния си дабъл-дабъл (14 т., 7 борби и 4 асистенции), Ценко Наков записа 13 т., а Иван Руньов – 11 т.

В СЛЕДВАЩИЯ си мач у дома (зала „Чавдар”, 2 декември, начало 17:30 ч.) „Чавдар” среща прекия си конкурент за второто място „Академик” (Пловдив), който досега е със същия актив като нас – 5 победи и 1 загуба. Очертава се „кървав” сблъсък, в който Троян има възможността да затвърди баскетболното си надмощие над областни градове като Пловдив, Варна, Благоевград, Русе… Затова призоваваме вярната троянска публика да напълни залата и да даде силно рамо на момчетата на терена. Айде, наш`те!

БК „Чавдар”

Още по темата:

Мирчо Банев осъди Прокуратурата на Република България

* Съдия Светла Иванова реши: обвинителите да заплатят на инж. Банев 15 хил. лв. с лихвите плюс 810 лв. съдебна такса и адвокатски хонорар, те обжалват
Тема с продължение
ИНЖ. МИРЧО БАНЕВ спечели на първа инстанция в Районен съд – Троян делото, заведено от него срещу Прокуратурата на Република България. С решение №235 от 7 ноември 2013 г. районният съдия Светла Иванова отсъди в полза на ищеца (инж. Банев) и по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) осъди „Прокуратурата на Република България, представлявана от Главния прокурор” да му заплати обезщетение от 15 000 лв. заедно със законната лихва, считано от 18 юни 2007 г. плюс държавната съдебна такса и адвокатския хонорар в размер на 810 лв.

ОСНОВАНИЯТА за присъдата - за претърпени „неимуществени вреди от привличането му като обвиняем по досъдебно производство №211 от 2007 г. по описа на РУП – Троян и поддържане на обвинението по наказателно дело от общ характер №656 от 2007 г. по описа на Районен съд – Троян и по дело №101 от 2008 г. по описа на Ловешки окръжен съд (ЛОС)”. Научихме, че в законния 2-седмичен срок Прокуратурата е обжалвала решението на Районен съд – Троян, което ще изпрати делото на втора инстанция в Ловешкия окръжен съд (ЛОС).

ПРИПОМНЯМЕ – на 9 октомври т. г. в Районен съд – Троян бе гледано делото на инж. Мирчо Банев, бившия управител на общинското строително дружество „БКС” ЕООД, отстранен силово през 2007 г. след показна полицейска акция и обвинен в сключване на неизгодна сделка за строителството на комплекс „Чаршията”, ощетила дружеството с близо 200 хил. лв., срещу Прокуратурата на Република България. Инж. Банев атакува прокуратурата заради несправедливо обвинение и нанесени нематериални щети във връзка с образуваното наказателно прокурорско дело по казуса с „Чаршията” (НД №656/2007 г.), по което през 2008 г. бе произнесена изцяло оправдателна присъда. И предяви иск за обезщетение от 15 000 лв., плюс лихвите (още около 5 хил. лв.).

ОТ СТРАНА
на ответника тогава се яви зам.-районният прокурор Таня Пиронкова, която призна, че с изцяло оправдателната присъда по делото от 2007 г. инж. Банев е оневинен и настоящият му иск е допустим. Прокурор Пиронкова оспори единствено размера на иска, който според нея бил твърде голям и несъизмерим с нанесените неимуществени вреди на ищеца. Двамата столични адвокати на инж. Банев обаче поддържаха тезата, че искът от 15 000 лв. плюс законната лихва е пределно нисък и е съобразен с възможностите на ответника.

НЯМАМЕ информация за кога е насрочено гледането на делото на втора инстанция в ЛОС, но ще следим развоя и ще ви информираме своевременно.

Т21

Още по темата:

Честито: ФА „Траяна” – на 5!

Момент от празничния концерт на ФА "Траяна", сн. Руслана Попсавова
С ГОЛЯМ концерт, пълен догоре читалищен салон, гости от близо и далеч, поздрави, камара подаръци и много, много настроение, пренесло се и в последвалата хороводна повеселка/коктейл в р-т „България”, вихрила се до първи петли (12 ноември). Така отбеляза своята 5-годишнина Фолклорен ансамбъл (ФА) „Траяна” към троянското НЧ „Наука – 1870 г.” – воден и вдъхновяван от основаването си през 2008 г. до днес от Иван Иванов.

ОБЩО 80 танцьори, певци, музиканти и актьори от всички формации на ансамбъла се качиха на сцената, с тях и някои от гостите, а феерията продължи повече от два часа. И от нас – честито!

Т21

Още по темата:

Великолепната петорка от Троян

* Отборът на Ученическия съвет на троянското СОУ „Васил Левски” - Изабела, Деси, Биляна, Петър и Боян – спечели регионалното състезание по програмата „Евроскола” * Шампионите заминават
 за Страсбург
Отличници 
Отборът на троянското СОУ "Васил Левски"
Великолепната петорка в действие
ГОЛЯМ успех за отбора на Ученическия съвет на троянското СОУ „Васил Левски” на регионалното състезание по програмата „Евроскола”, организирано от Информационното бюро на Европейския парламент (ЕП) за България и провело се във Враца (16 ноември). Великолепната петорка от Троян – Изабела Иванова от 11. клас и 10-класниците Десислава Хаджийска, Биляна Иванова, Петър Румпалов и Боян Ангелов (водени от преподавателката Цветлина Митева и педагогическия съветник Татяна Василкова) – спечели първото място в конкуренцията на други 8 отбора от водещи училища на Враца, Монтана, Ловеч (ГЧЕ „Екзарх Йосиф I”), Луковит, Видин и Плевен. 

НАГРАДАТА – победителите от Троян заминават за Страсбург, където ще прекарат един ден в Европейския парламент (в рамките на кампанията Младежки европейски ден през 2014 г.) и ще вземат участие в симулация на неговата работа (с дебати в комисии, пленарно заседание, гласуване на решения) по програмата „Евроскола”. Любопитното е, че Изабела, Деси, Биляна, Петър и Боян печелят квота за посещение в Страсбург на общо 24 ученици от СОУ „Васил Левски”, така че троянската група в столицата на европейския парламент ще е много по-голяма, научихме от директорката на училището Розалина Русенова. 

Момент от състезанието
Аплодисменти за троянския отбор
СЪСТЕЗАНИЕТО във Враца било под формата на дебат по теми, свързани с Европейския парламент. А всеки тим трябвало да развие тезата си от позицията на някоя от основните парламентарни групи – Европейската народна партия (ЕНП), Алиансът на либералите (АЛДЕ), Партията на европейските социалисти (ПЕС) и Зелените. По регламент отборите теглили жребий за какво ще говорят и след 30-минутна подготовка правили презентацията си на български език в рамките на 5 минути и резюме (2 мин.) на някой от трите работни езика – английски, френски или немски. Петчленното журито, оценяващо представянето на отборите, се ръководило от Бойко Благоев, PR в Информационното бюро на ЕП за България.

НА ПЕТИМАТА от СОУ „Васил Левски” (Троян) се паднало да говорят по темата „2013-та - година на европейското гражданство. Какво означава за Вас да сте активни граждани?”. И в представянето си нашите момичета и момчета направили впечатление както със сериозните си познания за ЕП и механизма на работа на този висш управленски орган на Европейския съюз, така и с няколко други важни неща – чудесната екипна работа, красноречието и доброто владеене на английски език. И от нас – честито!

Т21 (по информация от сайтовете на СОУ "Васил Левски" и Информационното бюро на ЕП за България)

Първата копка на големия проект

* Церемонията - на метри от входа на фалиралия завод „Хемус”
 * Донка Михайлова: Това е най-важният проект на Троян * Жанет Атанасова: Трудното тепърва предстои * Николай Пенев:
 Да сме по-усмихнати!

МИНАЛИЯ ЧЕТВЪРТЪК (14 ноември) тържествено бе направена символичната първа копка, с която започна изпълнението на най-големия проект на Община Троян досега – втори етап от интегрирания воден цикъл на града. Ритуалът бе на метри от входа на фалиралия (или по-точно фалираният – бел. Т21) завод „Хемус”, някогашния производител №1 у нас на столове от масивна дъресина, в което имаше своеобразна символика – начало след края. А копката бе двойна, първо по традиционния начин с лопати и после с два модерни багера; двама бяха и изпълнителите – кметът Донка Михайлова, представляваща бенефициента Община Троян и Николай Пенев, ръководител на консорциума изпълнител ДЗЗД „Траянус”. Две бяха и разбитите бутилки шампанско. Сред гостите пък личаха зам.-областният управител Цецка Димитрова, председателят на управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда” (ОПОС) Жанет Атанасова, представители на изпълнителите и надзора, почти целият трудов колектив на намиращата се в съседство фирма „Рико Стил”, журналисти от местни и национални медии, граждани.

ТОВА Е НАЙ-ВАЖНИЯТ проект на Троян, не само защото е най-големият като стойност, близо 30 млн. лв., но и защото засяга почти всички жители на нашия град, каза в емоционалното си приветствие г-жа Михайлова. Градоначалникът подчерта, че вярва на изпълнителите, които са доказани професионалисти и са поели сериозни ангажименти. Г-н Пенев също взе думата и за пореден път обеща, че работата ще бъде свършена качествено и в срок и след година той отново ще е тук при рязането на лентата. Шефът на изпълнителите се аргументира убедително – заделен е сериозен финансов ресурс, с който да се стартира, фирмите разполагат със собствена техника и с отлично подготвен екип от инженери, което е комплексната гаранция за успеха. Не скри и проблемите – краткия срок, преминаване под реката и жп линията, но изрази оптимизъм, че всичко това ще бъде преодоляно и проектът ще приключи преди официалния краен срок 15 февруари 2015 г. Поздравленията си отправи и г-жа Атанасова, която сподели, че малко са проектите от такъв мащаб в страната, при които няма нито едно обжалване на процедурите, както е в Троян. „Ползите са както икономически, така и социални. Няма смисъл да се споменава как ще се намалят загубите на вода. Трудното тепърва престои, но с този амбициозен екип мисля, че ще се справим”, каза още тя.

СЛЕД ЦЕРЕМОНИЯТА с първата копка бе дадена и голяма пресконференция, на която се чуха много важни неща (организатор бе „Ламбаджиев стандарт” ООД - София, изпълнител на PR дейностите по проекта). Например: че за да тръгне проектът, предварително са били извършени над 100 отчуждителни процедури по трасето и преговорите с 110-те собственици на моменти са били много тежки; по време на избора на изпълнители е била осигурена максимална прозрачност, каквато ще има и занапред; че гражданите трябва да проявят разбиране в тази една година (Донка Михайлова); очертани бяха за пореден път параметрите на проекта – обща стойност 29,486 млн. лв., от които 1,5 млн. лв. собствен троянски принос, другите евросубсидия по ОПОС и държавна субсидия, изграждане на 21 км канализация и на 7 км водопроводи; посочени бяха и етапите – по райони и улици, както и къде гражданите могат да получат допълнителна информация (Верка Добрева-Съботинова, ръководител на проекта от страна на Община Троян); че изпълнението започва законосъобразно и контролът така да е отначало докрай ще е стриктен; по отношение на сроковете на изпълнение „това е доста амбициозна задача”; че изграждането на подземна инфраструктура изисква специфичен опит и умения, но фирмите изпълнители са се доказали в досегашната си дейност (Димитър Аличков, представител на дружеството за строителния надзор „ПК 2000 – Аква” ДЗЗД). Николай Пенев пък използва възможността да даде допълнителни подробности за фирмите, участващи в консорциума изпълнител; и завърши с помнещото се послание: „Да сме по-усмихнати!”.

Т21 

Още по темата:

Обсъждаха училищното здравеопазване

* Обезпокоително – Троян води в областта по заболеваемост на децата от пневмонии, бронхиална астма, алергии, сливици и гръбначни изкривявания * Д-р Венета Иванова (РЗОК) се чуди защо имаме толкова много пневмонии и алергии
Чичо Доктор
ОБЩИНСКАТА администрация в Троян организира дискусия по проблемите на детското и училищното здравеопазване, провокирана от внесения преди време в Общинския съвет анализ за здравословното състояние на децата и учениците в община Троян и последвалото решение за дебат по темата (11 ноември). Сред участниците бяха ресорният зам.-областен управител Цецка Димитрова, директорите на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) - Ловеч д-р Цветолюба Генкова и на Регионалната здравноосигурителна каса (РЗОК) - Ловеч д-р Венета Иванова, общински съветници от постоянните комисиите „Здравеопазване и социална политика” и „Образование, спорт, култура и граждански организации”, директори на детски градини и училища, медицински специалисти от здравните кабинети и др.

НА СРЕЩАТА бяха дискутирани теми, свързани с качеството на училищното здравеопазване, взаимодействието на медицинските специалисти от здравните кабинети с общопрактикуващите лекари и с родителите за получаване на точна информация и изготвяне на анализ за здравословното състояние на подрастващите и т.н. А Валя Даскалова – главен експерт „Социална и здравна политика” в общинската администрация, представи сравнителен анализ на заболяванията сред децата и учениците в област Ловеч и отделно за община Троян, от който бяха направени интересни  и в същото време обезпокоителни  изводи; например – децата в община Троян, в сравнение с останалите общини в областта, са с по-висока заболеваемост от пневмонии, бронхиална астма, алергичен ринит, тонзилит (сливици) и гръбначни изкривявания, но пък процентът на затлъстелите е по-нисък (7% за областта, 4,9% за Троян).

РЕСОРНИЯТ зам.-кмет Поля Димова пък направи презентация на постигнатото в медицинското обслужване в детските градини и училищата на територията на община Троян. Стана ясно, че медицинско обслужване е осигурено във всичките 13 училища и 8 детски градини. Пряко свързан със здравето на децата е и фактът, че в тукашните детски градини е въведено единно меню, съгласувано от диетолог и кухненските блокове непрекъснато се обновяват в съответствие с нормативните изисквания. В тази връзка кметът Донка Михайлова припомни, че над 55% от храненето в Детската кухня в Троян се финансира от Общината и се поддържат цени, които са най-ниски на територията на Ловешка област. Общината поддържа над 50% дофинансиране на децата в детските градини, значително субсидира зелените училища и дейността на 17 лицензирани спортни клуба. Г-жа Михайлова обеща да се направи проучване относно възможността за създаване на сборни групи по лечебна физкултура.

По време на дискусията - Цецка Димитрова, Донка Михайлова, Поля Димова, Валя Даскалова
ДИРЕКТОРЪТ на РЗИ д-р Генкова  говори за контрола, който РЗИ осъществява и е свързан с имунизациите и епидемичните показания, наблюдение върху седмичните разписания при учениците и съгласуването им с храненето, оценка и анализ на здравословното състояние.  Тя обърна внимание на факта, че РЗИ няма механизъм за контрол  върху истинността и достоверността на информацията, подавана от общопрактикуващите лекари на медицинските специалисти, на базата на която се правят анализите. Директорът на РЗОК д-р Иванова обаче не скри учудването си, че в град като Троян, разположен в планината, има толкова много пневмонии и алергии; според нея е необходим по-задълбочен анализ за установяване на причините и тя се ангажира да помогне.

„ТРЯБВА да се опитаме да стигнем до истината за големия брой пневмонии и алергии при децата в Троян”, бе отговорът на г-жа Михайлова. Обяснение на неприятния феномен даде д-р Цветомила Дудевска – общински съветник и директор на специализираната Белодробна болница; мнението на специалиста е, че многото  пневмонии са резултат най-вече от ненавременно установена  вирусна инфекция, нелекувана бързо и по правилния начин, от задържане на вредни частици във въздуха поради специфичното разположение на града и масово допускане на болни деца в колективите и др.
   
Т21

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |