Японският посланик гостува във Врабево

* Негово превъзходителство дойде за празника на лечителя св. Пантелеймон, разходи се до параклиса на Гяур баир, бе и в дома на проф. Аксиния Джурова * Такаши Коидзуми: „Виждам голяма промяна, въпреки че хората са същите”
ВИП
Посрещане на високия гост
НЕГОВО превъзходителство посланикът на Япония у нас Такаши Коидзуми гостува в с. Врабево за честванията на деня на лечителя св. Пантелеймон (27 юли). Дипломатическата визита бе организирана от сдружението „Център за европейско развитие и реализация”, което има свой деен член, японец, женен за българка и заселил се във Врабево. Посланикът и придружаващите го бяха посрещнати от областния управител на Ловеч Милко Недялков, кметът на Троян Донка Михайлова и кметът на Врабево Радион Стратев. „Бях тук и по време на комунистическия режим, и по време на прехода, и сега, когато е новото време на България и виждам голяма промяна, въпреки че хората са същите”, заяви Негово превъзходителство, който е дипломат в страната ни вече трети мандат, а от м. октомври 2012 г. оглави дипломатическата мисия (цитатът е по прессъобщение от Областната управа в Ловеч – бел. Т21). 

В дома на проф. Аксиния Джурова
По стар български обичай - с хляб и сол
ВИП ГОСТЪТ се разходи до параклиса „Св. Пантелеймон” в местността Гяур баир край селото, построен със спонсорството на фармацевтичната компания „Софарма”, която има свой модерен завод във Врабево. После гостува в дома на изкуствоведката проф. Аксиния Джурова, където бе посрещнат с хляб и сол, и разгледа откритата предния ден от домакинята изложба на живописеца Цветан Колев от Дряново (става традиция всяка година по това време проф. Джурова да организира в дома си изложба на изявен местен художник, миналата година бе представен пластикът Иван Янев – бел. Т21). Разгледа и музейната сбирка на селото, разположена в родната къща на прочутия врабевенин ген. Добри Джуров, дългогодишен министър на отбраната на България в периода преди 1989 г.

В ТОЗИ ДЕН във Врабево бе открита фотографска изложба за деца, имаше и изпълнения на автентичен фолклор и стари градски песни от читалищни състави от Врабево и Дряново. За празничната почерпка и народната веселба се подразбира. От своя страна посланик Такаши Коидзуми „си върна” на домакините с изпълненията на пристигналата по негова покана японска певица Такара Хашимото.

Т21

Още по темата:

На изложбата на Нерон в Орешак

* Проф. Аксиния Джурова: Той умря сам, в едно мрачно и студено ателие край София и май никой не разбра какво губим
Юбилейно 
ЕДИНСТВЕНАТА изложба в България, посветена на 80-годишнината от рождението на художника Димитър Казаков-Нерон (1933-1992). Това се разбра на вернисажа на юбилейната изложба (25 юли 2013 г.), организирана от Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата (НИХЗИ) в Орешак и Община Троян и бе аплодирано от двамата приятели на големия майстор, дошли специално за откриването – проф. Аксиния Джурова и художникът Георги Шапкаров, автор на книга за Нерон.

Иван Чакъров приветства гостите на изложбата
Цвятко Дочев разговаря с проф. Аксиния Джурова
В СЛОВОТО СИ г-н Шапкаров напомни, че Димитър Казаков бил отдаден на изкуството (си) до крайност и творческият му хъс бил неописуем – което обяснява над 15000-те творби, които е оставил. И още – че Казаков бил ерудит и прониквал дълбоко в културните пластове, че умеел да рисува невидимото. „Културата се прави от култура”, цитира го приятелят и познавачът.

НО В ИЗЯЩНИТЕ думи на проф. Джурова – съзвучни с платната на Нерон наоколо, имаше и болка и несъгласие. С факта, че такава величина като Нерон, определян от френски ценители като „българският Марк Шагал”, е останал недооценен, неразбран, дори отхвърлян – и от официозното, но и от артистичната бохема. Той умря сам, в едно мрачно и студено ателие край София и май никой не разбра какво губим, заяви авторитетната изкуствоведка.

Част от 18-те орешашки платна, вдясно "ябълката на Нерон"
ИНТЕРЕСЕН паралел в приветствието си към присъстващите направи директорът на НИХЗИ и мотор на проявата Иван Чакъров. Той припомни трите най-известни ябълки в човешката история – тази, която изкушила Адам, ябълката, паднала на главата на Нютон, и ябълката, станала емблема на високите технологии благодарение на компанията на Стив Джобс. И към тях прибави „ябълката на Нерон” – изображението, поставено като водещо в тази изложба (едно от 18-те творби върху обикновени реквизитни платна, създадени от Нерон в Орешак през 1990 г. и показани пред публика за пръв път сега – бел. Т21) и насочващо ни към една авторова, българска и световна космогония.

На вернисажа, НИХЗИ - Орешак, 25 юли 2013 г.
СРЕД ВИП ГОСТИТЕ бяха областният управител на Ловеч Милко Недялков, първият секретар в посолството на Палестина у нас Зухер Саид Ел Ашуах, кметът на Троян Донка Михайлова, председателят на Общинския съвет в Троян инж. Ангел Балев, шефът на градската галерия в Ловеч Спас Дочев. Тук бе и Цвятко Дочев – именитият троянски художник, приятел и съмишленик на Нерон, запечатал на видео работата му по създаването на споменатите 18 орешашки платна (видеото е обработено и бе представено пред публиката – бел. Т21).

Т21

Още по темата:

Приеха актуализацията на бюджета – тихо и кротко

* Всичките присъстващи 23-ма съветници гласуваха „за”,
 дебатът – в консенсусен тон * Радевски предложи кръстовището при Кози вир да стане кръгово, Михайлова се съгласи
 за експертно проучване
В Общинския съвет
БЛАМИРАНАТА на миналата извънредна сесия на Общинския съвет (9 юли) от групите на ГЕРБ и „Избор за Троян” и съветниците от ДСБ и РЗС актуализация на общинския бюджет, поискана от администрацията и внесена от кмета Донка Михайлова, сега (на редовната юлска сесия, 25 юли) мина абсолютно гладко и без никакви проблеми. И всичките присъстващи 23-ма съветници гласуваха „за”. Дебатът също бе в напълно консенсусен тон и личеше общият стремеж да се работи в името на Троян, а не да се воюва (срещу Троян).

ПРИЕТИ БЯХА и някои допълнителни предложения, дошли от залата – например за ремонт на участък от ул. „Сава Пенев” в с. Бели Осъм вместо на ул. „Стоян Българенчето” в същото село, поискано от председателя на групата на ГЕРБ инж. Марин Радевски. „Длъжници сме на хората от Бели Осъм”, солидаризира се кметът. Г-жа Михайлова изрази и готовност да се направи експертно проучване по друго предложение на инж. Радевски – проблемното кръстовище при Кози вир (ул. „Акад. Ангел Балевски”), за което при сегашната актуализация бяха заделени 43,5 хил. лв. за ремонт, да стане кръгово. Така ще се оптимизира и облекчи движението в този тежък участък, аргументира се съветникът. Градоначалникът се солидаризира и с предложението на председателя на Икономическата комисия Йордан Данков (ГЕРБ), че материалите за актуализация на бюджета би трябвало да се предоставят на съветниците 20 дни преди сесията, а не както досега 10 дни.

СПОР ПРЕДИЗВИКА единствено недоволното изказване на маестро Илиян Тодоров (ГЕРБ), който обяви заложените при актуализацията 12 хил. лв. за ремонт на помещенията в ОУ „Иван Хаджийски”, където ще е новата база на ръководения от него Представителен общински младежки духов оркестър с мажоретки, за крайно недостатъчни и 7 пъти по-малко от необходимото. Г-жа Михайлова обаче репликира, че осигуряваните от бюджета годишно по 65 хил. лв. за издръжка на оркестъра съвсем не са малко; и че няма как да се съгласи с искане да се отпуснат бюджетни средства за закупуване на диван за 1200 лв., при положение че покривът на централната сграда на Музея тече и е необходим спешен ремонт, а подобни проблеми имат и други културни институции в общината.

Т21

Още по темата:

ПРАВО НА ОТГОВОР

Нели Генкова-Маринова
На сесията на Общинския съвет (ОбС) в Троян на 25 юли съветникът инж. Марин Радевски, председател на групата на ГЕРБ, отправи остри нападки срещу Нели Генкова-Маринова. Тя бе обвинена, че се е подписала най-отпред в гражданската подписка за оставка на ОбС – Троян, че е „баснописец” на троянския протест, искащ оставката на ОбС – Троян и на кабинета Орешарски и че чрез нея двата троянски вестника са се превърнали в, цитираме… „лайномети”. Г-жа Генкова е преподавател по български език и литература в троянското СОУ „Св. Климент Охридски” и е съпруга на главния редактор на Т21. По-долу публикуваме отвореното й писмо до г-н Радевски, изпратено ни на редакционната поща с молба да бъде огласено. Т21

 
Отворено писмо  
до г-н Марин Радевски, общински съветник – Троян

Г-н Радевски,

РАЗБИРАМ, че съм събудила известен читателски и политически интерес. Гледайки запис от последната сесия на ОбС, чух от Вас обвинения, които са ми познати. Срещала съм ги в коментарната част на сайта на „Троян 21” (докато го четях) от анонимни автори, вероятно членове на партийни кръжоци по творческо писане. Те не заслужават внимание и отговор. Но този път съм обвинена от публична фигура, представител на институция, и е редно на свой ред да взема думата.

РАЗБИРАМ Вашата логика. Общинското ръководство ме е купило, привличайки ме на работа към отдел „Култура”, и оттам нататък аз влияя на местния обществено-политически живот чрез вестника на съпруга си и чрез (съ)организиране на граждански протести. Но наистина ли не допускате, че хората могат да имат и друга мотивация? Наистина ли мислите, че човешкото поведение винаги е обяснимо с хонорарни причини? Наистина ли вярвате, че всички хора са толкова евтини?

НЕ СЕ ПОЗНАВАМЕ лично, ще опитам да обясня, не е толкова сложно. Когато в България се протестира срещу наглостта на политическата класа, аз се чувствам представена, развълнувана и обнадеждена. Когато ме досрамее само да стоя пред компютъра, правя организация на личното си време и финанси, отивам до София и минавам с хиляди други по жълтите павета. Когато хора, на които вярвам, са възмутени от ставащото в местния Общински съвет, заставам до тях. Когато кажа, че ще протестирам, го правя: излизам с името и лицето си, опитвам да съм редовна на събиранията, участвам в написването на съответните протестни текстове – покани,  подписки, декларации. Когато в предизборни времена ме поканят в партийна листа, отказвам. Когато ме поканят да работя по културния календар на общината, в която живея, приемам и се опитвам да съм полезна и удовлетворена. Когато някой говори грубо и манипулативно за мен, искам да си обясня защо.

СРЕД КВАЛИФИКАЦИИТЕ, които сте преценили, че ми подхождат, е че съм „баснописец на статии”. Като оставя настрана жанровия микс, заявявам със съжаление, че не мога да пиша басни, макар днешните обществени нрави да дават пребогат материал за сатира. Що се отнася до статиите, които „лъскат имиджа на Общината”, опитах се да си спомня какво съм писала напоследък за „Троян 21”. Това, както обикновено, са материали за различни културни събития. Наистина ли ви дразни, когато в града ни дойде една истинска поетеса, пропагандира се четенето чрез площадна образователна игра за ученици или пристигнат авторитетни хора от музикалните среди за тукашната Рок академия? Недейте така, г-н Радевски, защото наистина ще си помисля, че сте „селяните от Троян”, което казвате, надявам се, не без чувство за хумор. Що се отнася до „лайномета” в местния вестник, стартирал, откакто имам граждански договор с Общината (т.е. – отпреди 3-4 месеца), признавам, че думата събуди известни колебания у мен: дали иде реч за мятане на лайна, или за измитане на същите. Ако е първото и това е Вашият начин да назовете публицистичната критичност, струва ми се, че тя е по-отдавнашна – защо иначе щеше да има тайни наказателни акции срещу „Троян 21”, за които сигурно знаете нещичко, доста преди да стана такава актуална фигура? Ако пък е второто…

И ТАКА, моля да не ми приписвате мотиви и действия, които не са ми присъщи. Моля да не използвате името ми, семейното ми положение и трудовите ми правоотношения, за да омаловажавате поведението на будни троянци, решили, че е време да заявят несъгласие със ставащото в общината или в държавата. Те също не са хора, които чакат някой да им каже какво да мислят и правят.

28 юли 2013 г.

Нели Генкова-Маринова

Подменен ли е Марин Радевски?

* Същият: „Лайнометът срещу всички нас, освен, нали, БСП, е очевиден в броевете на двата вестника, откак Нели Генкова-Маринова беше назначена като културтрегер, най-общо, в Общината”
 
Троянски лайнарщини

Съветникът инж. Марин Радевски
НА ПОСЛЕДНАТА сесия на Общинския съвет (ОбС) в Троян, 25 юли, съветникът инж. Марин Радевски - стожерът на групата на ГЕРБ, голям троянски бизнесмен и активен борец №1 срещу протестиращите на троянския площад с искания за оставката на местния парламент и на кабинета Орешарски - нарече жена ми Нели Генкова-Маринова „лайномет”?! Учителка по литература в троянското СОУ „Св. Климент Охридски” и човек с добър професионален и обществен имидж.

ЩЕ ПОПИТАТЕ защо? От объркания словоред на бизнесмена съветник не се разбра съвсем точно. Но поне това, което аз схванах (бях в залата и на живо изслушах изцепките на г-н Радевски – бел. Г.М.), бе, че откакто Нели има трудови отношения с Общината (наета е на хонорар за подготовка на конкретни културни събития – бел. Г.М.), хвалбите по отношение на общинското ръководство (разбирай кмета Донка Михайлова) в двата троянски вестника са се умножили, нападките срещу Общинския съвет – и те. Един вид чрез Нели кметът Михайлова си осигурява медиен комфорт и си разчиства сметките с Общинския съвет?! Друга причина е, че въпросната (Нели) си е позволила да се подпише, и то най-отгоре, в гражданската подписка с искане за оставката на ОбС – Троян, както и да пише и редактира материалите на троянския протест (интересно защо не бе споменато, че същата се е подписала най-отгоре и в другата подписка, за оставката на кабинета Орешарски – бел. Г.М.). Пак, доколкото разбрах, съветникът намекна, че чрез Нели кметът… стимулирал троянските протестиращи; един вид г-жа Михайлова е замесена в искането на съветническите оставки?! 

И ЗА ДА ДОБИЕТЕ по-ясна представа, ще цитирам дословно част от казаното от г-н Радевски от трибуната на Общинския съвет: „Уважаема госпожо (обръщението е към кмета Донка Михайлова – бел. Г.М.), ще употребя една цинична дума, извинявам се на всички. Лайнометът срещу всички нас, освен, нали, БСП, е очевиден в броевете на двата вестника, откак тя (Нели Генкова-Маринова) беше назначена като културтрегер, най-общо, в Общината”.

Колаж: Данчо Заверджиев, Ловеч
ТОВА СА ФАКТИТЕ. Само ги съобщавам и нямам никакво намерение да защитавам съпругата си, знам, че тя може сама. Но се чувствам длъжен да кажа нещо друго, което не само аз мисля, чувам го и от доста други троянци. Че инж. Марин Радевски е подменен.

ЩЕ СИ ПОЗВОЛЯ да започна от по-далеч. Преди доста време вече г-н Радевски, собственикът на най-голямата изцяло троянска фирма – „Калинел”, най-голям работодател, данъкоплатец и дарител в района, даде първото си пространно интервю за българска медия в нашия вестник („Троян 21”). Интервюто бе направено по негово желание и с голямо удоволствие и съпричастност от наша страна. През годините сме писали още много за бизнесмена г-н Радевски – винаги почтително, с уважение и респект към един тъй важен човек за нашия град, към един успял човек, още повече че имахме убеждението, че става дума за самоизградил се с уменията и таланта си човек („self-made”, както казват американците); а не за някой от т.нар. „назначени бизнесмени”, перящи нечии пари и обслужващи кой знае чии интереси. И друго, което е не по-малко важно – към един земен и добър човек. Още нещо – може би месец и половина преди местните избори през 2011 г. в личен разговор г-н Радевски ми каза, че спира да се занимава с „тези глупости” (местната и друга политика), че няма да се кандидатира за общински съветник и няма да участва в кампанията; бях убеден, че говори искрено.

ЗАЩО МИСЛЯ, че Радевски е подменен? Най-напред, защото в предизборната кампания за местните избори през 2011 г. отказалият се месец и половина по-рано бизнесмен, определил местната и друга политика като „тези глупости”, изненадващо се оказа в съветническата партийна листа; нещо повече, бе както никога активен, всеотдаен и щедър в предизборната кампания. След това - сипещите се като пролетен дъжд изцепки на г-н Радевски в Общинския съвет, ескалирали до невероятни размери на последните три сесии; при положение че при предишните му почти 5 съветнически години Марин Радевски никога не бе артикулирал по подобен начин, а малобройните му изказвания през тази съветническа петилетка бяха консенсусни, премерени и напълно на нивото на обществения му имидж и положение. И сега изведнъж: „лайномети”, заплахи и откровени простащини от трибуната?! И още, участия в някакви дребни местнопартийни завери, нелогични за нивото на големия играч?!

ЗАТОВА СМЯТАМ, че Марин Радевски е подменен, че този Марин Радевски не е онзи Марин Радевски. А от кого и защо, е друг въпрос. Все пак имам някакви догадки, но дано не съм прав. Има и друг момент – ако г-н Радевски, плюейки жена ми, се опитва да атакува мен лично и/или Т21, номерът не минава, а и не е мъжкарско.

Генадий Маринов


Още по темата:

Малчуганите от ул. „Мизия”

* Концерт в двора на училището, организатори и изпълнители – от 2- до 12-годишни * Новата инициатива – театрално представление, заглавието се пази в тайна
 
Организаторките на концерта
Нека да е лято


ЛЯТОТО е сезонът на ваканциите и детските игри. Спомних си моите лета и детски игри и как си правехме концерти и пиеси в квартала, когато преди дни деца, живеещи около улица „Мизия” в Троян, изнесоха концерт в двора на близкото НУ „Христо Ботев”. Концерт, организиран от самите тях. „Приятелството с песен” бе мотото на спонтанната и мила детска проява, чиито двигател бяха няколко какички - Яна Йотова, Дениса Найденова, Мира Младенова и Наталия Колева. Двайсетина деца на възраст от 2 до 12 години пяха, рецитираха, танцуваха. Водещите също бяха от групата инициатори, които се погрижи и за украса от тематични рисунки на асфалта, и за балоните, и за написването на покани, които раздадоха на родители, приятели и съкварталци.

На сцената
Две от най-малките изпълнителки
ДОПЪЛНИТЕЛНА изненада бе томболата с награди, а с входа от по 50 стотинки, който само възрастните плащаха, децата купиха почерпка за всички участници. Истинско озвучаване на концерта липсваше, но това бе компенсирано - от няколко детски микрофона и мелодии, пускани по телефоните. И придаде още по-миловиден нюанс на необикновената лятна емоция, която със сигурност ще помни от всички.

ВСЪЩНОСТ този не е първият концерт на децата, живеещи в квартала. Преди дни, импровизирано, те пак направиха концерт, а следващото, което подготвят, е театрално представление. Малките артисти ревниво пазят в тайна от родителите кое е избраното заглавие и скришом разпределят ролите. Когато стане факт обаче, са обещали, че ще раздадат покани на всички в квартала. А родители и близки са единодушни в оценката си за летните инициативи на малчуганите от ул. „Мизия” – изцяло положителна! 

Красимира Коларова

Цени Хитров – покорителят на големия сом

Цени Хитров
* „Кървавата” схватка на 4-класника с грамадното добиче (9 кг, дължина 1,10 м) продължила почти 40 минути * Слуката станала на язовира над ДАП-а в Троян
 на 12 юли

ЕДНО ТРОЯНЧЕ - 10-годишният Ценислав Хитров, наричан на галено Цени, буквално скри топката на троянските риболовци. На 12 юли т.г. вече 4-токласникът в троянското НУ „Христо Ботев” отишъл с дядо си, на когото носи името – Ценко Хитров, за риба на миниатюрното градско язовирче, познато на троянци като „язовира над ДАП-а” (водоемът се стопанисва от троянския бизнесмен Диян Ковачев и обичайният улов там е таранки и други дребосъци). Цени хвърлил „на дъно”, захранката била най-обикновена, стръвта също – торен червей.

Минути след измъкването на сома гигант
Цени Хитров позира с плячката си
ДОСТА ВРЕМЕ такъмите не помръдвали и малчуганът решил да поднови стръвта. Но тогава неочаквано макарата подлудяла и Цени усетил, че се е закачило нещо грамадно. Малчуганът викнал Хитров старши на помощ и двамата, дядо и внук, започнали страховита битка с, както се разбрало по-късно, 9-килограмов и дълъг над метър (по-точно 1,10 м) сом. За радост кордата била дебела и „устискала”, а кукичката – макар и далеч по-малка от необходимото, била захапана яко и тъй като сомът има много еластични и здрави „устни”, не се отскубнала.

„КЪРВАВАТА” схватка с грамадното добиче продължила почти 40 минути, но накрая сомът гигант бил измъкнат на брега (часът бил 9:00 сутринта и колегите риболовци и очевидци на „екшъна” били малцина). Пак повтаряме – точно 9 кг, дължина 1,10 м. По-нанътък е ясно - Ценислав и Ценко Хитрови обрали овациите. А в с. Балабанско, където живеят дядото и бабата – Соня Хитрова, отскоро кметски наместник на селото, още говорят за невероятната слука.

 Соня и Ценко Хитрови, с. Балабанско, 12 юли 2013 г.
ОТ Г-ЖА ХИТРОВА научихме и някои съпътстващи подробности. Тя сготвила рибата, но първата манджа, с парчета откъм опашката, не била особено сполучлива – сомът е много тлъста риба и блюдото било малко тежко. Но след това направила филе на скара и всички си облизали пръстите. Попитахме я горди ли са с внука. „Много!”, бе отговорът й.

Т21

Новите пешеходни пътеки - с гаранция 3 години

* За пръв път подновяването на хоризонталната маркировка е в целия град, от табела до табела, а не само в подбрани участъци * Изпълнител е „Виалукс – България” ООД (София), планираната сума – 17 хил. лв.
 * Работници недоумяват от троянските „слаломисти”

ОТ СЕДМИЦА и нещо в града ни се извършва мащабно подновяване на хоризонталната пътна маркировка. И което е задължително да се отбележи – за пръв път това се прави в целия град, от табела до табела, а не само в централните части и в някои по-натоварени участъци, каквато бе практиката в предишни години. В тазгодишния „маркировъчен” ремонт има още една важна новост – напречната маркировка на пешеходните пътеки, които са с червени и бели ленти, се извършва по технологията „студен пластик”, която е много по-устойчива и има трайност 3 години; досегашните пешеходни „зебри” се изпълняваха по друга технология и имаха гаранция едва 6 месеца, но на практика устискваха още по-малко.

ПЛАНИРАНИТЕ средства за цялостното подновяване на хоризонталната пътна маркировка в града е 17 хил. лв., научихме от ресорния зам.-кмет Кольо Кацаров. Но той изрази увереност, че ще излезе по-евтино и реалният разход ще е по-малък. Фирмата, наета да изпълни поръчката, е софийската „Виалукс – България” ООД (подразделение на международния холдинг „Swarco”), която е специализирана в извършването на хоризонтална пътна маркировка, проектиране, доставка и монтаж на съоръжения за хоризонтална и вертикална сигнализация, пътни знаци и указателни табели.

РАБОТАТА върви успешно и в срок, но работници на фирмата изразили недоумение от една троянска „специфика”, на каквато не се били натъквали в други градове в страната. Веднага щом поставели червените ограничителни конуси в участъците, където се работи, местните автомобилисти сякаш се чувствали длъжни да слаломират през загражденията?! С други думи - хубава работа, ама троянска. Но пък „слаломистите” може да имат известно оправдание – в този период на доста места в града имаше пътни ремонти, а все отнякъде трябваше да се минава.

Т21

Елка Баръмова си тръгва

* „Постъпих на работа без да бъда политически обвързана с управляващата тогава партия. Днес напускам работа, защото не съм част от партията, която сега управлява”

На 23 юли PR-ката на Областния управител в Ловеч Елка Баръмова, с която работихме отлично през трите й години на поста, е била освободена от работа. Което не е изненада – логично е ясно партийно оцветеният нов губернатор (Милко Недялков) да се освободи от говорителя на предшествениците си (Николай Нанков, Ваня Събчева), също ясно политически оцветени, но в друга боя. Въпреки всичко в обръщението, изпратено ни от г-жа Баръмова по електронната поща същия ден, личи обидата. По думите й – защото е била освободена без мотиви и без обяснение. Т21  

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ, от днес, 23 юли, не представлявам пресцентъра на Областна администрация (Ловеч). Започнах работа в Областната администрация през ноември 2009 г. по покана на тогавашния областен управител Николай Нанков. Той не ме познаваше, не бях партиен член, както и досега не съм, не бях нечия протекция. Бях негов личен избор, продиктуван вероятно от кратките му наблюдения върху работата ми в регионална медия тогава.

ПРЕЗ ТРИТЕ години и половина се опитах да превърна това звено от работата на администрацията в това, което считам, че трябва да е – отворено към хората, отворено към медиите, към НПО, към гражданите. Разбира се, с едничката цел – да се изгради един положителен имидж на институцията и на личността на областния управител. Днес знам, че усилията ми не бяха напразни. Това естествено не е единствено моя заслуга – напротив, имах честта и изключителното удоволствие да работя за човек, който вярваше в основния принцип за работа на администрацията: прозрачността. Именно той ми даде свободата да предлагам, а неговото високо отговорно отношение към работата бяха двигателят за случването на нещата.

ТЕЗИ, КОИТО ме познават, знаят, че така бих работила за всеки на този пост, независимо от коя политическа сила е. Тези обаче, които ме познават добре, знаят и друго – водещо в работата ми е отговорността, дисциплината и професионалното отношение към всичко, което правя, водена от лоялността към хората, за които и с които работя. В този момент искам да изразя най-искрената си благодарност към всички вас – журналистите, с които работих през тези години, за обективното (имаше и изключения!) отразяване на работата на областния управител в Ловеч.

БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ, които търсиха нашата подкрепа за реализирането на едно или друго събитие – вашето доверие към администрацията ни даваше сили да намираме решение за всичко. Благодаря и на гражданите, които се обръщаха към мен за съдействие по един или друг въпрос, и поднасям извиненията си към онези, които са останали дори и в най-малка степен неудовлетворени в исканията си. Специално благодаря и на колегите си в администрацията – за това, че ме приеха с доверие, за това, че ми дадоха самочувствието, че вървя в правилна посока. Едва сега разбрахме каква е функцията на служителя за връзки с обществеността – това изречение чувах често през годините и то ми даваше увереност.

ДА, ПРЕЗ м. ноември 2009 г. постъпих на работа без да бъда политически обвързана с управляващата тогава партия. Днес напускам работа, защото не съм част от партията, която сега управлява. Освобождават ме без мотиви. Не ми бе казано в прав текст – трябва да напуснеш, защото си към Политическия кабинет (Областният управител Милко Недялков добре знае, че тази позиция му е пряко подчинена и отразява дейността на Политическия кабинет, без да я определя!); нито пък - трябва да напуснеш, защото… еди какво си. Чух само, че Областният управител е бил принуден да се раздели с мен. Органът по назначение на Областния управител е Министерски съвет. Съмнявам се, че който и да е от министрите или Министър председателят е принудил освобождаването ми. Но може пък и това да е обсъждано на някое от заседанията на Министерски съвет, за които вече няма стенограми. Не разбрах кой принуждава Областния управител и кой е над МС и Министър председателя, но благодаря на г-н Недялков, че беше откровен и с мисъл за мен.

НА ВСИЧКИ желая здраве и щастие! А на младия колега, който поема пресцентъра – да бъде професионално отговорен към работата си!

23 юли 2013 г., Ловеч
Елка Баръмова

Декларация на протестиращите в Троян през юли 2013 г.

* „Вярваме в силата на гражданския натиск. Наистина след събитията от зимата и лятото на 2013 година България вече не е същата. В това число – и Троян”

Както кризата в Общински съвет (ОбС) - Троян, така и нашият протест са част от случващото се в държавата. Който се опитва да обясни активността ни с партийни пристрастия или личен интерес, ще сбърка. Това, което ни обединява, е загриженост за Троян, гражданска култура и лично достойнство.

Искаме да знаете, че ние, гражданите, не сме безучастни и се вълнуваме от това, което се случва в Троян. Всяко едно демократично управление има нужда от контрол - ние сме и ще бъдем част от гражданския контрол над работата на общинските власти. Следим вашите решения и уважаваме институциите, уважавайте ни и вие.

Основната цел на протеста ни е да разберете, че вие не сте сами в този град и че работите за него, а не срещу него. Оценяваме ви не според партийната принадлежност, а според полезността ви за местната общност. Очакваме от вас да спорите, да изказвате мнения, да се борите за каузи, но не и да робувате на партийни пристрастия или да изяснявате лични отношения, когато става дума за нашата община. Очакваме да сте пример за принципност, диалогичност, гъвкавост, отговорност, безкористност, обществен прагматизъм, а не за най-грозните явления в българския обществен живот. Исканата от нас оставка на ОбС - Троян е израз на убеждението ни, че напоследък работата ви категорично не отговаря на нашите очаквания.

Вярваме в силата на гражданския натиск. Наистина след събитията от зимата и лятото на 2013 година България вече не е същата. В това число – и Троян.

16 юли 2013 г., Троян

Още по темата:

Троянският протест продължава

* Оставка на Общинския съвет в Троян и предсрочни общински избори е основното искане * Протестиращите солидарни с националния протест срещу кабинета Орешарски * Декларация и подписка от протеста ще бъдат внесени на общинската сесия в четвъртък (25 юли)
 
Боят настана...
В един от дните на троянския протест
ТРОЯНСКИЯТ ПРОТЕСТ, искащ целокупната оставка на Общински съвет – Троян и родил се след избора на новия председател инж. Ангел Балев, продължава вече трета седмица (началото бе на 10 юли). На централния площад „Възраждане”, всеки ден от 18:30 ч. Малоброен (събират се по 15-20 души), но упорит и находчив в посланията си, също като големия си събрат пред парламента в София. Сходството е очевидно, въпреки че горе се иска оставката на създадения от БСП и ДПС кабинет Орешарски, а тук – на председателствания от Балев и доминиран от ГЕРБ и „Избор за Троян” местен парламент. Сходството си личи и по двете паралелни подписки, инициирани от троянските протестиращи – едната за оставката на ОбС – Троян, другата за оставката на правителството на Орешарски; две подписки с различни конкретни искания, но сходни в същината си и показващи „червен картон” на партийно-политическата олигархия. 

Плакати с искания на троянския протест
Плакати с искания на троянския протест
КОЕ Е НОВОТО в троянския протест, влязъл и в новините на някои национални телевизии и други големи медии? Най-напред – подготвената декларация, която ще бъде внесена в Общинския съвет на сесията му в четвъртък (25 юли) от двама от общо тримата общински съветници от различни „бои”, присъединили се към протестиращите и заявили готовност да подадат оставки – инж. Илиян Пеевски и Даниел Сираков. „Основната цел на протеста ни е да разберете, че вие не сте сами в този град и че работите за него, а не срещу него. Оценяваме ви не според партийната принадлежност, а според полезността ви за местната общност (…) Исканата от нас оставка на ОбС - Троян е израз на убеждението ни, че напоследък работата ви категорично не отговаря на нашите очаквания”, се казва в декларацията. Документът завършва с оптимистичното: „Вярваме в силата на гражданския натиск. Наистина след събитията от зимата и лятото на 2013 година България вече не е същата. В това число – и Троян” (пълния текст публикуваме отделно). Заедно с декларацията на сесията ще бъде връчена и подписката с искането за оставка на местния парламент и предсрочни общински избори. 

Карикатура, публикувана в страницата във facebook
УСИЛИ СЕ АКТИВНОСТТА на троянските протестиращи в интернет – както в собствената страница в социалната мрежа фейсбук, озаглавена  „Протест Троян”, където могат да се видят находчивите лозунги, снимки от протестните дни, коментари, така и на други места в мрежата. Остра полемика се води в коментарната част в сайта на Т21 (troyan21.com), където протестът намира сериозен, макар и анонимен отпор; както и неприкрита агресия и опити да се омаловажи и преиначи същината му. Арсеналът е познат – обвинения към протестиращите, че са платени, внедрени, че гонят облаги, че изпълняват партийни поръчки и тем подобни. За да ви дадем представа за аргументите на анонимната атака срещу протестиращите в Троян, публикуваме дословно две от крайните мнения (и двете са коментари към материала „И троянци вече си имат своя Делян Пеевски” в сайта на Т21):

* „Да излезем на площада, ама как? От няколко дена там стоят 3-ма луди и 4 дърти крокодила. Те ако само стояха, добре. Но са си прострели мръсното, осрано бельо. Мирише, брато, яко. Не може да се приближиш от вонята около тях. На всичкото отгоре тичат и снимат всеки, който е отишъл в този час на площада, белким го прилъжат да се яви като протестиращ. За туй когато те са на площада, хората се крият яко! И да им се излиза, не смеят, гнусят се! Хем наглост, хем воня! Освен туй дъртите крокита са на заплата към общината...” (Анонимен, 19 юли 2013 г.)

* „По БТВ миналата вечер започнали новините с протеста в Троян. Казали, че това е поредният опит да се яхне националния протест, като се поставят диаметрално противоположни цели: назначения и облагодетелстване на хора, близки и верни на кметицата; подкрепа на коалицията БСП + ДПС + Атака на местно и национално ниво. Троян е посочен като пример как в малките населени места се правят опити за манипулиране на хората. Един от подписалите се в местната подписка в подкрепа на Донка Михайлова/Орешарски се е изказал, че е подведен да се подпише - казано му е, че това е ПРОТИВ Орешарски. В часа, обявен за протест, хората не смеят да минат по центъра, защото малобройната група платени от Донка Михайлова протестиращи ги гонят да ги снимат все едно са протестиращи. Майките с количките са се изместили в градинката при киното от ужас” (Анонимен, 20 юли 2013 г.).

КАКТО СЕ КАЗВА, коментарът е излишен.

Т21

Още по темата:

Имате непогасени задължения отпреди 01.01.2008 г. – спокойно

* Поискайте отписване на дълговете си, подсказват от НАП

ВСЕКИ, който има непогасени задължения отпреди 1 януари 2008 г., може да поиска отписването им, т.е. може да се освободи от тях, научихме от Радосвета Коева, главен инспектор по приходите в НАП – Ловеч. Отписването става чрез подаване на писмено възражение пред НАП, което може да се връчи на място или да се изпрати по пощата до съответния офис на приходната агенция (по постоянен адрес за физическите лица и по адресната регистрация за фирмите).

НО ОТ НАП предупреждават, че не всички задължения отпреди 1 януари 2008 г. са с изтекла погасителна давност. Публичните вземания се погасяват след изтичане на 5-годишен срок, който обаче се счита от 1 януари на следващата година, през която е трябвало да стане издължаването. В други случаи пък давностният срок спира или се прекъсва – примерно ако на длъжника е наложена обезпечителна мярка. Давността се прекъсва и с издаване на акт за установяване на публични вземания или при принудително събиране на дълга. От прекъсването на давността започва да тече нова давност. Независимо от всичко обаче с изтичане на 10-годишен давностен срок всички публични вземания се погасяват, освен ако задължението не е отсрочено или разсрочено.

Т21

Поп Кръстю скара ловчалии

* Георги Мишев хвърли званието си „Почетен гражданин на Ловеч”; гневна декларация на фондация „Граждани срещу насилието”
 * Милко Недялков: „Макар историята да го е оневинила, не е герой, достоен за кръщаване на площад
Актуализиран У комшиите 
Поп Кръстю Никифоров
В СЪСЕДНИЯ Ловеч се разрази публичен скандал заради предложението малкото площадче в началото на историческия квартал „Вароша” (пред общинската галерия) да бъде кръстено „Поп Кръстю и приятели”. На името на ловешкия свещеник Кръстю Никифоров, набеден и заклеймяван като предател на Левски; и във връзка с 175-годишнината от рождението му. Предложението дойде от ловешката фондация „Граждани срещу насилието”, чиито водещи фигури са братята Васил и Марин Колеви и известният писател Георги Мишев. Което не е изненадващо, тъй като от доста години фондацията работи в тази посока и е направила много за оневиняването на ловешкия духовник.

ПРЕДЛОЖЕНИЕТО бе подкрепено и от директорката на Регионалния исторически музей в Ловеч Капка Кузманова, която в писмо до Община Ловеч обясни, че обвиненията в предателство срещу поп Кръстю са основани на фалшиви факти; „Непредубеденият анализ на фактите и обстоятелствата красноречиво говори, че свещеноиконом Кръстю Никифоров не е предател”, обобщава Кузманова. Общинската администрация и лично кметът Минчо Казанжиев също подкрепят предложението, но техният вариант за име на площадчето е „Свещеноиконом Кръстю Никифоров”. Подкрепата си дава и Негово Високопреосвещенство Ловешкият митрополит Гавриил.

НО ПРИ ПРЕДВАРИТЕЛНОТО гледане в комисията по култура към Общински съвет (ОбС) - Ловеч предложението е отхвърлено и отпада от дневния ред на местния парламент, управленският орган, в чиито правомощия е да вземе подобно решение. По същото време новият областен управител Милко Недялков прави изявление в медиите, че „макар историята да го е оневинила, (поп Кръстю) не е герой, достоен  за кръщаване на площад“; и се зарича, че ако предложението бъде прието от ОбС – Ловеч, той ще го спре.

ПОСЛЕДВА гръмотевична реакция от страна на Георги Мишев, който публично обяви, че в знак на протест срещу отхвърлянето на предложението се отказва от званието си „Почетен гражданин на Ловеч”. Фондация „Граждани срещу насилието” пък излезе с декларация, подписана от председателя Васил Колев, в която се обръща към членовете на културната комисия при ОбС – Ловеч с ядните думи: „С настоящото ваше решение доказвате, че клеветата срещу поп Кръстю е била и продължава да бъде държавна политика, хранилка за хора, обслужващи властта”; гневна реплика има и срещу областния управител: „В оценката му за поп Кръстю прозира доскорошната привилегия на партийните публицисти да казват кой е национален деец и герой”.

ОБЩИНСКИЯТ СЪВЕТНИК от десницата Иво Райнов пък публикува в ловешка медия свой коментар, в който напомни, че за друга спорна ловешка личност – комунистическия деец и бивш председател на Околийския комитет на БКП в Ловеч Дочо Шипков, по чието време е създаден лагерът на смъртта „Слънчев бряг” – не е имало спорове. И никой не реагирал на скорошното (преди около месец) помпозно честване на 100-годишнината от рождението му. Райнов допълва, че позицията на Георги Мишев би била далеч по-силна „ако се откаже от званието „Почетен гражданин на Ловеч”, защото не иска да стои в една редичка със споменатия Дочо Шипков”.

Т21
Уточнение

В крайна сметка се оказа, че предложението влиза за разглеждане на предстоящата сесия на Общинския съвет (ОбС) в Ловеч, като т. 34 от дневния ред (25 юли). Това е станало с разпореждане на председателя Тихол Тихолов, а вносител е кметът Минчо Казанджиев на база на предложение от Фондация „Граждани срещу насилието”. Искането е площадчето пред Художествената галерия в кв. „Вароша” да се именува „Свещеноиконом Кръстю Никифоров”. Тихолов е обяснил, че според правилника на ОбС - Ловеч отрицателният вот в дадена комисия (в случая комисията по култура) не отменя разглеждането на сесията и че според ЗМСМА единствено ОбС има провомощията да вземе подобно решение. С други думи - ловешкият „екшън” около поп Кръстю продължава.  

Ще мине ли актуализацията или войната срещу Троян продължава?

* Донка Михайлова: „Надявам се, че няма да се стигне до подобен развой” * Каква е причината за противопоставянето – политическа, икономическа или междуличностна?
Пресконференция на кмета
По време на пресконференцията, 19 юли 2013 г.
„НАДЯВАМ СЕ, че няма да се стигне до подобен развой. Това би означавало, че няма да се усвоят субсидии и загуби за Троян”. Такъв бе отговорът на кмета Донка Михайлова на наше питане (на редовната месечна кметска пресконференция, състояла се на 19 юли) възможно ли е предложената актуализация на общинския бюджет - която бе отхвърлена без дискусии и сериозни аргументи от групите на ГЕРБ и „Избор за Троян” на сесията на Общинския съвет (ОбС) на 9 юли и която отново е внесена за гласуване на предстоящата сесия, 25 юли – пак да бъде блокирана.

Г-ЖА МИХАЙЛОВА даде и един много ясен пример. Ако не се приеме актуализацията, няма как да се да се преведат още 770 лв. за строителния надзор по проекта по програма „Красива България” за изграждане на две открити детски площадки в Троян. И под въпрос се поставя сериозна инвестиция от 90 хил. лв., половината от които са субсидия от държавата, и, по-важното, ценни придобивки за децата в детските градини ОДЗ „Мир” и ОДЗ „Буковец”. А нуждата от допълнителни 770 лв. общински пари за надзора се явили заради допълнително споразумение между Община Троян и Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и възникнала необходимост именно Общината да възложи строителния надзор на двата обекта (нужната сума е 1230 лв., а в бюджета били заложени 460 лв. и с актуализацията трябва да се осигурят недостигащите 770 лв.).

ДАДЕН БЕ и още един красноречив пример – предложението на администрацията за намаляване на заложената в бюджета сума от 200 хил. лв. за реконструкция на ул. „Акад. Ангел Балевски” в промишлената зона на Троян, в участъка от ф. „Лесопласт” до Кози вир. Г-жа Михайлова припомни, че тази сериозна общинска инвестиция е била обвързана с обещанието на предишния финансов министър Симеон Дянков за осигуряване на 2,2 млн. лв. целева държавна субсидия за реконструкцията на разнебитения вход на Троян откъм Ловеч (един чудесен ангажимент на г-н Дянков, до който се стигна след редица разговори с троянския градоначалник и в който пръст имат и сантиментите на ексминистъра и наш земляк към Троянския край – бел. Г.М.). 

ПО РАЗБИРАЕМИ ПРИЧИНИ този финансов ангажимент на държавата отпадна, заради което и администрацията по целесъобразност предприе редуциране на идеята за  реконструкция на споменатия участък от ул. „Акад. Ангел Балевски”. Редуциране, а не отказ, както бе заявено от опонент при обяснение на отрицателен вот на предишната сесия на ОбС. Което пък е свързано с факта, че отсечката от ф. „Рико Стил” до портала на бившия завод „Хемус” попада в обхвата на проекта за втория етап от интегрирания воден цикъл на Троян и ще бъде разкопана. Затова, логично, усилията се насочват към особено невралгичната част от този участък – кръстовището при Кози вир; „тъй като това е най-компрометираният участък от улицата”, както пише в аргументите на поисканата актуализация. Предложението на администрацията е за кръстовището при Кози вир да се заделят 43 550 лв., а останалите средства (от заложената първоначално сума от 200 хил. лв.) да се пренасочат за реализацията на други обекти. 

 ЛОВЕШКИ ЖУРНАЛИСТ попита Донка Михайлова каква е причината за противопоставянето на актуализацията на бюджета – политическа, икономическа или междуличностна. „Затруднена съм да отговоря. Все пак може би е политическа, но преминаваща в междуличностна”, бе кметското обяснение. Дали противопоставянето (или войната срещу Троян, ако си позволим един автоцитат – бел. Г.М.) ще продължи, ще разберем на сесията на Общинския съвет на 25 юли.

Генадий Маринов  

Още по темата:

Нерон получил последния хонорар след смъртта си

* Една колекция на неповторимия Казаков, рисувана за часове в Орешак през 1990 г., е затворила в 18 платна неговия свят
 * Троянецът Цвятко Дочев провокирал „експресната” живопис
 на приятеля си Нерон
Който си го може, го може 
Нерон в Троянския Балкан, сн. Цвятко Дочев
ТИПИЧНО ПО БЪЛГАРСКИ големият художник Димитър Казаков-Нерон получава последния хонорар от някогашния Комитет за култура чак след смъртта си. Малко хора на изкуството, дори познавачите на творчеството на световния талант, знаят, че една от последните негови най-ескпресивни колекции се съхранява в Националното изложение на художествени занаяти и изкуствата (НИХЗИ) в село Орешак. Това са 18 стандартни за времето си платна от изложбения декор, на които Нерон е изрисувал за няколко часа характерни за неговия Космос композиции.

НЕЗНАЙНО по какви причини чиновниците от Комитета за култура преценили, че могат да му хоноруват едва шест от осемнадесетте платна, всяко с размери метър и нещо на метър и нещо. „Беше време на постоянни промени, плащането се забави и по зла ирония на съдбата изпратили записа няколко дни след смъртта му“, гневи се и днес големият приятел на Нерон от троянския край Цвятко Дочев.

Казаков твори, сн. Цвятко Дочев
БИВШИЯТ УПРАВИТЕЛ на Националното изложение Стоян Стоянов си спомня, как са се родили картините. Димитър Казаков, заедно със Светлин Русев, Сули Сеферов, Енчо Пиронков, е бил един от авторите, показващи свои творби на последната изложба „Празници на изящните изкуства” в Изложението в Орешак, открита на 5 юни 1990 година. Дотогава всяко лято тези „празници“, родили се по инициатива на ловешката и троянската група на художниците, събирали в залите на орешашкото Национално изложение

най-добрите майстори на четката.

НО НА ПОСЛЕДНОТО издание, под влиянието на започналата демократизация, се появили и неговите критикари. Под влияние на бурните времена или заради ангажимент един от поканените автори - Пламен Вълчев, не се явил. И изложбената площ до донесeните от Казаков творби останала празна. Първоначално Нерон решил да изрисува едно-две платна от пустия декор като подарък за изложението. Бои му донесъл художникът Цвятко Дочев, купили и няколко четки. Било към 12:00 часа на обяд.

Дарина Терзиева асистира на Нерон в Орешак
ДАЛИ ОТ СИЛАТА на емоцията си, дали от музиката, която звучала в залата, Казаков обаче развил цели 18 композиции върху дървените стелажи. „Самите декори ме предизвикват, защото в тях има някакъв бунт, защото са бели и в тях има някакво напрежение”, е неговото признание. Обвил палецът и показалеца на дясната си ръка в бинт, той творил близо пет часа - без да спира. Асистирали му две от уредничките в Изложението - Маргарита Копринска и Дарина Терзиева (съпругата на настоящия кмет на с. Орешак Христо Терзиев, която и до днес е служител в НИХЗИ – бел. Т21). Боси, за да не вдигат шум, те му подавали боите. „Не бях виждала рисуване с такъв замах“, спомня си още Дарина. Когато дамите се изморили, да помогнат дошли негови приятели.

А В ЗАЛАТА музиката от филмова преминала в класика на арфа, после в народна на кавал и нетрадиционни инструменти. Той не спирал, събирала се публика около него, наблюдавала работата му. „Страшно ме притеснява, че има публика, не мога да мисля, къса ми нервите“, казва по едно време той. 

„Не мога да стигна до подсъзнанието си,

а това трябва да стане много бързо, ако за седем секунди не се изрази, то няма да стане!” 

Платно от Орешашкия "период"
Платно от Орешашкия "период"
КАЗАКОВ продължава да работи, докато другите правят откриването на изложбата. Питат го, какви идеи иска да покаже. „С идеите се занимава литературата, киното, театърът, отсича той. Аз показвам човека в любовта, секса, смъртта, младостта - присъствието на човека, нима това не е достатъчно?”. Според него да нарисува толкова много платна в Орешак главният виновник  и „провокатор” е колегата му Цвятко Дочев. Рекъл му: „Казаков, вземай четките и давай!”. И всичко станало, защото „провокаторът” му имал голяма вяра и му придавал своите творчески импулси.

ДРУГИ ОБАЧЕ ТВЪРДЯТ, че природата и дълбочината на небето около Троянския манастир и срещите с истински приятели в този край довеждали до екстаз знаменития творец. В топлите юнски нощи той с часове лежал в купите прясно сено и

очите му бродели из звездите.

Затова тогава, излизайки от залата с току що завършените творби, в здрача на планинска вечер, Казаков отказал да обяснява, какво е нарисувал върху простите дървени платна, с модерните в 1990-а думи: „Хайде, хайде, няма време, няма време... Времето е наше, но няма време!”.

СЛЕД ГОДИНА И ПОЛОВИНА Нерон почива нелепо. Големият творец, показвал и продавал своето изкуство в престижните западни галерии, е оставил тези 18 големи пана на Изложението в Орешак, развиващо се вече като общинска фирма. Изложбените декори с неговите композиции доскоро украсяваха конферентната зала на комплекса. Заради големия ремонт по европейски проект новият директор Иван Чакъров ги е скътал в най-доброто хранилище. Той знае, че картините са върху лоша основа - дърво и фазер, покрити с пресечена с винервайс бяла боя и влажността вече си казва думата.

Казаков обяснява на Кеворк Кеворкян как се прави изкуство
В ОРЕШАК СЕ ШУШУКА, че неведнъж идвали някакви познавачи на Нерон и предлагали много долари. Но никой от местната управа не давал да се издума и дума за продажба. „Не само сме задължени да съхраним това богатство за поколенията. Дарението трябва да е достъпно за много хора, а не да се крие в офиси и частни колекции“, смята Чакъров. Първата стъпка ще е експонирането му на 25 юли в изискана изложба по случай 80-годишнината от рождението на твореца.

ПРОВИДЕНИЕ НА СЪДБАТА откриват местните художници във факта, че в централния Предбалкан Димитър Казаков е направил най-стойностните си дарения - Трявна, Ловеч, Орешак. По-инициативните искат да накарат западнякът - турист да дойде тук и да види както красотата на българските художествени занаяти, така и истинския Нерон.

Милко Недялков

Бел. ред. Авторът е известният журналист, добър приятел на Т21 и понастоящем ловешки губернатор Милко Недялков. Но както той казва – в политиката съм до време, в журналистиката до края.

Още по темата:

 

©2009 Троян 21 - статии | Template Blue by TNB | Вход Публикация Коментари Редактиране Управление Оформление Изход | RSS | ЛИЦЕНЗ |